Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Cesiune Drepturi de Autor - Estonia - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Cesiune Drepturi de Autor - Estonia

1 reply to this topic

#1 Faelle

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 26 November 2020 - 11:12 AM

Hello!

Vin si eu cu o dilema. Backstory: am o companie in Estonia (OÜ). Deocamdata toate contractele mele trec prin acea companie, la care doar eu contribui. Fiind content writer, ma incadrez la drepturi de autor. Dilema mea este urmatoarea:

Pot incheia un contract cu firma din Estonia de drepturi de autor? Ma gandesc ca atata timp cat eu stau in ambele scaune (companie acolo si persoana fizica aici), orice e posibil. Si cum imi platesc taxele? Stiu ca exista declaratia unica, dar si declaratia si legislatia ma incurca ca toate alea. Am citit codul fiscal de 3 ori si nu am inteles nimic, iar legile par a fii scrise ca sa te incurce. Oare sa ma gandesc sa imi iau un contabil in Ro?

Nu stiu daca e relevant in acest moment, insa ma voi muta in afara (tot in UE) in 3 luni, cam atunci cand trebuie depusa declaratia unica. O mai depun aici, sau imi vad de treaba si depun totul in tara in care plec?



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 November 2020 - 11:50 AM

Buna, :smile:

Declaratia unica are 2 componente :
1. definitivarea veniturilor impozabile/ impozitului pe venit si eventuale contributii sociale ale anului precedent celui de depunere
2. estimarea veniturilor pt anul de depunere, respectiv a impozitului pe venit si evidentierea eventualelor contributii sociale aferente

Impozitele si contributiile de la pct 1. se platesc pana la termenul de depunere a DU, cf Cod fiscal acesta este 15 martie al anului in care trebuie depusa declaratia, dar pana acum s-a prelungit mereu.
Impozitele si contributiile de la pct 2. NU se platesc OBLIGATORIU in anul in care au fost estimate in DU, dar se pot plati in avans daca contribuabilul doreste.

Concret, in cazul DU cu termen de depunere 2021, vei definitiva veniturile impozabile ale anului 2020 (cu impozitele si taxele aferente pe care trebuie sa le si platesti pana la termenul de depunere al DU - adica 15.03.2021) si vei estima veniturile impozabile pt 2021 la care nu este oblgatoriu sa platesti darile la stat tot in 2021, ci poti sa o faci in 2022 cand vei definitiva situatia anului 2021 in DU cu termen in 2022.
Daca pt anul 2021 stii deja ca nu vei mai desfasura activitate impozabila in RO, nu vei mai estima nimic in DU.

Prin urmare, fie ca te muti sau nu, trebuie sa-ti indeplinesti obligatiile fiscale fata de statul roman, aferente perioadei in care ai desfasurat activitati impozabile in RO.

Sfatul meu ar fi sa-ti angajezi, totusi, un contabil care sa-ti rezolve situatia fiscala de aici, ca sa stai linistita din punctul asta de vedere, oriunde te-ai duce apoi. Nu stii niciodata ce se poate intampla in viata, eu cred ca fiecare dintre noi ar trebui sa lasam totul in ordine in locul din care plecam, ca sa nu avem surprize neplacute cine stie cand.






2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL