Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Bunuri de la persoana fizica in regim de consignatie - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Bunuri de la persoana fizica in regim de consignatie

5 replies to this topic

#1 xxclaudexx

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 20 August 2020 - 01:47 PM

Buna ziua! Intentionez sa lucrez in regim de consignatie cu o PF. Aceasta imi va oferi spre vanzare anumite bunuri. Ce obligatii fiscale, dar si contabile as avea eu ca si societate comerciala? Multumesc!

De asemenea cum se inregistreaza NIR-ul in acest caz? Pe baza carui document? Contabila mea nu a stiut sa ma lamureasca. Multumesc!



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 August 2020 - 12:59 PM

Cu tot respectul, trebuie sa-ti schimbi contabila daca nu a stiut sa te lamureasca, mai ales ca o putea face consultand internetul pt informatii. Nimeni nu le stie pe toate, dar un contabil bun stie sa caute si sa filtreze informatiile pastrand doar ce este corect.

Sunt destul de multe de spus despre ce doresti sa stii si pt asta chiar ai nevoie de un contabil bine pregatit fiindca aici, pe acest forum, noi nu ne propunem sa inlocuim contabilul.


Iti voi da doar cateva repere :

1.Pentru vanzarea bunurilor in regim de consignatie se incheie Contractul de consignatie, intre consignatar (primitor) si consignant (deponent). Contractul de consignatie este o varietate a contractului de comision care are ca obiect vanzarea unor bunuri mobile pe care consignantul le-a predat consignatarului in acest scop.

2. Pentru receptia bunurilor se intocmeste NIR, acesta fiind obligatoriu pt bunurile materiale procurate de la persoane fizice, cf OMFP 2634/2015.
Bonul de primire in consignatie cod 14-3-2, alaturi de Borderou de primire a obiectelor in consignatie cod 14-6-14 si Borderou de iesire a obiectelor din consignatie cod 14-6-15. se regaseau ca formulare comune pe economie in OMFP 3512/2008 (abrogat !), dar nu se mai regasesc si in lista cu documente din OMFP 2634/2015.
Pe de alta parte, in NORME GENERALE de întocmire și utilizare a documentelor financiar-contabile, A. Aspecte generale, art. 2-6, se prevad conditiile ca un document financiar-contabil sa capete calitatea de "justificativ" si astfel sa poata fi inreg. in contabilitate,
ceea ce inseamna ca si vechile borderouri (eventual adaptate) se pot folosi in continuare daca au toate elementele obligatorii mentionate la pct. 2 si 3 din NORME.

3. Restituirile se fac la cererea deponentului, semnandu-se pentru primirea obiectelor restituite.La iesirea bunului primit se poate intocmi Borderoul de iesire a obiectelor din consignatie, in conditiile de mai sus.

4. Marfurile primite în consignatie se inregistreaza in debitul contului 923 „Marfuri primite in consignatie”, la pretul de evaluare.
Vanzarea marfurilor se inregistreaza in mod obişnuit.
Descarcarea gestiunii unitatii de consignatie pentru marfurile vandute sau retrase de catre comitenti se reflecta in creditul contului 923 „Marfuri primite in consignatie”;

5. Daca bunurile provin din patrimoniul personal nu se retine impozit pe venituri. Cu alte cuvinte, daca bunurile nu sunt produse sau prelucrate de persoana respectiva, nu fac obiectul comertului (sunt cumparate pentru a fi revandute), veniturile obtinute de persoanele respective sunt venituri neimpozabile.
Pentru stabilirea caracterului impozabil sau nu al veniturilor obtinute de persoanele fizice din activitatea de consignatie trebuie sa analizezi caracterul repetitiv al acestora precum si sursa bunurilor. Printre activitatile care constituie fapte de comert se numara si vanzarea in regim de consignatie a bunurilor cumparate în scopul revanzarii sau produse pentru a fi comercializate - ceea ce pare a fi cazul tau.
Prin urmare, vei solicita o declaratie pe proprie raspundere a deponentului privind provenienta bunurilor.
Daca bunurile sunt produse pt comercializare sau cumparate in scopul revanzarii, aceste venituri se impoziteaza ca fiind obtinute din activitati independente.




#3 xxclaudexx

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 30 August 2020 - 04:09 PM

Va multumesc foarte mult pt lamuriri!

Sunt putin in dubiu nu am inteles exact din textul dvs care este documentul de pe care se intocmeste NIR-ul..

Si as mai fi putin in dubiu in legatura cu impozitarea. Cine urmeaza sa plateasca impozitul? Platesc eu sau persoana fizica trebuie sa isi declare venitul?

Multumesc inca o data!



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 September 2020 - 10:19 AM

Ti-am raspuns deja, dar e firesc sa nu fi inteles nefiind de specialitate si de aceea te-am sfatuit cu toata onestitatea sa-ti angajezi un contabil bun, ca sa nu faci prostioare prin conta si apoi sa te coste mult mai mult repararea lor/ amenzile aferente/ penalitati.

Persoana fizica ce face acte de comert (vezi explicatiile de la pct 5, de mai sus) trebuie sa se autorizeze in acest scop si va deveni PFA (cel mai probabil), caz in care iti va emite factura (fiindca va putea emite facturi ca PFA sau alta forma de organizare) dupa care poti face NIR in conditiile OMFP 2634/2015 mentionat anterior. Persoana va obtine venituri din activitati independente (dupa cum ti-am spus tot la pct 5) si de aceea va plati singura impozit - daca acesta rezulta de plata (in fct de veniturile si cheltuielile PFA), in general se va ocupa singura de contabilitatea si fiscalitatea proprie.

Persoana fizica ce vinde in sistem de consignatia bunuri din patrimoniul personal, nu trebuie sa se autorizeze pt asta, ramane pers. fizica obisnuita (deci nu poate emite facturi, chitante, etc ...), iar veniturile nu sunt impozabile (nici la tine, nici la ea) si am mentionat deja acest aspect privind impozitarea. NIR-ul se va intocmi dupa borderoul de primire - act ce poate fi editat cum ti-am spus anterior, la pct. 2, borderoul tinand locul facturii. Chiar daca, in esenta, cele 2 documente contin aceleasi informatii si de aceea pare lipsita de logica existenta ambelor, sfatul meu este sa le faci fiindca in RO e mai bne sa ai mai multe documente privind o operatiune, decat sa-ti lipseasca vreunul.

Asadar, dupa cum vezi, aceste informatii le aveai inca de acum 10 zile si le intelegeai pe toate daca lucrai in conta. Te bagi pe un teren necunoscut tie si e riscant.... dar, pana la urma, fiecare isi asuma ceea ce face.

Cu drag si alta data ! :smile:



#5 xxclaudexx

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 01 September 2020 - 02:40 PM

Multumesc mult! Cu siguranta o sa urmez sfatul dvs referitor la contabila pe viitor. Va multumesc foarte mult pt amabilitate si rabdare.

Toate cele bune!



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 September 2020 - 02:55 PM

Spor mare si sanatate maxima sa ai ! :biggrin:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL