Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Plata salariului in Avans - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Plata salariului in Avans

9 replies to this topic

#1 AdiSSb

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 286 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 29 July 2005 - 07:26 AM

Cum pot plati in avans pe 2 ani salariul unui angajat, de fapt o suma echivalenta cu salariul acestuia pe 2 ani si pe care el sa mi-o ramburseze in 4 transe egale la fiecare 6 luni ?
Precizez ca trebuie ca aceste costuri sa le pot include in cheltuielile cu salariile. Pot folosi 425?
Ajutam cum / cand putem....



#2 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 29 July 2005 - 08:36 AM

Contul este OK, dar daca pleaca angajatul dupa 6 luni?




#3 AdiSSb

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 286 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 29 July 2005 - 09:34 AM

Asta e o alta problema...
Contul 425 se "inchide" in mod normal la jumatea lunii cand se dau lichidarile, la mine nu e cazul pentru ca nu se plateste salariul in doua transe.
Ajutam cum / cand putem....



#4 pestesa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 498 Postari:
  • Location:Constanta
  • Interests:lucrurile frumoase

Postat 29 July 2005 - 10:39 AM

eu zic ca in 425 sunt avansurile date din salariu, deci daca omul are salariu de 10 milioane nu prea poti sa ii dai 200 milioane avans din salariu si sa il lasi in sold la 425; eu as vedea asta ca pe o forma de imprumut, deci o creanta de alta natura si in concluzie as merge pe contul 428, eventual as plimba suma prin 425 ca sa stiu ca e vorba de un avans, dar nu as lasa cu asa sold contul 425, ci pe 428.
Si cu toate ca-mi port/ Cu destul stoicism/ Soarta mea de granit/ Cateodata ma pomenesc urland:
Circulati numai pe partea carosabila
A sufletului meu,
Barbarilor! (M.S)



#5 antonela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 29 July 2005 - 10:59 AM

eu una cred ca aici deja e vorba de un imprumut intre firma si unul dintre angajati
Deci ,contul 425 nu isi are rostul deorece suma nu mai reprezinta un avans ci un imprumut si de aici decurg mai multe lucruri:
contract de imprumut firma -persoana fizica,dobanda ,transele de restituire ,plus ca ai o acoperire pt suma daca vine fiscul si daca iti pleaca omul



#6 AdiSSb

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 286 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 29 July 2005 - 11:33 AM

Stiu foarte bine ca este un contract de imprumut, dar SE VREA CA EL SA FIE EVIDENTIAT CA O CHELTUIALA DE NATURA SALARIALA.(antonela)
Am apelat la voi pentru un sfat cum sa o fac (multumesc pestesa) si cum sa o fac sa fie si bine
Astept in continuare propuneri... daca se poate mai concretea va rog
Ajutam cum / cand putem....



#7 cornell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Male

Postat 29 July 2005 - 11:43 AM

nu poate fi cheltuiala 4... = 513 (512) - doar daca este hot. AGA de trecere pe costuri => ch. nedeductibila 6588=531 => 16%
totusi spui ca se va restitui? devine venit neimpozabil? 531=7588? posibil!



#8 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 July 2005 - 03:07 PM

Suma nu poate fi inclusa pe CHELTUIALA cu salariile.
Oricum ar fi este un AVANS - in ce cont o fi- si nu o cheltuiala. Cu atat mai putin din fond de salarii la care s-ar calcula si CAS si sanatate, somaj...
Imi pare rau dar o idee nu cred ca ar putea fi cat de cat corecta :( ( sau nu am inteles eu despre ce e vorba)



#9 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 29 July 2005 - 03:39 PM

Ca sa primesti raspunsuri concrete, trebuie sa pui o intrebare concreta.

Pana acum eu am inteles ca patronul tau vrea sa dea un imprumut unei persoane fizice si a pasat pisica la contabilitate. Nu am inteles daca este angajatul firmei sau nu.
Daca ai mentiona si pentru ce ii trebuie banii, atunci poate ai primi mai multe sfaturi.



#10 LuizaM

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 762 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate-fiscalitate

Postat 29 July 2005 - 03:43 PM

....la inceput e mentionat ca e vorba de un angajat....






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL