Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Impozit royalties - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Impozit royalties

impozit royalities it
4 replies to this topic

#1 LukeH

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 05 July 2021 - 04:42 PM

Buna ziua,
Am ocazia unui contract pe IT de colaborare cu o firma mare din strainatate (UE), doar o singura data, nu planuiesc sa se repete si suma contractului nu e cine stie ce.
Doar ca, daca toate merg bine, pot primi ulterior procent din vanzari...o pana la o suma considerabila. Acestea sunt royalties, nu?
M-ar putea ajuta cineva sa aflu ce trebuie sa fac in momentul in care incasez aceste royalties? Care e forma legala, cat e impozitul? Se poate pe persoana fizica (fara pfa)?Sau PFA sau SRL care ar fi mai avantajos?
Multumesc



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 July 2021 - 12:40 PM

royalties = redevente, in cazul tau nu prea e asa ceva (dar nici nu prea conteaza) fiindca :

Cod fiscal 2021
ART. 7 - Definiții ale termenilor comuni
36. redevență :
..................
(2) Nu se consideră redevență în sensul prezentei legi:
......................................
b) plățile pentru achizițiile de software destinate exclusiv operării respectivului software, inclusiv pentru instalarea, implementarea, stocarea, personalizarea sau actualizarea acestuia;
c) plățile pentru achiziționarea integrală a unui drept de autor asupra unui software sau a unui drept limitat de a-l copia exclusiv în scopul folosirii acestuia de către utilizator sau în scopul vânzării acestuia în cadrul unui contract de distribuție;
............
SECȚIUNEA 1 - Venituri impozabile obținute din România
....................
(iti citez doar pt definitii)
..............
(5) În analiza caracterului unei tranzacții care implică transferul de software nu se ține cont de dreptul de a copia un program exclusiv în scopul de a permite exploatarea efectivă a programului de către utilizator. În consecință, o sumă care trebuie plătită nu este o redevență dacă singurul drept transferat este un drept limitat de a copia un program, în scopul de a permite utilizatorului să-l exploateze. Același rezultat se aplică și pentru drepturi de rețea sau site, în care primitorul obține dreptul de a face multiple copii ale unui program, exclusiv în scopul de a permite exploatarea programului pe mai multe computere sau în rețeaua primitorului.


______________________________________________________________________________________

Dupa parerea mea, aceste venituri se declara in declaratia unica, ca venituri obtinute din strainatate (secţiunea a doua din declaraţia unică „Date privind impozitul pe veniturile realizate din străinătate”), o data pe an, in anul urmator celui in care s-au obtinut veniturile. De ex, se depune in 2022 pt venituri incasate in 2021.
https://static.anaf....21_01022021.pdf
Cum, in asemenea cazuri, platitorul strain nu impoziteaza - de regula - sumele virate (deci nu se pune pbl evitarii dublei impuneri), obligatia de a plati impozitele si taxele aferente revin beneficiarului - contribuabilul roman.

Veniturile realizate din străinătate se supun impozitării prin aplicarea cotelor de impozit asupra bazei de calcul determinate după regulile proprii fiecărei categorii de venit, în funcţie de natura acestuia. Adica la fel cum se impoziteaza si cele obtinute din RO.

Sfatul meu este sa te inregistrezi cu contractul de IT la Administratia Financiara de care apartii cu domiciliul, prin declaratia 020, pt drepturi de autor (obtinute din strainatate). Astfel, Fiscul te ia in evidenta ca platitor independent de eventuale impozite si contributii. Desigur, contractul ar trebui sa fie de forma unuia din care sa rezulte drepturi de autor pt ca este important la impozitare (ai o reducere). Daca nu merge asa, nu-i nimic, doar ca nu mai beneficiezi de cota forfetara deductibila si atat, iti explic mai jos.
D020 "Declaraţie de înregistrare fiscală/Declaraţie de menţiuni pentru persoane fizice române şi străine care deţin cod numeric personal" se completează şi se depune de către persoanele fizice române şi străine, care deţin cod numeric personal, altele decât persoanele fizice care desfăşoară activităţi economice în mod independent sau exercită profesii libere.
In anul urmator, in functie de valoarea totala a sumelor incasate - echivalent in lei la cursul de schimb mediu anual comunicat de BNR din anul de realizare a venitului respectiv- te vei afla sub plafonul impozabil de 12 salarii minime pe economie valabile in anul in care ai obtinut veniturile, sau peste acest plafon. Pt 2021, plafonul este 27.600 lei (2.300 x 12)
Daca esti sub plafon si poti dovedi prin contract ca ai incasat drepturi de autor, vei plati obligatoriu numai impozitul pe venit de 10% aplicat la o baza impozabila a veniturilor diminuata cu o cota deductibila de 40 % cheltuieli forfetare acordate de statul roman (adica aplici 10% la numai 60% din val. veniturilor echivalente in lei). Optional, poti achita si contributia pt asigurarea de sanatate in sistemul public de stat, in cota de 10% aplicata la suma a doar 6 sal. mimine brute pe economie (nu 12 salarii), precum si contributia pt pensii in cota de 25% aplicata la tot plafonul din anul resp, NU doar jumatate ca la sanatate. Deci, numai ultimele 2 sunt optionale daca esti sub plafon !!
Daca esti peste plafon, atunci vei plati obligatoriu si impozitul pe venit calculat ca mai sus si contributia pt sanatate (10% la plafonul intreg din anul resp.) si cea pt pensii (de minim 25% la plafonul intreg din anul resp.).




#3 LukeH

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 06 July 2021 - 06:54 PM

Multumesc mult pentru pentru raspuns. Intr-adevar poate le-am incurcat cu royalties si cu drepturile de autor.
Incerc sa descriu putin mai exact si direct situatia poate pot aparea alte detalii...
Ideea e ca eu am facut de-a lungul timpului niste modificari (addon) la un program (joc pe calculator), o practica uzuala, totul legal si oficial cu suportul producatorului respectivului joc. Aceste modificari le-am facut gratis, din placere, si le-am pus la dispozitia cui vrea sa le foloseasca tot prin intermediul platformei producatorului si altor platforme prin care ei isi vand jocul pentru a fi descarcate de oricine.
Pt ca au avut succes si au vazut potential, am fost contactat de producator cu propunerea de a face un addon mai serios pe care ei sa-l puna pe platforme la vanzare, contra cost, eu urmand sa primesc un procent din incasari. Tema aleasa a ramas la latitudinea mea, deadline cand termin...daca termin, ei doar confirmand ca sunt de acord cu tema aleasa.
Referitor la ce-ati zis despre impozitare...ma gandesc ca procentul pe care-l voi lua este dupa ce sunt paltite toate impozitele pe care ei le datoreaza pentru vanzarea software-ului. Se pune problema de dubla impozitare totusi?
Cat despre drepturi de autor, toate drepturile asupra ce fac eu (si asupra ce am facut pana acum gratis) le revin lor...adica ei pot sa faca ce vor cu ele, sa includa cod in jocul de baza, sa ia orice idee sau fragment de cod sa-l foloseasca in alt addon, etc.
Oare ati mai putea adauga ceva ca urmare a acestor detalii?
Multumesc

Aceasta postare a fost editata de LukeH: 06 July 2021 - 06:58 PM




#4 LukeH

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 06 July 2021 - 07:05 PM

Si intrebarea...se renteaza sa-mi fac PFA sau SRL pentru situatia asta sau mai bine raman pe CNP? nu cred ca am vazut nici in primul raspuns ceva refaritor la asta
Multumesc



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 July 2021 - 12:41 PM

Inteleg ca nu ai mai avut ctr pt drepturile de autor, practic le-ai cedat fara niciun inscris si fara plata. OK, asta o fost pana acum si nu implica nicio obligatie fiscala din partea ta. Daca Fiscul te cauta la conturule bancare n-o sa gaseasca incasari din venituri nedeclarate, asa ca esti in siguranta dpv fiscal.
Pt viitor, daca ce lucrezi va fi mai amplu si mai important, eu te sfatuiesc sa faci un contract pt cesiunea (cedarea) drepturilor de autor, cu plata acestora asa cum ati convenit. Daca respectivul ctr va fi in acest sens, Fiscul va fi de acord ca ai incasat venituri din drepturi de autor si iti va acorda acea deducere de 40% din baza impozabila pt impozitul pe venit. Daca Fiscului nu ii dovedesti ca banii incasati sunt din drepturi de autor, atunci te va incadra probabil la venituri din alte surse si nu iti va mai acorda acea deducere. Asta-i toata faza pe care ti-am explicat-o si anterior.

Cat priveste impozitarea la firma straina, daca prin contractul dintre voi nu stabilesti f clar cine suporta darile, este f probabil ca ele sa iti revina integral si de regula asa se intampla. In cazul in care stabiliti ca firma sa suporte taxele, atunci tu nu mai ai ce plati aici DACA poti face dovada acestor plati facute de firma pt tine. Oricum, nu scapi de obligatia declararii lor prin declaratia unica, dar prin creditul fiscal dovedit cu acte scapi de plata. Uita-te cu atentie la materialul de la linkul pe care ti l-am dat anterior si vei intelege mai multe.

Referitor la forma juridica de organizare a activitatii tale, eu as zice sa ramai la CNP. Nu ai nevoie de sediu, nici de registre, nici de contabil neaparat sau ai nevoie doar o data pe an la declaratia unica. In rest, poate doar ocazional, bineinteles daca activitatea ta nu se extinde si nu se complica si atunci va trebui sa treci la PFA sau chiar SRL.Dar, deocamdata, CNP-ul e arhisuficient.
Pt SRL si PFA se pune pbl. sediului si pbl ca sunt entitati juridice/fiscale de care vei fi legat cu obligatii pana la desfiintarea lor. Atat infiintarea cat si desfiintarea presupun niste costuri si ceva tevatura, ceea ce la CNP nu exista, lucrurile sunt f simple aici fiindca incetarea activitatii este tot pe baza de declaratie la Fisc si gata.
SRL-ul e complicat, cu contabilitate in conturi contabile, declaratii mai multe si bilant anual, cu adaptare la modificari legislative destul de dese, deci iti va trebui contabil obligatoriu ! Plus ca nu poti dispune de banii tai imediat si asta-i marele dezavantaj, ci numai dupa repartizarea profitului pe dividende, ori asta mai necesita niste operatiuni, ceea ce la CNP sau PFA nu se intampla, acolo poti lua si folosi banii imediat in interes personal.
PFA-ul e ceva mai simplu dpv al contabilitatii, inregistrarile sunt mai usoare si se fac doar in registre, cel mai uzitat este cel de incasari si plati.
La CNP n-ai registre, n-ai nimic in afara de arhivarea documentelor bancare si declaratia unica. Nu emiti facturi, chitante, alte cele ... n-ai dreptul ca persoana fizica obsnuita.

Dpv al taxelor catre stat, este destul de mult de spus fiindca sunt multe variante in analiza, pt un forum de contabilitate gratuit e cam multa informatie de dat , asa ca fara a-ti explica in plus fata de ce am spus deja, eu as opta intotdeauna pt forma cea mai simpla si anume CNP.
In functie de forma de PFA aleasa (sistem real sau la norma de venit plus situatia ta particulara care iti mai poate aduce niste faciitati), darile pot fi la fel cu cele de la CNP.
SRL-ul iese din discutie din punctul meu de vedere fiindca acolo ai de plata impozit pe venit 3% la total facturi emise de tine catre firma UE (nu neaparat si incasate total sau partial), plus inca 5% impozit pe dividende + contabilul, asa ca te ajunge cam tot ca la CNP/PFA, dar cu bataie de cap mai multa, ceea ce nu se justifica doar pt o activitate de creatie IT.

Spor mare ! :smile:






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL