Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Act aditional - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Act aditional

4 replies to this topic

#1 Aaron

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:Cluj

Postat 29 July 2005 - 06:48 AM

Salariatii unei firme, care se ocupa de probleme de personal si completeaza cartile de munca , nu pot completa si pantru persoane din afara firmei? Aceste persoane sunt atestate petru operari in cartea de munca?



#2 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 29 July 2005 - 08:47 AM

Aaron a spus:

Buna
Am urmatoarea problema: cine trebuia sa depuna cartea de munca a salariatului la ITM nu a facut-o.
Cum trebuie procedat acum (au trecut cateva luni de la angajare)?
Se plateste amenda, penalitati?
Daca s-a modificat salarul (diminuare) trebuie incheiat act aditional?
Este suficienta decizie? Am inteles ca la ITM se cere copie de pe actul aditional...
Exista vre-un model de act aditional?
Mi l-ar putea trimite cineva?
olgy@email.ro

Mentiune:nu s-a platiti comisionul de 0.75% la ITM.

1. Carnetul de munca se poate depune oricand. Nu te penalizeaza nimeni.
2. Pentru orice modificare a contractului de munca se face act aditional, semnat de cele doua parti (angajat si angajator). Se inregistreaza la ITM in 5 zile de la data emiterii. Modele de acte aditionale gasesti la ITM.
3. "Mentiunea" este cea mai grava. Daca nu s-a platiti comisionul, nu s-au putut depune statele de plata in termen legal. Rezulta o amenda de 3.000 RON.
Cam asta este, incearca sa o "descurci".




#3 Aaron

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:Cluj

Postat 15 August 2005 - 06:42 AM

Reformulez o intrebare mai veche la care nu am primit nici un raspuns:

Salariatii serviciului resurse a unei firme , care se ocupa cu probleme de personal si completeaza cartile de munca sunt atestati de ITM ?

Pot completa si pentru persoane din afara firmei ? :oops:



#4 florina.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 125 Postari:
  • Gender:Male

Postat 15 August 2005 - 08:39 AM

da trebuie sa aiba atestarea ITM, inainte se dadea si un examen la ei.



#5 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 August 2005 - 10:08 AM

Aaron a spus:

Reformulez o intrebare mai veche la care nu am primit nici un raspuns:

Salariatii serviciului resurse a unei firme , care se ocupa cu probleme de personal si completeaza cartile de munca sunt atestati de ITM ?  

Pot completa si pentru persoane din afara firmei ? :oops:


completarea cartilor de munca se face de persoane atestate de ITM.
completarea registrului de evidenta al salariatilor se poate face de orice persoana imputernicita prin hotarare AGA.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL