Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Diurna interna, contract telemunca - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Diurna interna, contract telemunca


8 replies to this topic

#1 christa_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 24 May 2021 - 10:01 AM

Buna

Am o speta mai ciudata

Un agent de vanzari cu domiciliul in Arad se angajeaza la o companie cu sediul in Timisoara si pct de lucru la Cluj. in CIM ( telemunca ) se precizeza ca activitatea se va desfasura 2 zile la Timisoara, 1 zi la Cluj si 2 acasa ( la domiciuliul din Arad )

In zilele cand se deplaseaza la Timisora si Cluj solicita diurna
Se poate acorda?

Multumesc



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 May 2021 - 11:24 AM

Dupa parerea mea, nu - findca salariatul se deplaseaza la firma (face naveta, ca sa zic asa), nu la un tert in delegatie.
Se poate deconta transportul, nu si diurna.

In schimb, poate primi bonuri de masa pt toate zilele lucrate, ca orice salariat, acordarea acestora nu mai este conditionata de „prezenta la lucru in unitate”, asa cum era prevazut la art. 6 alin. (1) din Legea 145/1998, care a fost abrogata prin Legea 165/2018, lege care nu a mai preluat vechea reglementare.
Cf art. 6 alin. (1) din Legea 81/2018 privind reglementarea activitatii de telemunca, salariatii care desfasoara o astfel de munca (telesalariatii) beneficiaza de toate drepturile recunoscute prin lege, prin regulamentele interne si contractele colective de munca aplicabile salariatilor care au locul de munca la sediul sau domiciliul angajatorului.




#3 christa_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 24 May 2021 - 11:55 AM

Cazarea ( factura de hotel), daca ramane peste noapte la Cluj, se poate deconta?



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 May 2021 - 01:13 PM

De ce sa-i deconteze, e in delegatie ? Ca sa fie in delegatie, salariatul trebuie sa isi desfasoare activitatea in alt loc de munca decat cel/cele specificate in CIM.
Sau poate sa-i dea patronul ce vrea, dar intra in avantaj salarial purtator de impozit si contributii.

Parerea mea ...



#5 christa_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 25 May 2021 - 03:53 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la 24 May 2021 - 11:24 AM, a spus:

Dupa parerea mea, nu - findca salariatul se deplaseaza la firma (face naveta, ca sa zic asa), nu la un tert in delegatie.
Se poate deconta transportul, nu si diurna.

Aici deja lucrurile se complica un pic....sper ca nu doar deplasarile la terti se justifica pt acordarea diurnei
Adica, daca un angajat care si desfasoara in mod normal activitatea la sediu si este delegat pt cateva zile la un punct de lucru( cateva sute de KM) nu vad de ce nu ar avea dreptul la diurna

Plus ca in HG 714/2018 scrie

(1) Persoana delegată într-o localitate situată la o distanČ›Äƒ cuprinsă între 5 Č™i 50 km de localitatea în care îČ™i are locul permanent de muncă beneficiază de o indemnizaČ›ie de delegare, în cuantum de 20 lei/zi, indiferent de funcČ›ia pe care o îndeplineČ™te Č™i de autoritatea sau instituČ›ia publică în care îČ™i desfÄƒČ™oară activitatea.

Pai daca in CIM se specifica un sg loc permanent, orice deplasare la alt pct de lucru sau terti, la mai mult de 5 km pt minim 12 h poate beneficia de diurna

Interpretez gresit ?



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 May 2021 - 04:51 PM

Vezi postareachrista_anda, la 25 May 2021 - 03:53 PM, a spus:

Pai daca in CIM se specifica un sg loc permanent, orice deplasare la alt pct de lucru sau terti, la mai mult de 5 km pt minim 12 h poate beneficia de diurna

Interpretez gresit ?

Le amesteci rau ... Acum vb de un caz general, care nu e al tau in speta de fata fiindca in CIM-ul salariatului in discutie sunt trecute 3 locuri de munca, inclusiv Timisoara si Cluj, si de aceea am spus ca nu se poate acorda diurna si cazare fiindca omu' nu este in delegatie, ci se deplaseaza la locul lui de munca. CF permite decontarea transportului de acasa la locul de munca si nu orice fel de transport, nu orice suma. Restul ... daca vrea patronul, in conditiile de impozitare ca avantaje salariale.

Repet cuvantul "magic" pe care il tot spun de 3 postari : DELEGATIE ! Deci ... a fi sau a nu fi in delegatie !!
Cand ai 3 locuri de munca in CIM si te deplasezi la ele, NU esti in delegatie !! Eventual, faci naveta si ti se poate deconta transportul.
Cand ai un singur loc de munca in CIM si te deplasezi la alt pct de lucru al firmei situat la mai mult de 5 km, pe durata a minim 12 ore, atunci pleci in delegatie si ai diurna, transport si eventual cazare. Daca nu stai minim 12 ore, NU ai diurna si nici cazare, ci numai transport.

Acum e mai clar ?



#7 christa_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 26 May 2021 - 09:36 AM

Da, am adus in discutie si alt caz

Avem si un alt agent, tot din Arad cu CIM in care se specifica munca la sediul din Timisoara si acasa(tot telemunca). A iesit scandal pentru diurna in cazul deplasarilor la Cluj ( unul primeste, altul nu primeste)

Chiar nu stiu cum sa-l fac sa inteleaga de ce nu primeste....si de ce unul are dreptul sa se cazeze la hotel si celalat nu

Ca s-ai impac ma gandeam sa trec si la primul Timisoara loc permanent...si poate vor avea aceleasi drepturi...Bineinteles ca doar conatbilul este vinovat....ce conteaza ce scrie in contract, conteaza ca ei fac fix aceleasi lucruri si nu inteleg de ce diferentierea ( si parca au dreptate)

Contractul de munca s-a intocmit la HR



#8 christa_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 26 May 2021 - 11:57 AM

Plus ca am gasit si acest paragraf in normele CF art 25


b) cheltuielile de transport È™i de cazare în È›ară È™i în străinătate È™i pentru alte persoane fizice în condiÈ›iile în care cheltuielile respective sunt efectuate în legătură cu lucrări executate sau servicii prestate de acestea în scopul desfășurării activității economice a contribuabilului;


Mi se pare destul de ciudat sa se poate deconta cazarea unor alte persoane fizice ( nu prea imi dau seama care ar putea fi acelea..alte) , iar cazarea angajatului tau plecat de acasa pt 3 zile ( de ex ),nu; ce facem? ii obligam sa se intoarca acasa in fiecare zi? nu e mai obositor asa pt ei? nu le este afectata performanta ?



#9 christa_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 07 June 2021 - 02:31 PM

Buna


Ce loc de munca trebuie specificat in CIM al unei persoane care va avea functia de director de vanzari si care va lucra :

- cateva zile de acasa
- cateva zile pe teren , la clienti
- cateva zila la sediul angajataorului ( alt judet decat domiciliul salariatului)


Cand va putea beneficia de diurna ? Care va fi considerat lucul de munca permanent?
Multumesc






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL