Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Retineri din salarii in baza unei sentinte judecatoresti - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Retineri din salarii in baza unei sentinte judecatoresti

2 replies to this topic

#1 adela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 26 July 2005 - 11:56 AM

Va rog sa ma ajutati si pe mine intr-o problema.In cazul in care o societate primeste o hotarare judecatoreasca in urma careia trebuie retinuta lunar pe stat o anumita suma unui salariat, care sunt operatiunile contabile? Retinerea lunara s-ar face prin formula 421=427 urmata de plata retinerii 5121/5311=427. Ce nu stiu: cum se inregistreaza in contabilitate angajamentul societatii, la primirea sentintei, pe toata suma? Ca am inteles ca asa se procedeaza, societatea se angajeaza ca va face retinerile si le va vira lunar. Sau poate gresesc. Multumesc.



#2 radu_o

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 July 2005 - 12:56 PM

adela a spus:

Retinerea lunara  s-ar face prin formula 421=427 urmata de plata retinerii 5121/5311=427. Ce nu stiu: cum se inregistreaza in contabilitate angajamentul societatii, la primirea sentintei, pe toata suma? Ca am inteles ca asa se procedeaza, societatea se angajeaza ca va face retinerile si le va vira lunar. Sau poate gresesc. Multumesc.
Retinere lunara: 421=4281
Plata: 4281=5121 sau 5311
Societatea este obligata la un angajament doar daca instanta a hotarat.
Trebuie sa cititi cu atentie Hot.Jud.

radu_o



#3 adela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 26 July 2005 - 02:08 PM

Imi scuzati prostia scrisa in legatura cu plata retinerii. Evident ca se crediteaza conturile de casa/banca si se debiteaza contul de retineri. Acum am vazut ce-am scris :oops: . Si totusi persoana care m-a rugat sa ma interesez de problema asta nu stia exact cum se face inregistrarea debitului in contabilitatea societatii la primirea sentintei, pentru a avea o evidenta clara a restului de virat. In afara de fisa salariatului si fisele de cont care se tineau scrise de mânã. Intreb si eu pentru ca nu am fost pusa in situatia asta pana acum si nu i-am putut raspunde clar.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL