Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
PFA in sistem real - Incasari prin paypal - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


PFA in sistem real - Incasari prin paypal


  • Nu puteti replica pe acest topic
No replies to this topic

#1 niculexu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 01 February 2021 - 02:33 AM

Salutare,
Am un website cu sectiune premium (peste 150 de abonati) si obtin lunar cate o suma de bani prin PayPal dar ca sa fac totul legal as vrea sa infiintez un PFA insa ... am cateva intrebari:
1. Va trebui sa emit factura separata la fiecare abonat/client? Intreb pentru ca asta ar insemna ca sa listez cel putin 150 de facturi in fiecare luna.
2. Daca trebuie emise facturi atunci ce anume scriu pe factura intrucat PayPal imi ofera doar numele clientului si adresa lui de email. Nu stiu tara, nu stiu altceva nimic.
3. Daca pe website clientii bifeaza inainte de a plati ca au citit si sunt de acord cu "Terms and conditions" (un contract facut intre mine si ei), acel contract ar tine loc de factura ?
Atunci la sfarsitul lunii as transfera banii din paypal in contul bancar, i-as trece in RJIP o data pe luna sub forma "incasari din perioada 01.01.2021 - 31.01.2021 conform contractului nr.1/aaa" ... si listez continutul contractului alaturi de traducerea in romana (traducere legalizata la notar). Ca dovezi suplimentare as adauga extrasul paypal din perioada 01.01.2021 - 31.01.2021 si chiar extrasul de cont bancar din aceesi perioada.
4. Sau un alt scenariu pt a scapa de emis facturi... daca as lasa sa se stranga banii in PayPal timp de o luna si ii transfer pe toti odata in contul bancar? As putea emite o factura catre paypal cu totalul pe o luna de zile? In RJIP as scrie "extras de cont perioada 01.01.2021 - 31.01.2021" si "factura nr../aaaa" astfel ca totalul din extrasul de cont bancar = cu suma scrisa pe factura catre paypal = cu extrasul paypal din aceeasi perioada

Metodele de la 3 si 4 mi se par transparente, dar nu stiu cat de legale ar fi in caz de control.


  • Nu puteti replica pe acest topic




Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL