Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Bilant la 31 decembrie 2020 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Bilant la 31 decembrie 2020

5 replies to this topic

#1 sirius

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 140 Postari:

Postat 15 March 2021 - 11:00 PM

O problema aparent banala legata de fisierul zip atasat la situatiile financiare.
In noile instructiuni privind fisierul cu extensia zip atasat la situatiile financiare se prevede ca printre documentele cerute sa se afle si prima pagina scanata a situatiilor financiare semnate si scanate alb negru. Bilantul la momentul validarii (si eventual semnarii lui cu certificat digital) cere imediat atasarea si acelui fisier zip dar prima pagina a bilantului se poate scana doar dupa semnarea olografa (manuala) a situatiilor financiare atat de catre administrator cat si de catre cel care le intocmeste iar asta doar inainte de validarea si semnarea lor cu certificat digital deci sa inteleg ca pot atasa prima pagina scanata a bilantului semnata olograf de administrator si de cel care le intocmeste mai putin semnatura cu certificat digital si/sau fara mentiunea formular validat? E drept se poate valida si atasa un fisier zip oarecare de forma dar asta inseamna apoi ca dupa scanarea primei pagini incluzand semnaturile celor in drept sa deblochez si sa validez din nou bilantul cu atasarea fisierului zip final incluzand de data asta prima pagina a bilantului cu toate semnaturile si scanata, chiar daca data semnaturilor digitale (din fisierul zip si cea noua de la revalidare) vor fi diferite apoi?



#2 georgyc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 16 March 2021 - 08:28 AM

Eu semnez olograf prima pagina de bilant (administrator si intocmitor) pe care o atasez printre documentele ZIP-uite, chiar daca aceasta nu va avea "formular validat" sau semnatura digitala vizibile.

Acestea doua din urma vor fi verificate pe site-ul ANAF prin depunere si primirea recipisei oricum.




#3 sirius

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 140 Postari:

Postat 16 March 2021 - 02:50 PM

Mi se pare practica, simpla si corecta solutia sugerata. Poate totusi ma mai gandesc daca macar validarea (fara semnare cu certificat digital) sa o fac, sa dau la semnat prima pagina iar apoi fie prin deblocare, revalidare, atasare a fisierului zip completat la bilant si semnare digitala, fie eventual prin validare, atasare si semnare digitala a unei copii rezerva a fisierului bilant facuta inainte de validare (dar verificata intr-o forma sau alta). Singura diferenta fara de varianta sugerata ar fi ca in acest caz apare mentiunea FORMULAR VALIDAT.



#4 Angela Ciorba

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 06 April 2021 - 07:14 AM

Eu dau VALIDARE. Prima pagina apare cu "Semnatura devine vizibila dupa o validare corecta" dar FORMULAR VALIDAT. Dupa ce am fisierul zip dau din nou VALIDARE si atasez, semnez si gata (fara DEBLOCARE). Fiind validat, apar totalurile la indicatori si aceasta este si pe bilantul final transmis.



#5 Alex Danciulescu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 03 January 2022 - 04:38 PM

Buna ziua si la multi ani!

Am o intrebare: exista vreo aplicatie care sa automatizeze crearea bilantului, macar in proportie de 70-80%?



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 January 2022 - 01:53 PM

Toate programele de contabilitate fac asta, cel putin cele serioase ! :smile:





2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL