Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Plata TVA Servicii IT catre SUA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Plata TVA Servicii IT catre SUA

1 reply to this topic

#1 mdned

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 16 February 2021 - 01:52 PM

Buna ziua,

Am citit cam tot ceea ce exista pe acest forum in legatura cu fiscalitatea unui PFA pentru a lucra legal ca freelancer.
Ceea ce nu inteleg este in felul urmator: am un PFA si voi depasi la limita plafonul pentru plata TVA de 300 000 RON incasati insa eu facturez catre un client din SUA. Asta inseamna ca voi plati 19% din acesti 300 000 RON? Nu inteleg exact, pentru ca facturarea se face catre un client din afara UE.
-------------------------------------------------------
Exemplul 1
Incasari: 300 000 RON
Impozit norma de venit: 2 676 RON
Sanatate: 1 380 RON
TVA (19% X 300 000 RON): 57 000 RON
-------------------------------------------------------
Venit NET: 238 944 RON
-------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------
Exemplul 2
Incasari: 299 000 RON
Impozit norma de venit: 2 676 RON
Sanatate: 1 380 RON
-------------------------------------------------------
Venit NET: 294 944 RON
-------------------------------------------------------

Date fiind aceste exemple, inseamna ca daca micsorez pretul pentru servicii si sa raman sub plafonul de 300 000 RON, per total voi avea un venit net mai mare?
Va rog sa imi confirmati daca sunt corecte aceste calcule.

Multumesc,
Madalin



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 15370 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 February 2021 - 03:01 PM

Pt a vedea daca serviciile IT prestate catre cineva din SUA se factureaza cu sau fara TVA, trebuie sa vedem care este considerat locul prestarii serviciilor in Codul fiscal (CF) si ne ducem la ART. 278 - Locul prestării de servicii, tu fiind prestatorul.
Daca locul prestarii este la beneficiar, atunci prestatorul NU factureaza cu TVA fiindca aceasta taxa o datoreaza (eventual, in fct de legislatia SUA) beneficiarul, nu prestatorul, si aici avem 2 cazuri :

1. Daca clientul este persoana impozabila (de ex. persoana juridica), prestarea de servicii in afara comunitatii se factureaza fara TVA fiindca operatiunea nu este impozabila in Romania (art. 278 alin. (2) din CF si a celor de la pct. 15 alin. (2)- (7) din Normele metodologice), locul prestarii fiind la beneficiar (adica SUA in cazul tau).
DAR, tu - ca prestator inregistrat in scop normal de TVA cf art. 316 din CF - trebuie sa te asiguri ca persoana juridca din afara UE chiar este o persoana impozabila si asta rezulta in baza documentelor prezentate de client (cod de identificare fiscala, numarul de inregistrare de la Registru comertului din tara sa, cont bancar, adresa, etc).

2. Daca clientul este persoana neimpozabila (de ex, pers. fizica sau institutie de stat sau o persoana impozabila care nu poate dovedi ca este impozabila / nu-ti da actele doveditoare), atunci cf. art. 278, pct (3) din CF, locul de prestare a serviciilor este locul unde prestatorul își are stabilit sediul activității sale economice. În absența unui astfel de loc sau sediu fix, locul de prestare a serviciilor este locul unde prestatorul își are domiciliul stabil sau reședința obișnuită. .
Prin excepție de la prevederile alin. (3), cf. pct. (5), lit. h), locul prestarii următoarelor servicii este considerat a fi locul unde beneficiarul este stabilit, își are domiciliul stabil sau reședința obișnuită, în cazul următoarelor servicii prestate către o persoană neimpozabilă : ..... 3. serviciile furnizate pe cale electronică.
Deci, si in cazul beneficiarilor persoane neimpozabile, pt servicii furnizate pe cale electronica exista exceptie si locul prestarii este tot SUA.

Prin urmare, parerea mea este ca pt serviciile IT prestate in afara UE vei factura oricum fara TVA, indiferent daca devii platitor de TVA sau nu !!

Alte pareri, va rog ? :smile:






2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL