Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Impozitare premii online internationale. - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Impozitare premii online internationale.

4 replies to this topic

#1 Gabriel Tudorache

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 06 November 2020 - 10:05 AM

Buna ziua,
Nu stiu daca postez in locul corect (sunt nou pe aici).

Am un joc online international (nu de noroc) si as dori sa stiu daca exista vreo un tip de formular (tip) legal pe care jucatorii sa-l poata semna ca sa plateasca ei taxele in tarile in care sunt (astfel evitandu-se si dubla impozitare). Am vazut ceva similar pe un site, cu care lucrez, din SUA, dar nu stiu daca ar fi legal la noi in tara.

Va multumesc anticipat.



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 November 2020 - 11:39 AM

In functie de legislatia fiecarei tari s-ar putea sa nu fie o optiune, ci sa fie obligati sa suporte impozitul pe venitul obtinut. Sincer, nu cred ca exista cineva pe acest forum care sa stie legislatia oricarei tari ... probabil nici cei din ANAF nu o stiu daca nu cauta prin baza lor de date (noi n-avem aici ! )

Formularul de care vorbesti e cel prin care jucatorul isi asuma raspunderea calcularii, declararii si platii oricarui impozit, oricarei taxe care decurge din aceste castiguri personale. Oricum, impozitul platit in alta tara cu care RO are conventie de evitare a dublei impuneri se deduce/ se ia in consideratie in RO daca se dovedeste plata facuta afara.




#3 Gabriel Tudorache

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 08 November 2020 - 08:43 AM

Ok, va multumesc foarte mult, voi cauta lista cu tarile cu care avem conventia respectiva.



#4 Gabriel Tudorache

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 08 November 2020 - 08:51 AM

Am gasit o lista (cu tarile cu care avem conventii de evitare a dublei impozitari) pe site-ul ANAF si o voi lasa aici pentru cei care o vor cauta : https://static.anaf....i/Conventii.htm

Daca nu este lista corecta va rog sa stergeti acest mesaj. O zi buna in continuare !



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 November 2020 - 04:55 PM

Lista se mai actualizeaza in timp.
E buna daca-i luata de pe site-ul ANAF ... si ea este.

Multumesc, la fel si tie. :smile:





2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL