Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Salariat la o firma din strainatate dar lucrez de acasa - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Salariat la o firma din strainatate dar lucrez de acasa

1 reply to this topic

#1 StefanNed

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 27 May 2021 - 05:06 PM

Buna ziua,

Imi cer scuze în prealabil pentru numeroasele postări pe aceeasi temă însă din nefericire s-au mai adunat cateva nelămuriri.

După cum bine stiti din postările precedente, sunt angajat la o firma din strainatate. Am depus formularul 020, am inregistrat contractul si acordul dintre mine si angajator ca eu sa declar veniturile si sa platesc impozitul pe venti si contributiile sociale obligatorii.

Cu greu am reusit sa completez formularul 112 (a fost afisat drept valid pe site) și ulterior l-am depus si am platit ce aveam de platit.

Problema este ca eu sunt platit pe ora și in functie de numarul de ore lucrate pe luna, ce pot varia de la 2 ore la 120 de ore, sunt platit trimestrial suma respectiva de bani. Problema e ca in formularul 112 imi cere sa incadrez activitatea la Norma intreaga sau la Timp partial si sa completez numarul de ore lucrate.

Intrebarea mea este, pentru ANAF nu e ciudat È™i nu constituie o problema faptul ca o luna primesc un salariu, alta luna alt salariu respectiv o data lucrez 5 ore intr-o luna si alta data 150? În contractul incheiat intre mine si angajatorul din Polonia nu este stipulat un numar de ore obligatorii de munca si imi fac programul dupa bunul plac.


Multumesc in prealabil Otilia!



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 May 2021 - 02:20 PM

Nu, nu e ciudat ! Este in concordanta cu contractul tau si ANAF n-are dreptul sa se amestece in conditiile contractuale dintre parteneri, daca acestea nu duc la evaziune fiscala. Chiar si atunci se sanctioneaza evaziunea, nu contractul. Totul e sa poti dovedi ca ai lucrat exact acel nr de ore pe care le treci in D112.

In ultimii ani, lucrurile au evoluat mult in domeniul relatiilor de munca / colaborare si autoritatile statului au inceput sa accepte si contracte atipice.
Imi amintesc cu neplacere, ca sa nu zic revolta, ca acum vreo 13-14 ani mi-am inregistrat cu mare greutate la ITMB sector 2 primul contract de munca de 3 zile/luna, dupa o cearta cu o inspectoare de sector care vroia musai sa am macar o ora/zi toata luna si nu vroia sa-mi vizeze contractul altfel, indiferent de realitatea din teren. Si nu era singura cu aceasta parere !
Doar sefa ei a fost destupata la minte si mi-a dat viza, eram un car de nervi deja.
Atat de incuiati erau atunci multi dintre functionarii statului, greu gaseai pe cineva sa judece corect o situatie iesita din rutina, dar perfect legala. Lucrurile s-au schimbat intre timp si parca nu mai exista atata rigiditate.

Oricum, tu parca esti freelancer, nu salariat ... traduci pe Upwork ... Prin urmare, nu mai folosi termenul de salariat fiindca implica alte cele dpv fiscal.







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL