Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Foi de parcurs - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


Foi de parcurs

59 replies to this topic

#41 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 25 June 2006 - 10:26 AM

cand ti-am dat exemplul de mai sus am exagerat putin, dar m-am referit la cei care obisnuiesc sa "cumpere" doar bonuri de benzina (contra unui comision de 10% din valoarea acestora) de la benzinarii



#42 stelu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:
  • Location:timisoara

Postat 28 November 2006 - 11:20 PM

e obligatoriu sa ai foi de parcurs si delegatie pt a putea deconta bonurile de combustibil si a deduce tva?

[/i]orice succes a fost mai intai un vis[i]



#43 violeta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Location:constanta
  • Interests:modificari a tva in noul cod fiscal

Postat 04 December 2006 - 12:10 AM

firma la care lucrez are 4 masini. nu s-a facut niciodata foi de parcurs cu exceptia delegatiilor in alta localitate. au tot avut controale si de la garda si de la fisc. nimeni nu a comentat nimic...scriu pe spatele bonului masina, societatea si R- ul
violet



#44 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 04 December 2006 - 08:08 AM

Pe baza foii de parcurs ( a kilometrilor inscrisi) se face FAZ-ul( foaia activitatii zilnice). Aceste documente au ca scop justificarea cantitatii de combustibil decontate in contabilitate. Daca aceste documente nu se intocmesc, se poate trece orice cantitate de combustibil? Care este documentul care demonstreaza ca s-au facut intr-o zi 100 km sau 500 ? Faptul ca Garda nua intrebat de ele nu inseamna ca nu va intreba nimeni, niciodata, sau ca nu trebuiesc facute.
iuliana



#45 Liviu Canja

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 06 December 2006 - 08:57 AM

In ce lege gasesc scris ca trebuie intocmite FAZ-uri?



#46 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 06 December 2006 - 11:10 AM

Vezi postareaLiviu Canja, la Dec 6 2006, 08:57 AM, a spus:

In ce lege gasesc scris ca trebuie intocmite FAZ-uri?


În nici o lege.
Nu este document justificativ.
Nici foaia de parcurs.



#47 Liviu Canja

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 06 December 2006 - 11:30 AM

Pai e obligatoriu sau nu sa ai FAZ-uri?



#48 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 07 December 2006 - 10:11 AM

Daca te prinde politia cu camionul firmei plin cu marfa fara foaie de parcurs si documente de insotire, cum dovedesti ca nu le-ai furat?Atat camionul cat si marfa.
iuliana



#49 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 07 December 2006 - 10:24 AM

Vezi postareaIULIANA1207, la Dec 7 2006, 10:11 AM, a spus:

Daca te prinde politia cu camionul firmei plin cu marfa fara foaie de parcurs si documente de insotire, cum dovedesti ca nu le-ai furat?Atat camionul cat si marfa.

Amesteci lucrurile. Pe logica asta pot intreba si eu:
"Daca te prinde politia cu masina personala plina cu lucruri, fara foaie de parcurs si documente de insotire, cum dovedesti ca nu le-ai furat? Atat masina cat si lucrurile :) "

Sa speram ca si politia s-a prins ca suntem dincolo de 1990...



PS. Discutam de foaie de parcurs, faz si nu de documentele de provenienta a masinii sau bunurilor din masina.



#50 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 08 December 2006 - 10:36 AM

Draga Marian, cred ca esti rautacios!
iuliana



#51 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 08 December 2006 - 11:04 AM

Recunosc ca da :thumbup:

Si fac si mai multe plecaciuni daca-mi zici un singur test de lege in care sa scrie de foaie de parcurs sau de faz.


scuze: "text"



#52 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 08 December 2006 - 01:01 PM

Draga, draga Marian, ma simt EXCELENT cand un profesionist TREBUIE sa se plece in fata mea!
MOF 58/2003, HG 85/2003, Regulament pentru aplicarea OUG 195/2002: Art.50, alineat.2., pct.b, - "Persoanele juridice detinatoare de vehicule au obligatia sa elibereze foaia de parcurs pentru vehiculele care pleaca in cursa".
Nu am timp acum dar voi gasi si cu FAZ - ul.
Sper ca sesizezi si ca accepti gluma din debutul postarii. Daca nu, ai scuzele mele anticipat!
iuliana



#53 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 08 December 2006 - 01:45 PM

Vezi postareaIULIANA1207, la Dec 8 2006, 01:01 PM, a spus:

MOF 58/2003, HG 85/2003, Regulament pentru aplicarea OUG 195/2002: Art.50, alineat.2., pct.b, - "Persoanele juridice detinatoare de vehicule au obligatia sa elibereze foaia de parcurs pentru vehiculele care pleaca in cursa".
Nu am timp acum dar voi gasi si cu FAZ - ul.
Ce citezi tu acolo e:
1. abrogat de HG.1391/2006.
2. reglementeaza circulatia pe drumurile publice si nicidecum contabilitatea.
3. incomplet, pentru ca textul legii e asta:
"să elibereze foaie de parcurs sau ordin de serviciu pentru vehiculele care pleacă în cursă;" . art.12, lit.b.
si pot sa-ti inteleg omisiunea ... un pic de manipulare nu strica ...



#54 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 11 December 2006 - 04:56 PM

Corect , s-a abrogat, nu am stiut!
Sustin daca nu obligativitatea macar necesitatea foii de parcurs si a FAZ-ului.
Am 11 masini de tonaje si consumuri diferite pe firma. Daca nu ar fi aceste documente, de unde pot sti daca soferii incarca sau nu consumurile? In alta ordine de idei, consumurile de combustibil inregistrate in contabilitate pot fi 10 000 RON intr-o luna sau 20 000 RON intr-o luna. Cum altfel sa argumentezi variatia? Sau cel care are un turism poate deconta pe 6022 la fel ca cel care are 10 masini?
iuliana



#55 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 11 December 2006 - 05:32 PM

Asa este corect. Acolo unde se impune, fiecare sa isi faca regulile cuvenite.

Ce contest eu este dreptul fiscului de a-mi conditiona deductibilitatea de existenta fp si a faz.



#56 Roxana Viorica

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 03 August 2007 - 03:30 PM

Postez si eu cam tarziu :lostit (13): , dar ma intereseaza si pe mine problema cu faz-urile. Am o firma de transport marfa, cu un singur camion si sotul meu este soferul. Intrebarea este : trebuie sa intocmesc faz-urile sau nu, avand in vedere ca sotul meu lucreaza pe camion, nu m-ar interesa consumul masinii. Si apropo de foile de parcurs, el nu pune stampila la descarcare, dar are CMR-uri pe care i se pune stampila de livrare a marfii, cu data respectiva. Credeti ca e in regula?
Daca poate sa ma mai ajute cineva cu informatii din industria transportului de marfuri de mare tonaj, 20t, este binevenit si ii multumesc anticipat.
Mai ma intereseaza daca pot sa fac contract de comodat pe un autoturism, pentru nevoi personale( banca, finante,ITM, etc.) si daca trebuie sa ii fac foaie de parcurs pentru asemenea drumuri, si de asemenea faz-uri?!



#57 diana-veronica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:targu mures

Postat 08 August 2007 - 02:30 PM

S-a mai dezbatut problema cu foile de parcurs. Cautati pe forum! Oricum, actul normativ vechi (de prin 1979 sau asa ceva), a fost abrogat recent. El se referea, printre altele, la foile de parcurs ca formulare cu regim special.



#58 lyv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:oradea

Postat 09 August 2007 - 06:42 AM

Toti aveti dreptate cu foile de parcurs si cu faz-urile. Sunt metode vechi preluate de la institutiile publice . Si am impresia ca si unii controlori au lucrat pe acolo pt ca in ultima vreme se cam leaga de ele.



#59 anca99

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 09 August 2007 - 07:59 AM

Vezi postareaIULIAN CHELARU, la Jul 28 2005, 12:11 PM, a spus:

Poate cineva sa-mi trimita un model de "foaie de parcurs".
Mentionez ca am nevoie de aceasta pentru a justifica benzina consumata cu transportul angajatilor.
Adresa de mail: iulian.chelaru@bmtech.ro
Exista formulare tipizate la librarii (Diverta)



#60 sxn

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 15 August 2007 - 01:04 PM

Vedeti si aici http://www.euload.com/model/Euload%20-%20B...Cheltuieli.html

Si mie mi se pare aiurea sa mai folosesti foi de parcurs, cand ai diagrama (cartela ), CMR, si factura sau aviz pt marfa. Toate semnate si stampilate.
Cat priveste finantele, n au decat sa linga la hartii oricum e greu sa scapi fara amenda.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL