Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Inregistrare contract - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Inregistrare contract

3 replies to this topic

#1 George.Gol

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 12 January 2021 - 06:48 PM

Buna seara,

Detin un website/domeniu inregistrat pe persoana fizica pe care afisez reclama si incasez facturi pe SRL-ul pe care il administrez. Pana in acest moment nu am dedus nici o cheltuiala cu hostingul sau alte cheltuieli aferente acestuia (toate facturile au fost emise si achitate pe persoana fizica). La inceperea activitatii contabilul m-a informat ca am nevoie de un contract doar in cazul in care deduc cheltuieli.
Recent am aflat ca lucrurile nu ar sta chiar asa si am inceput sa am dubii.
Ma puteti ajuta cu niste raspunsuri/opinii?
Pot continua activitatea in acest mod?
Trebuie sa intocmesc un contract de comodat?
Acest contract trebuie intregistrat in contabilitate?
Daca da, care sunt penalitatiile pentru neinregistratrea la tim a unui astfel de contract?

Mutumesc,
George



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 January 2021 - 03:12 PM

Buna,

Inainte de orice, persoana fizica obisnuita NU poate emite facturi decat daca se autorizeaza pt activitatea pe care o desfasoara (PFA). Prin urmare, tu - George Gol - nu aveai dreptul sa emiti facturi deloc ca persoana fizica simpla !! Scurt si clar ! :excl2:
Cat priveste domeniul, doar autoritatea care ti l-a vandut iti poate spune daca ai dreptul sa-l inchiriezi sau nu, bunul acesta fiind dintr-o categorie aparte.

In al 2-lea rand, te exprimi destul de ambiguu si nu sunt sigura daca contractul de comodat despre care vorbesti se refera domeniul inregistrat pe PF sau la altceva. Apoi, initial spui ca incasezi facturile pe SRL, apoi ca le-ai emis si incasat exclusiv (adica pe toate) pe PF. Le amesteci rau ...

Deci, daca nu spui clar care este situatia ta, noi chiar nu te putem ajuta oricat am vrea.
Revino cu toata povestea de la inceput si fa-o mult mai clar, te rog.

Sorry ... :sad:




#3 George.Gol

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 13 January 2021 - 07:02 PM

Multumesc pentru raspuns.
Incerc sa fiu mai clar.

Am inregistrat un domeniu pe persoana fizica (.com) pe care am construit un website.
Pentru a incasa veniturile generate de website (din reclama) am infiintat un SRL.
Lunar SRL-ul factureaza serviciile de publicitate si incaseaza veniturile aferente.
Cheltuielile cu hostingul si reinoirea domeniului sunt suportate de persoana fizica(eu, administrator si asociat unic in SRL).
Este necesar ca intre persoana fizica(administrator) si SRL sa existe un contract ?

Multumesc.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 13 January 2021 - 10:34 PM
Eliminare citare inutila mesaj precedent.




#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 January 2021 - 10:45 PM

Ei, alta viata ... :biggrin:

Contabilul tau a avut dreptate (destul de multa) ca principiu. Zic cu marja asta de eroare fiindca am un dubiu si o sa-l vezi mai jos.

Da, ar trebui sa ai un contract de comodat (sa-i zicem asa ca functionalitate) prin care tu - persoana fizica - dai spre folosinta domeniul tau catre SRL. In acest contract va trebui sa scrii ca toate cheltuielile ocazionate de utilizarea domeniului sunt suportate de catre SRL si astfel iti vei putea deduce aceste cheltuieli cerand furnizorilor tai sa emita facturile direct pe firma.

O alta metoda ar fi sa faci decont de cheltuieli de la PF catre SRL, saptamanal sau lunar sau cum vrei tu. Astfel iti vei putea trece cheltuielile pe firma, mai ales ca esti asociat unic. Oricum, domeniul trebuie sa figureze ca fiind utilizat de SRL si asta nu stiu sigur daca se poate dpv al felului in care se acorda si fct domeniile web - de aceea am acest singur dubiu. Daca ele se pot inchiria/subinchiria, atunci totul e ok. Sau il vinzi firmei daca se poate, zic si eu...
In rest, tine de contabil ca e bun ! :smile:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL