Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Foi de parcurs - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Foi de parcurs

59 replies to this topic

#1 IULIAN CHELARU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:
  • Interests:specializare

Postat 28 July 2005 - 11:11 AM

Poate cineva sa-mi trimita un model de "foaie de parcurs".
Mentionez ca am nevoie de aceasta pentru a justifica benzina consumata cu transportul angajatilor.
Adresa de mail: iulian.chelaru@bmtech.ro
RESPECT



#2 floris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1376 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 28 July 2005 - 12:42 PM

vezi daca iti este buna asta.

Fisiere atasate





#3 IULIAN CHELARU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:
  • Interests:specializare

Postat 28 July 2005 - 01:11 PM

Sper sa nu m-ai am probleme cu cei de la finante pe subiectul asta.
RESPECT



#4 Cristian Manea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 140 Postari:

Postat 28 July 2005 - 04:58 PM

Foaia de parcurs nu e formular cu regim special ?
Eu am un bloc care e numerotat si cred ca trebuie sa-i deschid si fisa pentru formularele cu regim special.



#5 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 28 July 2005 - 05:03 PM

Cristian Manea a spus:

Foaia de parcurs nu e formular cu regim special ?
Eu am un bloc care e numerotat si cred ca trebuie sa-i deschid si fisa pentru formularele cu regim special.
:?:



#6 diaconu alina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 298 Postari:

Postat 28 July 2005 - 09:00 PM

de ce nu cumperi de la librarie un carnet de foi de parcurs? sunt pentru transport persoane si marfa...de ce sa faci improvizatii? probabil ai avut probleme cu cei de la finante...de ce sa mai ai?
cumpara un carnet si completeaza si tu sumar ....esential e sa ai stampila firmei, semnatura, soferul, nume, prenume si nr inmatriculare, nr km parcursi....si ce mai poti



#7 Cristian Manea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 140 Postari:

Postat 28 July 2005 - 09:48 PM

Eu stiu ca trebuie sa ai si confirmarea de la locul unde te-ai dus, sa fie justificata deplasarea.



#8 MARI

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 90 Postari:

Postat 29 July 2005 - 05:18 PM

confirmarea de la locul unde te-ai deplasat consta in aplicarea stampilei societatii la care ai fost pe spatele foii de parcurs in dreptul rubricii unde ai completat ruta, nr.km , etc...



#9 Cristian Manea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 140 Postari:

Postat 29 July 2005 - 05:47 PM

MARI a spus:

confirmarea de la locul unde te-ai deplasat consta in aplicarea stampilei societatii la care ai fost  pe spatele foii de parcurs in dreptul rubricii unde ai completat ruta, nr.km , etc...
acerii

Da, exact. Insa trebuie sa fie o societate care sa fie in domeniul afacerii tale. Daca mergi in localitatea X si pui stampila la o cofetarie nu cred ca e in regula. :D



#10 doda

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 29 July 2005 - 06:49 PM

Nu e obligatoriu sa stampilezi foaia de parcurs. Pentru justificare ai delegatia pe care o stampilezi la destinatie. Eu asa fac si nu am avut probleme.



#11 Cristian Manea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 140 Postari:

Postat 29 July 2005 - 07:00 PM

doda a spus:

Nu e obligatoriu sa stampilezi foaia de parcurs. Pentru justificare ai delegatia pe care o stampilezi la destinatie. Eu asa fac si nu am avut probleme.

Corect. Justifici astfel ca ai fost in locul respectiv.
Daca mergi in localitate, atunci nu mai trebuie delegatie si ce te faci?



#12 doda

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 30 July 2005 - 12:57 PM

Daca te deplasezi in localitate, completezi doar foaia de parcurs pe care ordonatorul de credite (patronul etc) o semneaza la sfarsitul lunii, confirmand prin asta ca deplasarea s-a efectuat la destinatia respectiva.La mine functioneaza ... :D



#13 andreicat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:
  • Location:sibiu
  • Interests:finante-contabilitate

Postat 17 August 2005 - 02:49 PM

si daca deplasarea este la p.fizice (interventii in garantie) ce stampila pui.....hihi
teo



#14 adnana121

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 17 August 2005 - 03:51 PM

As putea sa-mi fac un program care sa-mi listeze o astfel de foaie de parcurs , ordin de deplasare (fata-verso) fara sa am probleme cu garda?



#15 kimba

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures
  • Interests:to rule the world

Postat 17 August 2005 - 06:00 PM

Foile de parcurs sunt prinse intr-un carnet. Dupa completare se rupe o parte, iar cealalta parte (cotorul) ramane in carnet. Dupa ce se preda foaia pe ziua incheiata, se pune intr-un dosar. Pe foaie se mentioneaza inclusiv alimentarea cu combustibil. De ce sa te complici cu foi pe calculator? Pentru 5-6 RON? Nu merita. :?:



#16 ISA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 369 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 18 August 2005 - 09:23 PM

Foile de parcurs sint sub forma de carnet din care se rupe foaia si ramine cotorul. Se numeroteaza si se face fisa de magazie pt. formularele cu regim special. Eu am o firma de transport si ARR-ul asa cere. Foile de parcurs se centralizeaza in alt document numit FAZ ( foaia activitatii zilnice) care se deschide pt. fiecare masina. Pe foaia de parcurs se trec : data plecarii, locul plecarii, nr. de inmatriculare al masinii, numele soferului, cantitatea de carburant alimentata, ruta, data, ora si locul sosirii, nr. de km. parcursi, etc.
Cam asta este cu foile de parcurs, ca sa nu-ti spun ca trebuie calculat si consumul de combustibil.



#17 adnana121

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 24 August 2005 - 11:51 AM

Eu nu am firma de transport , dar colegii mei colinda mult prin tara.Am mai citi si eu ca de la ARR se iau foi de parcurs inseriate.Eu cumpar de la librarie.Pe ele este specificat "regim special" dar nu sunt inseriate.De aceea sunt putin derutata.Le dau eu nr.de la ordinul de deplasare intocmit pt. a putea realiza decontul.Iti multumesc pentru informatii si sper sa colaboram in continuare.O zi buna!



#18 bcar

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 24 August 2005 - 12:38 PM

si eu am o masina cu contract de comodat pe firma, o folosim si cand mergem la un punct de lucru in alta localitate care este in amenajare, avem muncitori acolo si le mai trebuie una alata sau ne ducem sa vedem ce au mai facut. Mie cine poate sa-mi stampileze foaia de parcurs daca acolo nu este nimeni decat muncitorii cu care lucrez si care nu sunt de la o firma, sunt persoane fizice?



#19 adnana121

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 25 August 2005 - 09:26 AM

In leg. cu muncitorii care lucreaza pt. firma voastra : cum i-ati angajat?ati facut contract cu ei?Cred ca merge si fara stampila daca aveti cum justifica (prin contract de colaborare - astept mai multe detalii) prestarea de servicii.Va si cazati laun hotel sau motel?
Masina fiind folosita in baza unui contract de comodat, toate cheltuielile sunt deductibile.



#20 Catalinve

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:
  • Location:Botosani

Postat 30 November 2005 - 06:59 PM

Buna ziua,
As dori sa stiu si eu daca pot merge in deplasare cu o masina care nu este in comodat pe Asociatie (sunt membru al unei asociatii non-profit), folosind foi de parcurs si ordin de deplasare pentru decontarea carburantului.
De asemenea, este un consum maxim impus /100 km (intreb deoarece am un Oltcit si consuma cam 10, dar pe drumurile unde ma aventurez n-as baga altceva), sau organele de conducere ale Asociatiei stabilesc consumul maxim acceptat?

Va multumesc!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL