Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Modalitate calcul salariu pe perioada de concediu medical covid - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Modalitate calcul salariu pe perioada de concediu medical covid


1 reply to this topic

#1 Zwin

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 16 December 2020 - 09:16 AM

Salut,
Doresc sa stiu cum se calculeaza salariul unui angajat care a fost depistat cu Covid19 si a avut o perioada de 14 zile de izolare / concediu medical.
Caz concret: Sora mea - salariu 2500 a primit ieri cu 60 ron in plus
O prietena care lucreaza la o alta firma , acelasi caz , covid..-Salariu 1600 ron a primit 280 ron in plus

Din ce am inteles angajatul are dreptul la salariu 100%(nu 75% cum este pentru un concediu medical obisnuit) la care se adauga nu stiu exact cum sa le numesc , "retineri CAS" .
Noi suntem de parere ca in cazul ei s-a facut o greseala de calcul si de aceea as dori pareri din partea acelora care au fost pusi in aceasta situatie.
Multumesc!



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 December 2020 - 02:35 PM

Buna,

Cuantumul brut lunar al indemnizației pentru carantină sau izolare reprezintă 100% din baza de calcul stabilită conform art. 10 din OUG 158/2005 și se suportă integral din bugetul Fondului național unic de asigurări sociale de sănătate. Pana in 7 sept. 2020 indemnizatia a fost 75% din baza de calcul, ea majorandu-se la 100% incepand cu acea data, deci depinde si de perioada pt care s-a calculat suma.

Baza de calcul a indemnizaţiei se determină ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni pe baza cărora se calculează contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii, din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare. De aici pot sa apara diferentele intre indemnizatiile despre care vorbesti fiindca aceasta baza de calcul poate varia destul de mult in functie de situatia concreta a fiecarui salariat, deci nu-i suficient sa ne dai doar brutul salariului in cele 2 cazuri. Banii in plus fata de netul obisnuit vin si din faptul ca la concediul medical nu se aplica toate contributiile salariale, astfel ca la un procent de 100% din salariul brut rezulta o indemnizatie mai mare decat netul obisnuit.

Sfatul meu este ca sora ta sa ceara explicatii in scris la firma la care lucreaza, e dreptul ei sa stie cum i-a fost calculata indemnizatia, legal ea nu poate fi refuzata.

Numai bine ! :smile:







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL