Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Facturare persoane fizice - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Facturare persoane fizice

3 replies to this topic

#1 tellu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 11 September 2020 - 11:59 AM

Am nevoie de ajutor pentru cateva intrebari.

Duc o activitate in Cabinetul Medical individual (PFA) cod CAEN 8622
As dori sa extind activitatea cu aceliasi consultatii medicale dar online, site inregistrat pe CMI
- daca pacientul, persoana fizica, plateste cu cardul si primeste de la banca mesaj electronic cu datele platii mai trebuie sa emit si factura sau chitanta?
- exista alt cod CAEN pentru activitatea descrisa sau se incadreaza in codul 8622?

Multumesc



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16297 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 September 2020 - 03:45 PM

Chitanta nu mai trebuie fiindca ea se foloseste exclusiv la platile cu numerar.
Pt serviciile prestate ai obligatia sa emiti un act aferent, iar acesta nu poate fi decat factura in cazul tau. O poti scana si trimite pacientului cu mailul, daca acesta iti furnizeaza o adresa valida. Sau prin posta, daca asa stabiliti de comun acord.

Iata un raspuns dat de ANAF ref la transmiterea prin e-mail a facturii : https://static.anaf....va4_11feb09.htm
Intrebare: Care sunt conditiile care trebuie indeplinite de facturile trimise exclusiv prin e-mail?
Extras din raspunsul ANAF : .........
In situatia in care nu se doreste stocarea facturilor prin mijloace electronice, ci doar transmiterea lor catre beneficiar via e-mail, consideram ca nu este necesara indeplinirea conditiilor prevazute mai sus (n.n. vezi linkul). In sprijinul acestei afirmatii amintim ca nu mai sunt necesare semnarea si stampilarea facturii, prin urmare, factura primita pe e-mail si printata poate fi considerata exemplar original.Consideram ca aceasta procedura are ca scop numai facilitarea punerii la dispozitie a facturii de catre furnizor/prestator clientului si nu se incadreaza in prevederile art. 155 alin. (8) lit. c) din Codul fiscal si ale normelor metodologice date in aplicarea acestuia.
(n.n art. 155 este acum art 319 in noul CF, dar nu asta e cel mai important, ci motivatia care este aceeasi)

Facturile se arhiveaza si se pastreaza timp de 10 ani.

Ref. la codul CAEN, daca il ai deja in lista obiectelor de activitate este f bine, dar poti lucra f bine si pe 8621. Faptul ca acorzi consultatiile online nu schimba esenta activitatii medicale. Legiuitorul nu a considerat necesar, cel putin pana acum, sa creeze un nou cod CAEN, special pt consultatiile online, asa ca eu as zice sa ramai pe ce ai deja. Pandemia ne-a luat prin surprindere pe toti si iata ca inca nu a aparut un cod dedicat noilor nevoi de asistenta medicala.
Pbl cu codul CAEN e treaba de avocat si poate nu ar strica sa vb cu unul specializat pe infiintari firme. Eu imi mentin parerea spusa deja, dar nu este domeniul de activitate al unui contabil.

Pe acest forum ne tutuim fara ca aceasta sa reprezinte o lipsa de respect ! :smile: (Vezi regulamentul)

Spor mare !




#3 tellu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 11 September 2020 - 10:43 PM

Multumesc de raspuns cu exemplu dat.

Schimba ceva regulele compania intermediara care proceseaza platile online (cu cardul)? Card pacient > Companie precesatoare de plati online (in cazul meu o banca) > Comision > Contul cabinetului suma ramasa? Deci in contul meu vin bani de la intermediar nu de la client (pacient) dar tot prin transfer



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16297 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 September 2020 - 09:05 AM

Banca nu este companie intermediara in sensul in care sunt (de ex). comis-voiajorii (curierii) fiindca acestia nu numai ca incaseaza in numele clientului si apoi vireaza banii catre furnizor, dar efectuaza si livrarea/transportul (operatiune intermediara non-bancara) pt care sunt platiti separat (acel comision).
Deci, nu - nu schimba cu nimic regulile in cazul tau.

Numai bine ! :smile:





2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL