Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Intarziere raspuns ANAF la declaratia unica 2018 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Intarziere raspuns ANAF la declaratia unica 2018

6 replies to this topic

#1 bogdan.v

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 21 March 2021 - 02:07 PM

Buna ziua

Am depus in 2019 declaratia unica pentru persoane fizice pentru perioada de raportare 2018 asa cum mi s-a spus de la anaf ca am sunat la relatii cu clienti.
Mi s-a comunicat ca imi vor trimite ei acasa impunerea ca sa stiu cat am de plata.
Suma declarata este undeva la 11.000 ron, in perioada aceea nu am lucrat, veniturile au fost declarate in categoria alte venituri din strainatate obtinute in 2017.

Nu am primit nimic de la ei si nici pe portalul anaf in contul meu nu a aparut nimic. Stiu ca pana pe 31 Martie 2021 este amnistie fiscala si daca nu platesc acum risc sa platesc de 4 ori mai mult (0.3%/zi)
Ce sa fac? sa ma duc la ei? Ce documente sa depun la sucursala anaf de unde apartin pentru includerea in aceasta perioada? Sa depun banii in avans?
Va rog sa ma sfatuiti cum sa fac.
Multumesc



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 March 2021 - 07:32 PM

Mergi la ei cu declaratia listata, pe care se vede nr de inregistrare. Astfel dovedesti ca ai depus DU. Apoi ceri explicatii privind sumele pe care le datorezi. La AF se vor uita in baza lor de date si iti vor spune ce ai de plata, este f posibil sa iti dea decizia de impunere pe loc daca le spui ca vrei sa platesti imediat, mie asa mi s-a intamplat acum cativa ani cand am avut o rectificativa la D200 care era atunci.

Cred ca nu mai vezi nimic in contul tau fiindca documentele au o per. limitata de afisare, parca 6 luni daca nu ma insel. Oricum, in "Obligatii de plata" din SPV ar trebui sa iti apara sumele fiindca datoriile se reporteaza de la an la an, pana se prescriu. In stanga sus si lateral, la contul tau de SPV, sunt niste optiuni, du-te la cea de cereri si cere-le sa-ti trimita acele obligatii de plata.

Grabeste-te ! :smile:

Bafta multa !




#3 bogdan.v

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 21 March 2021 - 11:44 PM

Ciudat: Am accesat solicitari, obligatiuni de plata, cererea a fost inregistrata, iar la mesaje am primit raspunsul cu toate sumele pe zero.



#4 bogdan.v

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 22 March 2021 - 12:01 AM

Ce nu stiu eu este daca ma calific.. citind aici
https://blog.pwc.ro/...in-ce-conditii/
am aflat ca:
OUG nr. 229/2020 prelungește termenul până la care contribuabilii care aveau obligații fiscale restante la data de 31 martie 2020 pot beneficia de măsura anulării dobânzilor și a penalităților de întârziere / nedeclarare aferente acestor obligații fiscale principale

dar conform recipisei de la ANAF eu nu ma calific pentru ca restanta mea este mai veche de 1Aprilie2020: https://static.anaf....gatii070121.pdf
la pozitia III b)
b) sunt stinse prin orice modalitate prevăzută de art. 22 din Legea nr. 207/2015, cu modificările şi completările ulterioare, până la data depunerii cererii de anulare a accesoriilor inclusiv, toate obligaţiile bugetare principale şi accesorii administrate de organul fiscal central cu termene de plată cuprinse între data de 1 aprilie 2020 şi data depunerii cererii de anulare a accesoriilor inclusiv

Imi cer scuze daca insist dar vreau sa ma duc cu lectia invatata la ei.

Aceasta postare a fost editata de bogdan.v: 22 March 2021 - 12:02 AM




#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 March 2021 - 01:28 PM

Revin cu acelasi sfat : mergi la AF de care apartii.
Dupa parerea mea, poti folosi atat cererea de anulare a obligatiilor de plata accesorii, cat si notificarea privind intentia de a beneficia de anularea obligaţiilor de plată accesorii.

Pentru amânarea la plată, în vederea protejării la stingere, a obligațiilor de plată accesorii ce pot face obiectul anulării, puteți depune notificare la organul fiscal competent prin care să vă manifestați intenția de a beneficia de anularea accesoriilor, până la depunerea cererii de anulare.
Notificarea privind intenţia de a beneficia de anularea obligaţiilor de plată accesorii o puteți descărca accesând link-ul: http://static.anaf.r..._2100_2020.pdf.
Cererea de anulare a obligațiilor de plată accesorii o puteți descărca accesând link-ul https://static.anaf....UG_69_2020.pdf.



#6 bogdan.v

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 01 April 2021 - 04:41 AM

Buna dimineata. revn cu rezultatul
Am fost la ANAF, au gasit documentul in baza lor de date ca trimis si tot incercau sa dea vina pe mine ca nu l-am completat corect. eu avand recipisa cu documentul a fost receptionat fara erori.
Dupa multe rugaminti au printat declaratia depusa cum o aveau ei in sistemul informatic, s-au consultat cu alte persoane de la ei si au revenit dupa 20 de minute cu impunerea mai mult decat m-am asteptat, dar asta deoarece impozitul a fost 16% si nu 10%.
Fara amenda sau penalitati de intarziere.
Am rezolvat, Multumesc

Din ce am aflat de la ei se pare ca amnistia fiscala o sa dureze pana in Noiembrie pentru pf si pj dar nu este nimic scris deocamdata.



#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 April 2021 - 02:59 PM

Multumesc mult, Bogdan, pt mesaj !!! :smile:

Te-am trimis la ANAF fiindca (din experienta stiu) tot functionarii de acolo hotarasc ce se face, poti sa le arati legea cat vrei. Doar cu multa rabdare, nervi tari si f mult tact ii faci sa respecte legea atunci cand nu au dreptate.
Pana la urma tot ei decid si nu recunosc niciodata ca au gresit. Au orgolii cat casa ...., insa rezolvarea tine tot de ei. :sad:






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL