Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Suma maxima asupra careia am drept de semnatura - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Suma maxima asupra careia am drept de semnatura

34 replies to this topic

#21 georgep1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Interests:administrator srl

Postat 19 August 2005 - 03:29 PM

Scuze, dari daca am contract cu o firma de contabilitate autorizata CECAR cine raspunde petru erori si mai ales cine plateste amenda de la GF ? Multumesc este 50.000 euro. Sigur, citit monitorul oficial



#22 dorumocanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 344 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 19 August 2005 - 04:00 PM

Depinde ce scrie in contract, si cine a provocat erorile.... :^o
Ca sa recuperezi amenda data de GF trebuie sa-i dai in judecata.... :smt011
Societatea cu care ai contract trebuie sa aiva o asigurare obligatorie....

"dreptul fiecaruia de a cunoaste"



#23 boogieman

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 19 August 2005 - 04:18 PM

multumsc mult pentru raspuns.



#24 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 August 2005 - 11:00 PM

Cristian Manea a spus:

Stimati co-forumisti:
Daca firma are compartiment de contabilitate, atunci automat trebuie sa aiba director economic. Adica cineva cu studii superioare economice, angajat cu contract de munca 8 ore. (face parte din conducerea firmei, nu poate fi cu contract partial)
Am mai spus asta de cateva ori, dar promit sa fie pt. ultima oara:
1. Firma poate avea compartiment de conta cu un singur angajat -economist= "personal calificat" fara a fi membru CECCAR. Acesta are drept de semnatura indiferent de cifra de afaceri cu conditia sa fie angajat cu carte de munca minim 2h/zi, chiar daca nu e director economic!!! Eu sunt in acesta situatie de ani de zile si nu am avut nici cel mai mic comentariu pe subiect de la nici un control -slava Domnului, am intocmit si semnat zeci de bilanturi, de la 5.000 euro la 1.000.000 euro cifra de afaceri.
2. Ce lege interzice directorului economic sau contabilului sef sa aiba contract de munca cu timp partial ??? Eu am avut 2 astfel de contracte simultan, ambele inreg. la ITMB fara probleme.
3. Cu tot respectul, poate ca n-ar strica mai multa atentie la raspunsuri...



#25 bcar

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 21 August 2005 - 08:38 AM

Am si eu o intrebare legata de raspunsul dvs. Dar daca esti asociat poti sa te angajezi la propria firma in aceleasi conditii pe care le-ati zis dvs.? Scuze, daca este o intrebare idioata. Am studii superioare, dar nu am autorizatie CECCAR. Multumesc mult.



#26 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 August 2005 - 07:32 PM

subiectul a fost mult dezbatut pe forum. foloseste icoana "cautare", scrie cuvantul "angajare" si vei gasi ce te intereseaza.

numai bine.



#27 Cristian Manea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 140 Postari:

Postat 21 August 2005 - 08:56 PM

ALUPEI OTILIA a spus:

2. Ce lege interzice directorului economic sau contabilului sef sa aiba contract de munca cu timp partial ??? Eu am avut 2 astfel de contracte simultan, ambele inreg. la ITMB fara probleme.

Intr-o institutie publica, ministerul nu a acceptat ca contabilul-sef sa fie angajat cu timp partial, doar cu norma intreaga.
Dar, probabil ca in privat nu conteaza ...



#28 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 August 2005 - 08:19 PM

Cristian Manea a spus:

...Intr-o institutie publica, ministerul nu a acceptat ca contabilul-sef sa fie angajat cu timp partial, doar cu norma intreaga.Dar, probabil ca in privat nu conteaza ...
Acum e clar de ce ai zis ce ai zis... daca ziceai de la inceput... nu mai ziceam tot ce-am zis... :lol: :lol: :P



#29 irodica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 30 August 2005 - 12:46 PM

intrebare idioata:
economist cu diploma de colegiu (3 ani) = tot personal calificat? merge la fel ca unul cu studii superioare de 4-5 ani?



#30 cameliatin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 248 Postari:

Postat 30 August 2005 - 01:07 PM

Nu va mai certati degeaba Daca administratorul/directorul vrea sa angajeze o pers fara studii superioare pe post de dir ec o poate face.
eu am lucrat 8 ani la o soc care a fost de stat apoi s-a privatizat iar acum se lichideaza.
directorul economic(contabil sef cum ar fi trebuit sa fie) nu avea studii superioare avea doar liceul de pe vremuri pers avea 59 ani .
am fost preluati de AVAB, am luat credit de la B.Mondiala , soc avea 1000 angajati , aplicam dir IV ,activitate de import export si nimeni NU A INTREBAT VREO DATA (control si am avut destule) daca pers respectiva are studii superioare si intre noi fie vorba era si bata.



#31 ana-op

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 425 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:-

Postat 30 August 2005 - 01:18 PM

cand am depus bilantul la 6luni cei de la finante mi-au spus ca s-a marit la 50.000 euro. nu am cerut baza legala



#32 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 30 August 2005 - 08:32 PM

Buna ziua! Cine/ce :shock: s-a marit?



#33 valig

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 120 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 01 September 2005 - 01:03 PM

Si credeti ca va vor spune adevarul?



#34 dianex

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:

Postat 09 October 2006 - 05:51 PM

Unde scrie ca personalul calificat trebuie sa aiba studii superioare?

"(2) Persoanele prevazute la art. 1 organizeaza si conduc contabilitatea, de regula, in compartimente distincte, conduse de catre directorul economic, contabilul-sef sau alta persoana imputernicita sa indeplineasca aceasta functie. Aceste persoane trebuie sa aiba studii economice superioare si raspund impreuna cu personalul din subordine de organizarea si conducerea contabilitatii, in conditiile legii."

Dupa parerea mea, chiar daca nu ma vizeaza, trebuie economist doar cand contabilitatea este organizata in compartimente.

"La persoanele juridice la care contabilitatea nu este organizata in compartimente distincte, care nu au personal calificat incadrat, potrivit legii, sau contracte de prestari de servicii in domeniul contabilitatii, incheiate cu persoane fizice sau juridice autorizate in conditiile Ordonantei Guvernului nr. 65/1994 si care au inregistrat o cifra de afaceri anuala de pana la echivalentul in lei a 50.000 euro, raspunderea pentru tinerea contabilitatii, potrivit legii, revine administratorului sau altei persoane care are obligatia gestionarii unitatii respective"

Din enumerarea situatiilor de mai sus, adica: compartimente sau personal calificat incadrat conform legii, sau contract prestari servicii, eu pot sa inteleg ca personalul calificat nu trebuie sa aiba studii superioare ci doar calificare ca contabil si contract de munca.

Nu am gasit nicaieri ce inseamna personal calificat.
Dupa parerea mea calificat este si contabilul cu studii medii, adica liceu economic sau postliceala. (nu sunt considerate studii medii cursurile de cateva luni organizate de toata lumea)



#35 FERTU DANA

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 17 November 2006 - 12:51 PM

de fapt vroiam sa stiu cum pot adresa o intrebare .
Am intrat intimplator in acest meniu .
Adresa mea este fertu_dana @yahoo.com
poate imi spune cineva cum pot comunica cu voi pt ca nu stiu
sint noua






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL