Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Legea 129/2019 priv. spalarea banilor, entitati raportoare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Legea 129/2019 priv. spalarea banilor, entitati raportoare

2 replies to this topic

#1 bs09

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 65 Postari:

Postat 08 March 2021 - 10:59 AM

Buna ziua,

La art.5 din legea 129/2019 se definesc entitatile raportoare, alin (1) punctele a) pana la h) sunt destul de clare, insa punctul i) este formulat in asa fel incat aria de cuprindere poate fi destul de vasta.

Am sa pun mai jos, formularea din lege. Totusi pentru a intelege mai exact la cine se face referire, exista cazuri concrete care se incadreaza aici? Eu nu ma pot gandi decat la casele de schimb, dat fiind si faptul ca societatilor comerciale le sunt limitate tranzactiile in numerar la 5000 lei prin Legea 70/2015.

Citez acum din legea 129/2019, doar punctul i) de la alin. (1)

"i)alte entitati si persoane fizice care comercializeaza, în calitate de profesionisti, bunuri sau presteaza servicii, în masura în care efectueaza tranzactii în numerar a caror limita minima reprezinta echivalentul în lei a 10.000 euro, indiferent daca tranzactia se executa printr-o singura operatiune sau prin mai multe operatiuni care au o legatura între ele."

Va multumesc.

Aceasta postare a fost editata de bs09: 08 March 2021 - 10:59 AM




#2 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 08 March 2021 - 05:03 PM

Sunt foarte putini care s-ar incadra. Un exemplu ar fi cei care livreaza/presteaza cu plata in rate.

Ratele se pot plati numerar (daca rata nu depaseste plafonul), chiar daca valoarea totala este mare.




#3 bs09

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 65 Postari:

Postat 09 March 2021 - 09:42 AM

Multumesc pentru opinie, am vazut ca forma initiala a punctului i) a fost modificata, iar in prezent este asa:

"i)alte persoane care, in calitate de profesionisti, comercializeaza bunuri, numai in masura in care efectueaza tranzactii in numerar a caror limita minima reprezinta echivalentul in lei a 10.000 euro, indiferent daca tranzactia se executa printr-o singura operatiune sau prin mai multe operatiuni care au o legatura intre ele."
Modificat de art.I pct.15 din OUG 111/2020

Se schimba ceva in modul cum trebuie perceput?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL