Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ZONA LIBERA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


ZONA LIBERA

3 replies to this topic

#1 carabela.anca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 311 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:cunoastere, perfectionare...

Postat 26 July 2005 - 10:21 AM

Este cineva care se ocupa cu comertul in zona libera Curtici-Arad? De curand am obtinut o licenta de lucru in aceasta zona si am facut si o prima livrare. Pot sa emit factura in valuta catre un client localizat acolo? Este in regula?



#2 carabela.anca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 311 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:cunoastere, perfectionare...

Postat 23 August 2005 - 05:56 PM

Nu "lucreaza" nimeni cu zona libera? :smt006




#3 Isabela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Alexandria

Postat 28 August 2006 - 08:47 AM

Vezi postareacarabela.anca, la Aug 23 2005, 05:56 PM, a spus:

Nu "lucreaza" nimeni cu zona libera? :smt006
am si eu nevoie in ce priveste zona libera
as vrea sa stiu care sunt avantajele si dezavantajele acestei, legislatie , de fapt as vrea sa stiu cam tot ce inseamna aceasta zona libera
multumesc



#4 gruion27

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 61 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad
  • Interests:Contabilitate

Postat 28 August 2006 - 10:50 AM

Conform art.20 din Legea 82/1992 modificata prin Legea 244/2004 ar trebui sa poti face factura in valuta pentru ca art.20 spune "(1) Toate operatiunile financiare legate de activitatile desfasurate in zonele libere se fac in valuta liber convertibila, acceptata de Banca Nationala a Romaniei. Fac exceptie operatiunile financiare ce se efectueaza in perioada realizarii constructiilor si obiectivelor din zonele libere, precum si cele realizate in cadrul activitatilor comerciale in nume propriu de catre administratiile zonelor libere, in afara perimetrelor zonelor libere, precum si operatiunile comerciale, inclusiv prestatiile de servicii intre rezidenti, cele de alimentatie publica, prin cantine si restaurante, care se pot efectua si in lei.
(2) Operatiunile de incasari si plati se pot efectua prin toate modalitatile de plata prevazute de legislatia in vigoare, cu respectarea Regulamentului Bancii Nationale a Romaniei nr. 1/2004 privind efectuarea operatiunilor valutare."

Legislatia de baza (cu avantaje si dezavantaje) este Legea 82/1992 modifcata prin legea 244/2004, iar pt Zona Libera Curtici Arad HG449/1999 si HG872/2004
Manuela






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL