Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Dr. Virgil Musta raspunde la intrebari legate de vaccinarea anti Covid-19 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Dr. Virgil Musta raspunde la intrebari legate de vaccinarea anti Covid-19

  • Nu puteti replica pe acest topic
No replies to this topic

#1 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 April 2021 - 01:31 PM

Dr. Virgil Musta raspunde la intrebari legate de vaccinarea anti Covid-19, aici : https://www.profilaxis.ro/.../100-intrebari-raspunsuri...

„Mai jos regăsiți întrebările la care am încercat să răspund cât mai simplu și mai clar, iar acolo unde nu am încă un răspuns, o să vă îndrum spre o sursă competentă. Fac precizarea că, în toate cazurile, indiferent de răspunsurile mele, decizia finală pentru a face sau nu vaccinul este obligatoriu de luat numai după ce vă consultați cu medicii specialiști care vă cunosc și istoricul și starea actuală a eventualelor afecțiuni pe care le aveți, cât și cu medicul de familie!

Această listă se va actualiza permanent, astfel încât să aveți într-un singur loc întrebările care apar, cât și răspunsurile oferite, pentru a le putea oricând consulta.

Vă mulțumesc!”

Dr. Virgil Musta
șeful Secției de Boli Infecțioase de la „Victor Babeș”, Timișoara
membru în Comisia pentru managementul clinic și epidemiologic al COVID-19

_________________________________________________________

EXTRAS :

INTREBARE : După ce mă vaccinez, mai pot transmite virusul?

RASPUNS : Există numeroase dezbateri legate de acest subiect la nivelul experților în domeniu. După părerea mea, o persoană vaccinată nu mai transmite virusul pentru a determina boala unei alte persoane.
Vă explic mai jos logica mea.
Pentru ca boala să se manifeste, este nevoie de o cantitate mai mare de virus. După ce virusul intră în organism la nivelul nasului și faringelui, acesta începe să se multiplice în perioada de incubație de câteva zile. Abia după ce se ajunge la o cantitate mai mare de viruși se va declanșa boala, dar și posibilitatea de a transmite la altcineva. Acest lucru se poate vedea și prin faptul că o persoană contaminată nu transmite boala chiar din primele zile de la contactul cu cineva infectat.
După vaccin, sistemul nostru imunitar recunoaște imediat virusul intrat în organism și acesta este neutralizat mult mai repede (față de cei nevaccinați) și nu este lăsat practic să se multiplice pentru a ajunge la o cantiate mai mare, care să poată determina contaminarea altora.
Dar, până vom avea date clare, pentru a elimina orice risc, este recomandat să purtăm mască și să respectăm măsurile de protecție și după vaccinare.
____________________________________________________


  • Nu puteti replica pe acest topic



1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL