Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Intrebare despre declaratia 112 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Intrebare despre declaratia 112


1 reply to this topic

#1 StefanNed

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 10 May 2021 - 01:19 PM

Buna Otilia si buna tuturor,

Am inregistrat un contract de munca de acasa pentru o firma din afara la ANAF prin intermediul declaratiei 020. Ulterior prin intermediul declaratiei 112 eu urmeaza sa declar toate sumele pe care le voi primi.
Problema este ca firma respectiva ma plateate pe trimestru si nu lunar.
Pot sa depun declaratia 112 doar in luna in care primesc salariul (trimestrial) sau trb sa declar venituri de 0 lei in lunile in care nu primesc nimic si sa declar astfel lunar?

A doua intrebare este daca e in regula sa declar in 2022 niste venituri facute ocazional anul asta la venituri din alte surse. (am primit banii in ianuarie, februarie si martie, stiu ca e putin tras de par 'venitul ocazional' dar de acum nu am ce face si vreau sa fie totul in regula).

Multumesc Otilia!



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 May 2021 - 01:44 PM

Buna,

Cf CF, ai obligatia sa depui lunar formularul 112 „Declaratie privind obligatiile de plata a contributiilor sociale, impozitului pe venit si evidenta nominala a persoanelor asigurate”. Sectiunea „Date de identificare a platitorului” si sectiunea „Date de identificare a asiguratului” din formularul 112 se completeaza cu datele tale de identificare, adica ale persoanei fizice care are obligatia declararii contributiilor sociale.
Prin urmare, eu zic sa declari pe zero in lunile in care nu primesti salariul, fiindca in vectorul fiscal declarat prin D020 apari cu aceste obligatii declarative, iar ANAF nu are de unde sa stie ca nu ai primit bani decat daca ii spui tu asta punand zero la suma. Daca nu depui deloc, va considera ca nu ti-ai indeplinit obligatia din vectorul tau fiscal. Asta ca sa intelegi mecanismul ... :smile:

Da, poti declara in DU 2022 acele venituri "ocazionale" obtinute anul acesta. Cel mai important in acest caz e sa-ti declari venitul chiar daca nu nimeresti sectiunea ideala din DU, apoi sa-ti platesti darile in termenul legal. Fiscul apreciaza buna-credinta a contribuabilului de a nu ascunde veniturile obtinute si de a se conforma fiscal in mod voluntar !

Cu drag si alta data !







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL