Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Impozitare venituri din vanzari online OLX, declarare si plata - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Impozitare venituri din vanzari online OLX, declarare si plata

impozit pe profit cum se procedeaza_ impozit
3 replies to this topic

#1 floflo1234

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 22 November 2020 - 06:26 PM

Buna seara ! Am mare nevoie de ajutorul dumneavoastra daca ma puteti ajuta cu niste informatii...
Explic situatia cu care ma confrunt !
Nu stiu daca stiti de actiunea celor de la ANAF pe nume MERCUR (cauta persoanele care au avut trimiteri prin curier si nu sa fiscalizat )
Mentionez inca de la inceput ca sunt persoana fizica si am vandut fel si fel de lucruri in online mai exact olx . As dori sa stiu daca pot plati asa zisul impozit pe profit sau care este procedura de declarare a acestor venituri .

Doresc sa platesc Impozitul pe profit obtinut din activitati comerciale ilicite sau din nerespectarea Legii privind protectia consumatoruluIa
Ma poate ajuta si pe mine in legatura cu acest impozit, cum se declara , unde pot sa il platesc ?
Mentionez ca sunt din bucuresti si cine ma poate ajuta platesc pentru consultatie , pentru reprezentare pentru orice.
Va multumesc anticipat



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 November 2020 - 09:04 PM

Daca sunt bunuri din patrimoniul personal (adica lucruri personale), veniturile aferente NU se impoziteaza.

Daca, insa, sunt bunuri achizitionate pt a fi revandute sau sunt bunuri produse de tine personal pt a fi vandute, adica daca ai desfasurat o activitate de productie/comert, atunci acele venituri obtinute se impoziteaza.
Impozitarea are la baza declararea actvitatii respective la ANAF, anterior inceperii acesteia. In functie de felul entitatii fiscale sub care te inregistrezi, difera modul de calcul al partii impozabile, lucrurile nu sunt chiar atat de simple.

Pt venituri obtinute ocazional fara inregistrare la ANAF, poti completa declaratia unica pt categoria veniturilor din alte surse, insa si aici mai sunt unele aspecte de discutat ... Depinde de volumul vanzarilor si durata desfasurarii activitatii in cauza. Oricum, e mai bine decat deloc, macar arata dorinta de a plati impozit - desi poate sa nu fie suficienta aceasta abordare pt a scapa de amenda.

Vezi postareafloflo1234, la 22 November 2020 - 06:26 PM, a spus:

Doresc sa platesc Impozitul pe profit obtinut din activitati comerciale ilicite sau din nerespectarea Legii privind protectia consumatoruluI

Acest impozit se plateste in urma unui control de la Fisc (alte organe abilitate), pe baza unui PV de constatare.
Daca inca nu ai acest document (daca nu ai avut control), atunci poti plati, pur si simplu, impozitul pe venit, prin declararea venitului in declaratia unica si apoi plata lui la Trezoreria de sector sau sediul Administratiei Financiare de sector (de care apartii cf domiciliului din buletin/CI)

Pt angajarea unui contabil, uita-te si aici : http://www.conta.ro/...ntabilitate.php




#3 floflo1234

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 24 November 2020 - 12:27 PM

Mai mentionez ca produsele care le comercializam si eu le cumparam fara factura sau fara alte documente de provenienta .(gen haine , parfumuri, adidasi , produse cosmetice etc, mai pe scurt produse care puneam si eu un mic adaos si le revindeam )
Toate aceste lucururi erau vandude ca si persoana fizica .
Nu am avut nici un control , dar din anunturile facute de anaf ca au inceput operatiunea mercur as dori sa intru cat de cat in legalitate.
Ma puteti ajuta dumneavoastra sa ies din aceasta problema ?



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 November 2020 - 12:58 PM

Dupa parerea mea,

1. Aduna toate veniturile obtinute din activitatea de comert de pe OLX si/sau trimise prin curier, ele pot fi verificate usor si exact de catre ANAF.
2. Din pacate, nu vei putea sa scazi nicio cheltuiala aferenta fiindca nu esti inregistrata fiscal cu activitatea si nici nu ai documente de provenienta a marfii, deci vei plati impozit 10% la tot venitul, nu doar la profit cum te asteptai.
3. intocmeste si depune declaratia unica, cu impozitul respectiv si ai grija ca daca veniturile tale anuale depasesc suma de 26.760 lei (= sal minim x 12 luni) vei datora statului si contributia de sanatate (10%)+ cea de pensii (25 %), adica inca 35 % in plus !! Daca se incadrezi sub plafonul mentionat, nu le datorezi, ci numai impozitul de 10 %
4. Ca sa intocmesti declaratia unica exista si varianta de a merge la ANAF unde este personal calificat special alocat pt asta si care te poate ajuta in mod direct cu declararea si plata. Le explici ca nu ai stiut ca trebuie sa te inregistrezi, dar ca vrei sa o faci acum, sa intri in legalitate cu toate, asa cum ai spus.
5. Daca doresti sa desfasori continuu activitatea de comert online, va trebui sa te inregistrezi fiscal, ca PFA sau I.I. ... astea fiind cele mai simple forme. E mai mult de spus aici ...
6. Eu nu ma mai ocup cu evidenta contabila efectiva, ci doar cu cea de consultanta online, asa ca nu te pot ajuta mai mult decat o fac aici. Ti-am dat si un link de pe forum, unde gasesti multi contabili disponibili, insa eu nu ii cunosc personal, deci nu-ti pot face recomandari anume. Oricum, te va costa ceva, nu stiu cat, depinde de fiecare contabil.

:smile:





1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL