Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
facturare servicii catre UK - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

facturare servicii catre UK

3 replies to this topic

#1 mboar

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 06 January 2021 - 11:57 AM

Buna ziua tuturor,

O firma din Romania, in baza unui contract de agent incheiat cu o firma Britanica, presteaza servicii de vanzare de marfa EXW UK catre clienti persoane juridice din Romania.

In acest caz, comisionul pentru serviciile prestate se factureaza cu sau fara TVA?

Multumesc!



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 15297 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 January 2021 - 04:04 PM

https://static.anaf....V2_21122020.pdf

pag.7

2. Întrebare: Unde va fi considerată impozabilă din punct de vedere al TVA prestarea de servicii de către persoane impozabile din UE către persoane impozabile din Regatul Unit?

Răspuns: Prestarea de servicii de către persoane impozabile din UE către persoane impozabile din Regatul Unit va fi considerată ca având loc în afara UE și, prin urmare, nu va fi impozabilă în temeiul legislației UE privind TVA.

... adica este un export de servicii, zic eu ... :smile: dar uite mai jos niste explicatii mai ample.

6. Întrebare: Care sunt implicațiile fiscale în cazul prestărilor de servicii de animație și editare video efectuate de o persoană fizică autorizată stabilită în România către persoane impozabile din Marea Britanie?

Răspuns:
Conform prevederilor art. 278 alin.(2) din Codul fiscal, locul de prestare a serviciilor către o persoană impozabilă care acționează ca atare este locul unde respectiva persoană care primește serviciile își are stabilit sediul activității sale economice, în speță în Marea Britanie.

Conform pct.15 alin.(7) din Normele metodologice de aplicare a Codului fiscal, serviciile prevăzute la art. 278 alin. (2) din Codul fiscal, prestate de prestatori stabiliți în România către beneficiari persoane impozabile care sunt stabiliți în afara Uniunii Europene (Marea Britanie) urmează aceleași reguli ca și serviciile intracomunitare în ceea ce privește determinarea locului prestării și celelalte obligații impuse de prezentul titlu, dar nu implică obligații referitoare la declararea în declarația recapitulativă, conform prevederilor art. 325 din Codul fiscal, indiferent dacă sunt taxabile sau dacă beneficiază de scutire de taxă, și nici obligații referitoare la înregistrarea în scopuri de TVA specifice serviciilor intracomunitare prevăzute la art. 316 și 317 din Codul fiscal.

Conform art. 317 alin .(8) din Codul fiscal, persoana înregistrată în baza art. 317 alin. (1) lit. b) - d) poate solicita anularea înregistrării sale oricând după expirarea anului calendaristic în care a fost înregistrată, cu excepția situației în care trebuie să rămână înregistrată conform art. (5) – (7) ale aceluiași articol.

Prin urmare, după data de 01.01.2021, în ceea ce privește prestările de servicii către persoane impozabile din Marea Britanie:
- regulile privind determinarea locului prestării serviciului nu se schimbă, TVA fiind datorată de către persoana impozabilă din Marea Britanie;
- declarația 390 Declarația recapitulativă privind livrările/achizițiile/prestările intracomunitare nu se mai depune;
- nu mai există obligația înregistrării în scopuri de TVA, pentru persoanele neînregistrate care prestează servicii intracomunitare. În situația în care persoana fizică autorizată nu desfășoară alte operațiuni pentru care este obligatorie înregistrarea în scopuri de TVA, aceasta poate solicita anularea înregistrării de TVA oricând după expirarea anului calendaristic în care a fost înregistrată.




#3 mboar

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 06 January 2021 - 05:01 PM

Multumesc pentru raspuns.
Aceste reguli se aplica la toate tipurile de servicii?
In cazul nostru sunt servicii de vanzare marfa cu comison variabil, in functie de realizari.



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 15297 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 January 2021 - 02:12 PM

Cu drag si alta data ! :smile:

La pct 2 este un raspuns clar, dupa parerea mea. Odata cu iesirea din UE, Regatul Unit a devenit tara din afara Comunitatii, la fel ca SUA, Canada, etc ... asta daca acordul de iesire nu prevede altfel si se pare ca nu prevede. Prin urmare, te muti la legislatia fiscala aplicabila operatiunilor non-UE.
La pct 6 este legislatie comuna, data amanuntit, privind locul prestarii (care ne spune cine datoreaza TVA) chiar daca speta aceea este limitata la anumite servicii. O sa vezi asta daca o sa citesti in CF (ceea ce te sfatuiesc insistent). Neaparat trebuie sa citesti si tu, cat mai mult, fiindca nu te poti baza 100% pe capul unor straini care nu-ti sunt sefi la serviciu, deci n-au nicio raspundere legala pt parerea lor. Trebuie sa te poti baza in primul rand pe tine.

Cititul individual al legislatiei te ajuta sa intelegi singur prevederile legale. Este un efort necesar, indispensabil daca vrei sa treci de la stadiul de asistat profesional, la cel de independent profesional.
Daca ti-e greu sa intelegi, nu e absolut nimic de condamnat, dar asta poate insemna ca meseria de contabil nu este cea mai potrivita pt tine - ti-o spun cu toata bunavointa si respectul cuvenit, asa cum am spus-o si altora de-a lungul anilor.

Nu orice meserie se potriveste oricui, nici eu n-as putea face multe alte meserii si nu e nicio rusine in asta pt ca fiecare dintre noi are anumite inclinatii/aptitudini. De ex., unora din familia mea le-ar fi placut sa fiu doctor sau inginer, insa eu sunt prea empatica pt a fi medic si n-am inclinatie spre partea mecanica a lucrurilor, deci nu mi se potrivesc aceste meserii. In schimb, mereu mi-au placut mult cifrele si m-am vazut lucrand intr-un birou frumos, cu calculator (sau intr-un Centru de calcul, cum era pe vremuri). Deci, iata-ma economist de Cibernetica, cu specializare ulterioara in contabilitate fiindca asa au fost vremurile si fiindca am descoperit ca-mi place contabilitatea ! :biggrin2: Satisfactiile profesionale din toti acesti ani de munca mi-au aratat ca am fost si inca sunt acolo unde trebuie, unde ma potrivesc. Cel putin pana acum ...

Dragilor, ne petrecem mult timp la/pt serviciu, asa ca f. bine ar fi sa putem lucra cat mai usor in domeniul ales, sa ne placa ceea ce facem, sa nu ne fie o povara.

Spor mare !






Similar Topics Collapse

4 useri citesc topicul

0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL