Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Achizitie automobil SH din Romania de la PF cu plata in euro - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Achizitie automobil SH din Romania de la PF cu plata in euro

achizie auto euro valuta
1 reply to this topic

#1 RoxanaS1

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 03 June 2021 - 11:28 AM

Buna ziua, ma puteti ajuta, va rog, cu urmatoatea problema?

Doresc sa achizitionez pe firma un automobil SH de la o persoane fizica din Romania.
Incasarile societatii sunt in Euro si, pentru a nu mai pierde la cursul de schimb, as dori sa fac plata catre vanzator tot in Euro, prin transfer bancar (din contul societatii de Euro in contul Euro al vanzatorului)

Este posibil efectuarea platii direct in Euro? Sau este obligatoriu ca plata sa se efectueze in RON?

Doamna contabil a zis ca plata trebuie efectuata neaparat in Lei, insa am gasit acest articol din care inteleg ca plata in Euro ar fi permisa, daca operatiunea nu face obiectul comertului cu bunuri. Achizionarea autoturismului nu are legatura cu domeniul de activitate al firmei, si nu este in scop de revanzare.

"Operaţiuni valutare între rezidenţi

Art. 3. -(1) Plăţile, încasările, transferurile şi orice alte asemenea operaţiuni între rezidenţi, care fac obiectul comerţului cu bunuri şi servicii, se realizează numai în moneda naţională (leu),cu excepţia operaţiunilor prevăzute în anexa nr. 2 "Categorii de rezidenţi care pot efectua operaţiuni în valută", care se pot efectua şi în valută.
(2) Toate celelalte operaţiuni între rezidenţi, care nu fac obiectul comerţului cu bunuri şi servicii, pot fi efectuate în mod liber fie în moneda naţională (leu), fie în valută."

Multumesc!

Aceasta postare a fost editata de RoxanaS1: 03 June 2021 - 11:29 AM




#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16208 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 June 2021 - 11:48 AM

Buna, Roxi, :smile:

Achizitia auto are legatura cu activitatea societatii fiindca altfel nu l-ai cumpara pe firma, nu-i asa ? Activitatea societatii are mare legatura cu domeniul ei de activitate, deci si auto are legatura cu domeniul de activitate implicit (il deserveste). Nu mai spune ca nu are ... ca dai in alte cele cand cumperi pe firma bunuri pt uzul strict personal al patronului.

Legat de tranzactia in euro, eu inclin sa cred ca ti-a spus bine contabila, dar la banca prin care vei face plata ai intrebat ? Ca acolo ti se poate spune cel mai clar, in acord chiar si cu politica proprie de plati.







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL