Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
TVA- PFA -UK - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

TVA- PFA -UK

tva
3 replies to this topic

#1 Robet

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 27 October 2021 - 03:17 PM

Buna ziua
Vin catre voi pentru ajutor deoarece am o nelamurire:

1.Am un pfa norma pe venit prestare servicii IT catre clienti din uk, întrebarea ar fi daca la depasirea plafonului de 300.000 lei/an fiscal trebuie sa platesc TVA la final de an cumva din suma ce o încasez momentan, sau sa facturez +TVA , dar nu stiu daca accepta firma sau sa pun pe facturi reversed VAT applied ?

UK dupa brexit nu mai este in UE si nu trebuie sa cer cod TVA intracomunitar din ce am citit, cred ca este un caz mai special.

La facturile externe dar in UE am inteles ca nu se plateste TVA pana la 100.000€ pentru export de servicii însa in cazul meu nu am reusit sa aflu cum trebuie facut, desi am vazut comentarii ca merge la fel ca pentru clientii din NON-UE, doar specificat pe facturi reversed VAT, ca pentru clientii din UE, desi devi platitor de TVA in România, nu datorezi si nu facturezi TVA pentru prestarea se servicii externa in UE.


2.Trebuie sa mai fac ceva dovada cumva ca acel client este din uk la ANAF sau Reg. comertului ?



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 15811 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 October 2021 - 02:06 PM

1. Nu, nu trebuie sa platesti TVA aferenta prestarilor IT facute pana sa devii platitor pt ca :
  • Pt prestarile catre UE, nici dupa ce devii platitor, nu platesti TVA fiindca se aplica acel reverse VAT (adica taxare inversa).
  • Cum UK nu mai face parte din UE, iar codul de TVA intracomunitar este DOAR pt operatiunile economice desfasurate cu tari UE, rezulta ca UK este acum non-UE, adica asa cum e Canada, SUA, .. iar facturarea se face oricum fara TVA (se considera export de servicii). Beneficiarul serviciului fiind o firma nerezidenta (din UK), serviciile nu sunt impozabile in Romania. De aceea se intocmesc facturile cu mentiunea „neimpozabil in Romania”, adica nu datorezi TVA in Romania.
Pragul pt serviicii IT facturate fara TVA in UE de catre neplatitorii de TVA (cum esti tu acum) este de 10.000 euro !
Pt neplatitorii de TVA, serviciile IT prestate catre persoane neimpozabile stabilite in UE, in alt stat decat RO, sunt impozabile in RO pana cand se atinge plafonul de 10.000 euro, fiindca daca plafonul nu este depasit anul asta si nu a fost depasit nici anul trecut (cazul tau - se pare), locul prestarii acestor servicii IT este considerat a fi in Romania si de aceea sunt impozabile aici, insa, intrucat prestatorul (adica tu) nu este inregistrat in scopuri de TVA cf art. 316 din Codul fiscal, nu se datoreaza TVA in Romania si aceste servicii nu se declara in Romania. (adica oricum nu platesti TVA in conditiile de mai sus privind pragul )

2. nu se inreg. la ANAF (ONRC nici atat) contractele de prestari servicii catre firme din afara, ci numai cele prestate in RO de catre firme din afara (adica importurile de servicii) si numai la ANAF.




#3 Robet

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 28 October 2021 - 04:09 PM

Multumesc de raspuns.
Am gasit aceasta intrebare asemanatoare si pe alt forum insa acolo zicea ceva legat de art69.
Am sunat la ANAF astazi dupa ce am gasit acel numar si mi-au zis sa depun D300 si ca trebuie sa platesc TVA.

"Tratament fiscal
Cu privire la situatia prezentata si anume o persona fizica autorizata in Romania desfasoara activitatea la sediul
profesional din Romania, dar presteaza servicii catre clienti din strainatate, se apreciaza ca veniturile obtinute sunt venituri din activitati independent desfasurate in Romania, indiferent daca sunt primite din Romania sau strainantate pentru care sunt aplicabile prevederile art.67-69^3 din Codul fiscal.
Drept urmare, in situatia in care persona fizica autorizata in Romania desfasoara activitatea la sediul profesional din Romania fara a se deplasa in strainatate, chiar daca presteaza servicii informatice care client din strainatate,
veniturile se considera a fi obtinute in Romania pentru care se poate aplica sistemul de impunere la norme de venit potrivit art.69 din Legea nr.227/2015 privind Codul fiscal actualizat”

2. In concluzie, chiar daca depasesc acel prag de 300.000 lei/an, exportul de servicii,consultanta IT in acest caz,pentru clienti PJ cu sediul NON UE, nu trebui emisa factura + TVA, nu se colecteza/plateste tva, doar specificam pe factura "neimpozabil in RO" eventual si cf art 278[2]

Fac un scurt sumar, poate mai ajuta pe cineva care citeste pe aici.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 30 October 2021 - 01:19 PM




#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 15811 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 October 2021 - 01:16 PM

Art 69 si restul se refera la impozitarea veniturilor PFA ... ceea ce e alta treaba.
Dpv al TVA, catre persoane juridice stabilite in afara UE se considera export de servicii si se factureaza fara TVA oricum.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL