Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Concediu medical neplatit - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Concediu medical neplatit


1 reply to this topic

#1 ioana19.

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 13 May 2021 - 09:50 PM

Bună seara, va rog sa ma ajutați cu o situație.

Tatăl meu a lucrat un an la o firma de pompe funebre, în timp ce era angajat, a făcut un edem pulmonar de atunci e în concediu medical ( din noiembrie 2020) având cel puțin 4 internări la urgente pe problemele cu inima și plămânii. El are și o poprire ce ia fost reținută în fiecare luna (450 ron aproximativ)însă neachitate către biroul judecătorului executoresc ce a trimis poprirea .
După ce a întrat în medical, angajat fiind pe 2300 ron brut, a primit în fiecare luna de la Angajator 800 ron, și chiar 400 în martie, pe motiv ca ăștia sunt banii ce i se cuvin. Acesta este singurul venit al lui și nu ne permitem o judecata.
Am încercat sa vorbesc cu respectivul și mi-a spus ca nu are încasări destule ca să poată plătii salariile și ca el ii da tatălui meu cât ii spune contabilitatea. Angajatorul respectiv încasează majoritatea banilor la negru pentru a nu plăti impozite și pentru a rămâne cu profit puțin. Și în firma, anul trecut a accesat fonduri de la Start Up, în valoare de 30.000 euro. De curând respectivul si-a achiziționat casa noua, insa nu pe numele lui.
De asemenea, o alta paranteza ar fi faptul ca tata nu a semnat state de plata pentru ca nu i-au fost date. O alta remarca a acestui Angajator a fost ca atunci când el va primi banii pe medical de la stat ii va da și el tatălui meu.

Va rog sa ma ajutați cu un sfat. Ce am putea face în situația de fata și ce bani ar trebui sa primească tata de la Angajator.



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 May 2021 - 02:22 PM

Situatia tatalui tau este destul de delicata, dat fiind contextul nesigur si neclar al angajarii sale cu contract de munca.

Presupunand ca exista un contract valid incheiat anterior intrarii tatalui tau in medical, si ca medicalul are o cota de decontare de 100% din salariu (eu asa cred ca este), atunci banii pe care ar trebui sa ii primeasca lunar sunt in jur de 1.550-1.600 lei (cam 106 lei brut/zi de medical, adica vreo 2.200-2.300 brut lunar din care se scade CAS 25% si impozit 10%) fiindca la indemnizatia de concediu medical nu se retin toate contributiile ca la salariu (nu se retine contributia de sanatate de 10%) astfel incat netul in mana la un medical cu cota100% e chiar mai mare decat netul pe care l-ar fi luat daca muncea toata luna.

In afara de asta, acest tip de concediu medical este recuperat de catre Angajator integral, prin Casa de sanatate, adica nu il costa pe el decat ceva acte si drumuri pe acolo. E drept ca nu-si primeste banii imediat, dar nici nu ramane fara ei pana la urma si asta-i treaba lui, nu a tatalui tau.

Dreptul la CM nu se discuta cata vreme voi ati depus corect si complet documentele aferente si inteleg ca asa s-a si intamplat cata vreme totusi vi s-au dat niste bani si nu vi s-a reprosat ca documentele ar fi problema.

Indemnizatia de concediu medical nu este venit de natura salariala dpv al veniturilor care se pot popri, drept pentru care ea nu se supune popririi. Trebuie instiintat cel care a instituit poprirea despre aceasta situatie , adica executorul judecatoresc.
Angajatorul a gresit daca a diminuat indemnizatia calculata pt CM, cu respectiva poprire, daca aceasta nu era de natura celor mentionate mai jos !
Uite baza legala :

Codul de procedura civila:
Art. 729. Limitele urmaririi veniturilor banesti
(4) Ajutoarele pentru incapacitate temporara de munca, compensatia acordata salariatilor in caz de desfacere a contractului individual de munca pe baza oricaror dispozitii legale, precum si sumele cuvenite somerilor, potrivit legii, nu pot fi urmarite decat pentru sume datorate cu titlu de obligatie de intretinere si despagubiri pentru repararea daunelor cauzate prin moarte sau prin vatamari corporale, daca legea nu dispune altfel.


Prin urmare, indemnizatia de concediu medical poate fi urmarita numai pentru sume datorate cu titlu de obligatie de intretinere si despagubiri pentru repararea daunelor cauzate prin moarte sau prin vatamari corporale, daca legea nu dispune altfel. Deci, depinde pt ce este poprirea aceea !

Din pacate, in asemenea situatii ca cea expusa de tine, pana sa ajungeti la judecata nu este alta cale decat sa faca tatal tau o reclamatie la ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) de care apartine firma cu sediul, fiindca iata ca nu va puteti intelege cu Angajatorul. In reclamatie trebuie sa treaca datele firmei si tot ce stie despre contractul lui de munca (bine ar fi sa si aiba un exemplar al contractului, era obligatoriu sa il primeasca la angajare), alaturi de cele ce se intampla in fapt.

Curaj si multa bafta ! :smile:







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL