Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Rd.22 din declaratia 300 (Decont TVA) - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Rd.22 din declaratia 300 (Decont TVA)

7 replies to this topic

#1 goreXP

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 July 2005 - 10:24 AM

Citeaza

RD.22 - Soldul TVA de plata din decontul perioadei fiscale precedente (rd.26 din decontul precedent) neachitata pana la data depunerii decontului de TVA

Ce se întâmplã în cazul în care am plãtit în plus :?:
Am întrebat la AF ºi o inspectoare a zis cã diferenþa în plus sã o "bag pe de recuperat" :?: :!: :?: :!:
Adicã o platã anticipatã în perioada curentã sã o transform (adunare la rd.24) in TVA de recuperat din perioada precedentã. Am rãmas (încã) "mascã" :shock: la acest rãspuns.
Dacã pun minus la rd.22, la verificare pe decMF dã eroare !!!

Mulþumesc.
Doru



#2 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 July 2005 - 10:38 AM

Mi se pare mai simplu sa o treci la rd.9: regularizari.
In rest sunt sume ce s-ar prelua automat si n-ai de ce sa intervii.




#3 goreXP

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 July 2005 - 10:53 AM

fboji a spus:

Mi se pare mai simplu sa o treci la rd.9: regularizari.
In rest sunt sume ce s-ar prelua automat si n-ai de ce sa intervii.
Sã majorez TVA deductibilã cu o platã anticipatã? Regularizarea de la rd.9 se refera la sumele înscrise la rd.8 in precedent.
Cred cã nu trebuie confundatã "datoria / creanþa" cu "plata / încasarea ei"!

Mulþumesc.
Doru



#4 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 July 2005 - 11:05 AM

Dupa cum se observa randurile 22-27 sunt legate ori de decontul precedent ori de cel in lucru. Deci nu poti interveni.
Si mai simplu mi se pare, atunci, ca data viitoare cand o sa ai de plata sa platesti mai putin ( invers de cum ai facut platind mai mult :D ). Si in listarea de la Adm. Fin. sumele se iau cumulativ asa ca daca nu gresesti la diferenta este OK



#5 cornell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Male

Postat 26 July 2005 - 11:07 AM

urmaresti ca atunci cand ai de plata sa regularizezi,
in luna in care platesti m. mult rd 22=0,
daca nu platesti in luna de plata la preluarea din decontul urmator vei diminua suma de plata cu ce ai platit in plus



#6 goreXP

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 July 2005 - 11:30 AM

Daca se intervine în zone rd.22-27 atunci singurul loc este rd.22 (cu minus).
Astfel (ex.) 4423 sold DB + 4424 sold DB = rd.27, ceea ce corespunde cu realitatea contabilã !!!
Intervenþie e mult spus pentru ca si rd.22 iese din calcul, rd26 dec.precedent - plãþi efectuate.
Nu înþeleg de ce rd.22 nu poate fi negativ când, în fapt, aceasta este realitatea, s-a plãtit in plus.
Nu am gasit nicãieri în legislaþie/norme/etc. cã rd.22 nu poate avea valoare negativã, doar în program la ei.
La AF, in fiºa de TVA se preia rd.20 ºi 21, plãþile le vin prin banca.

Mulþumesc.
Doru



#7 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 27 July 2005 - 11:15 AM

De ce nu incerci sa treci diferenta platita in plus la rd. 24? Cred ca la asta s-a referit persoana care ti-a sugerat sa o bagi pe de recuperat. si sa stii ca se pot introduce sume manual la rd. 24, peste cele preluate automat.



#8 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 27 July 2005 - 12:00 PM

Nu-ti mai bate capul cu ce treci in parte de jos a decontului.
In programul de la Administratie se incarca partea de pana la randul 21.
Partea care se refera la soldul lunii precedente ramas neachitat sau mai bine spus la platile efectuate in contul obligatiei bugetare respective se transmit de la Trezorerie. Tu poti sa treci orice acolo, ca tot ce ai platit se inregistreaza.
Asa ca la randul 22 in cazul tau lasa 0. (faptul ca ai platit in plus inseamna si ca nu ai obligatie neachitata).






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL