Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Refacere contabilitate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Refacere contabilitate

refacere contabilitate
3 replies to this topic

#1 Nina Odobescu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 11 December 2020 - 12:18 PM

Buna ziua.
Sunt administrator unic la o societate. La inceputul anului 2019 am schimbat contabilul. Ea, contabila noua, ducea contabilitatea intr-un program vechi stiut doar de ea, desi eu aveam SAGA.
In fine, in august 2020 am terminat colaborarea cu ea pe motiv ca nu era serioasa, ma mintea, si am intels uterior ca a facut si multe greseli in declaratii.
Firma noua care mi-a preluat contabilitatea imi zice ca trebuie sa refac toata contabilitatea contra unui cost mare pentru mine, pentru toata perioada cat a fost contabila anterioara.

Intrebarea mea este, e obligatoriu sa o fac?
Eu am o linie de credit pe baza bilantului de 2019, si am aplicat si pentru ajutor prin Masura 2, tot pe baza actelor din 2019.

Exista o alta solutie, in afara refacerii contabilitatii?

Va multumesc.



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 December 2020 - 01:53 PM

Buna ziua, :smile:

Pe acest forum ne tutuim fara ca aceasta sa reprezinte o lipsa de respect ! Deci ... ne putem tutui daca preferati / va este mai usor. Eu prefer, nu va suparati.

Ca idee de baza : pt rezultate corecte in contabilitate este OBLIGATORIU sa refaci contabilitatea !!

DAAAR ... Problema are cateva aspecte :

- cata incredere ai in firma de conta cand iti spune ca trebuie refacut tot ? Nu vreau sa fiu malitioasa, chiar deloc, insa in firma aceea lucreaza tot oameni (ca si la tine) cu interese specifice si uneori se poate exagera pt a obtine de lucru mai mult, mai ales in conditiile actuale cand multe firme au inchis activitatea ... deci si firmele de conta au mai putini clienti/lucrari/venituri. Asadar, ce garantie ai ca dracul e chiar atat de negru ? Ai cerut mai multe opinii de buni profesionisti, care ti-au indicat tot solutia cu refacerea contabilitatii sau e doar firma asta noua ? Adica, ai fost la mai multi "doctori" de contabilitate si ai primit acelasi "diagnostic "?
De mentionat ca daca erau erori importante in balanta, se vedeau usor la acordarea creditului, bancile au oameni bine pregatiti in verificarea documentelor contabile, mai ales ca banii sunt putini per total si selectia este riguroasa.

- ce interes actual este mai mare : linia de credit deja obtinuta si Masura 2, sau refacera contabilitatii pt o imagine fidela a situatiei firmei, cata vreme nu stii anvergura materiala (baneasca) a erorilor ? Poate fi o suma relativ mica per total, de corectat, si atunci nu mai merita sa te complici acum .

- ce riscuri esti dispusa sa-ti asumi in urma unei eventuale refaceri care, prin noile rezultate, iti poate strica unele lucruri importante in acest moment, aranjate deja ?

- cu fosta contabila ai vorbit ? Ce spune despre greselile invocate de noua firma de conta ? In mod normal, fosta contabila ar trebui sa raspunda pt ele, chiar si financiar !! Ai avut contract cu ea, este expert contabil ? Ca daca este, probabil ca are asigurare de malpraxis. Firma de conta sa-ti dea o lista cu ce erori a gasit si du-te cu ea la fosta contabila, trage-o de urechi sa ti le corecteze ea pe gratis !!

Ca sa nu existe nicio alta interpretare, precizez din nou ca singura solutie corecta pt o imagine fidela, contabila si fiscala, a firmei este o evidenta riguroasa, conforma cu reglementarile legale in vigoare aferente fiecarei perioade. Daca evidenta contabila si fiscala a fost viciata, este obligatorie refacerea ei cat mai curand posibil.

Totodata trebuie sa existe o oarecare corelatie intre suma totala corectata si suma platita pt corectiii fiindca e anapoda sa platesti, de ex., 2.000 lei pt a corecta sume de maxim 2.000 lei. Nu merita, mai bine ti le asumi. Este necesar ca firma de conta sa-ti dea o estimare a sumelor de corectat vs tariful perceput, ca sa-ti faci o imagine a impactului. Aceste estimari trebuie cuprinse in contractul de refacere a contabilitatii, alaturi de alte clauze care sa te protejeze de eventualele exagerari ale costurilor.

Totul trebuie facut cu fair-play, de ambele parti !
Nu te repezi, nu te grabi daca nu este urgent.


Succes ! :smile:




#3 Nina Odobescu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 11 December 2020 - 02:33 PM

Iti multumesc frumos Otilia, pentru raspuns prompt!

Ideea este ca fosta doamna contabila nu este cu rea intentie dar cred ca nu era prea organizata. Am avut si amenzi pentru depuneri eronate sau intarziate a declaratiilor si ea si-a asumat aceele amenzi. Ea nu este expert contabil si e prinsa cu o alta societate, deaceea nu-mi raspundea la intrebari deseori, cu atat mai mult acum, nu o sa-si asume nimic.

Firma noua zice ca s-ar putea sa nu fi fost pe profit. Ma deranjeaza insistenta lor, mai ales ca eu simt ca neregulile nu au fost radical de mari (eu emiteam facturi, aveam grija de plati, salarii si cheltuieli, eram implicata la maxim, cat un administrator poate fi) si din 2020 abia supravietuiesc ca multe societati anul asta.

Nu am consulatat alti contabili pentru ca nu cunosc alti contabili si nu stiu cum sa face, in 12 ani de activitate sunt prima oara in astfel de situatie.

Nu pot plati acum 22000 de lei cat imi cer ei pentru refacerea a 18 luni si as prefera sa nu o fac.
Anaful a facut control a actelor pana in septembrie 2019 si nu au mentionat ceva. Deaceea mi se pare dubioas acest demers.

Iti multumesc pentru parere, conteaza mult pentru mine.



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 December 2020 - 01:24 PM

Cu drag, Nina ! :smile:

Daca ai avut si control ANAF pana in sept. 2019, eu cred ca cel putin deocamdata ar trebui sa nu dai curs cerintelor de refacere. Ei nu stiu ca ai avut control spre sfarsitul anului 2019 ?

De ce sa refaci 18 luni in urma cand tu ai necontrolate de catre ANAF doar vreo 10 luni pana cand aceasta firma de conta a preluat evidenta la tine ? Adica iti baga si lunile lucrate de ei deja ? :laugh: Plecand de la ideea ca ei au lucrat corect, atunci ar trebui doar sa refaca niste declaratii cu sume diferite rezultate in urma corectiilor, nicidecum sa corecteze intreaga evidenta contabila fiindca odata corectate greselile unei perioade anterioare, sumele ruleaza automat pana in per. curenta, la fiecare actualizare a datelor in programul de conta. Nu trebuie sa corecteze repetat aceeasi suma in fiecare luna a periodei. Ti-o spun din proprie experienta fiindca am corectat cateva evidente contabile la viata mea, cea mai mare intindere a fost pe 4 ani si ceva in urma, asta in timp ce lucram actele curente si faceam declaratiile asa cum ieseau la momentul respectiv fiindca trebuiau depuse. Apoi am facut doar rectificative la ele si gata. Conturile s-au reglat pas cu pas, din mers.

Nu-mi suna bine deloc ce ne spui si daca as fi in locul tau mi-as cauta repejor alt contabil fiindca ce ai acum nu pare a fi fair-play (ca sa nu zic mai mult) ! Imi pare rau .... :blush: si pt tine si pt ca in tagma noastra se intampla astfel de situatii jenante. Ar trebui sa lucram cu voi - administratorii, directorii - in deplina incredere unii fata de ceilalti, fara sa ne temem de abuzuri reciproce.

Succes !






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL