Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Impozit pe venit CAEN 6201 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Impozit pe venit CAEN 6201

3 replies to this topic

#1 mdned

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 24 August 2021 - 03:21 PM

Buna ziua,

Daca un angajat obtine venituri din salarii de la o companie ce activeaza in domeniul IT este scutit de impozitul pe venit de 10%.

In mai multe articole online am citit despre faptul ca acelasi lucru s-ar putea face si pentru un PFA ce obtine venituri dintr-un contract de prestare a serviciilor conform codului CAEN 6201. Se poate obtine aceasta scutire de impozit sau nu?

Multumesc,
Madalin

Fisiere atasate





#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 August 2021 - 02:20 PM

In poza e despre pers. cu handicap grav sau accentuat, care sunt scutite nu numai pt veniturile IT, ci si din drepturi de autor, pensii, etc ... . Te incadrezi in aceasta categorie ? :sad:

Eu cred ca nu se aplica la PFA normal cu cod CAEN 6201, ci numai la salariati pe post cu cod COR similar la sarcini cu CAEN 6201 (am mentionat o lista mai jos), pt ca :

Cod fiscal
ART. 60 - Scutiri
Sunt scutițt de la plata impozitului pe venit următorii contribuabili:
...
2. persoanele fizice, pentru veniturile realizate din salarii si asimilate salariilor prevazute la art. 76 alin. (1)-(3), ca urmare a desfasurarii activitatii de creare de programe pentru calculator, in conditiile stabilite prin ordin comun al ministrului comunicatiilor si societatii informationale, al ministrului muncii si justitiei sociale, al ministrului educatiei nationale si al ministrului finantelor publice; https://static.anaf....P_3337_2017.pdf
In acest ordin e si LISTA cuprinzând ocupațiile specifice activităților de creare de programe pentru calculator


ART. 76 - Definirea veniturilor din salarii și asimilate salariilor (deci despre salariati, nu PFA)

In plus, eu n-am gasit CAEN 6201 nici in nomenclatorul activităților independente pentru care venitul net se poate determina pe baza normelor anuale de venit, activități desfășurate de contribuabilii care realizează venituri din activități de producție, comerț, prestări de servicii (OMFP 925/2017), ci doar 6202 si 6203.
https://static.anaf....FP_925_2017.pdf

"Servicii executate în domeniul informaticii, altele decât cele care generează drepturi de autor sau drepturi conexe drepturilor de autor :
- 6202: Activități de consultanță în tehnologia informației
- 6203: Activități de management (gestiune și exploatare) al mijloacelor de calcul "




#3 mdned

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 26 August 2021 - 09:59 PM

In poza arata o enumerare, asa cum este si in codul fiscal, a categoriilor de persoane care beneficiaza de aceasta scutire. Persoane cu hadicap, it, etc.

Si da, intr-adevar, 6201 nu se afla printre activitatile pentru care venitul net se poate determina prin sistemul normei de venit.

Multumesc pentru clarificari!



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 August 2021 - 02:37 PM

Cu drag si alta data ! :smile:






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL