Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
INVOICE - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


INVOICE

10 replies to this topic

#1 carabela.anca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 311 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:cunoastere, perfectionare...

Postat 30 July 2005 - 10:58 AM

Furnizorul meu extern mi-a facturat (INVOICE) o marfa pe care eu renuntasem sa o mai achizitionez. Motivatia pentru care el mi-a emis factura respectiva (marfa nu a fost trimisa--- nu a avut loc un import) a fost ca el trebuie sa-si recupereze cheltuelile cu marfa achizitionata si la care eu am renuntat. Sefii mei au acceptat acest lucru, dar problema mea este cum inregistrez eu o asfel de factura. Pe marfa nu pot sa o trec pentru ca la mine nu a intrat marfa respectiva. Pot sa o trec pe servicii (628) ? In cazul asta va trebui sa fac autofacturare? A avut cineva o astfel de situatie?
Multumesc



#2 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 30 July 2005 - 11:15 AM

trebuie sa factureze prestari servicii sau penalitati




#3 carabela.anca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 311 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:cunoastere, perfectionare...

Postat 30 July 2005 - 11:19 AM

Bine si eu ce fac acum? Cum pot sa inregistrez factura?



#4 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 30 July 2005 - 11:25 AM

Trebuie sa-ti refaca INVOICE-ul si sa-ti factureze penalitati, pentru ca asta sunt de fapt. Si ai grija sa pastrezi si corespondenta cu furnizorul extern din care sa rezulte motivul pentru care trebuie sa platesti penalitatile.



#5 carabela.anca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 311 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:cunoastere, perfectionare...

Postat 30 July 2005 - 11:29 AM

Daca imi reface Invoice-ul pe penalitati, cum voi inregistra? Pe 628?..



#6 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 30 July 2005 - 11:43 AM

cred ca pe 6581 amenzi si penalitati si cred ca nu sant deductibile fiscal



#7 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 30 July 2005 - 12:02 PM

658

(4)Urmatoarele cheltuieli nu sunt deductibile:
....
b)amenzile, confiscarile, majorarile de întârziere si penalitatile de întârziere datorate catre autoritatile române, potrivit prevederilor legale. Amenzile, penalitatile sau majorarile datorate catre autoritati straine ori în cadrul contractelor economice încheiate cu persoane nerezidente în România si/sau autoritati straine sunt cheltuieli nedeductibile, cu exceptia majorarilor, al caror regim este reglementat prin conventiile de evitare a dublei impuneri.
Amenzile, majorarile de întârziere si penalitatile de întârziere, datorate ca urmare a clauzelor prevazute în contractele comerciale, altele decât cele încheiate cu autoritatile, nu intra sub incidenta prevederilor prezentei litere;
Asta zice Codul Fiscal.
Trebuie sa vezi unde te incadrezi.



#8 andreipa2003

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Interests:sa pot ajuta cu ce pot si cat mai multi daca doresc -indiferent profesia ce o are

Postat 30 July 2005 - 12:11 PM

Va rog sa observati ca acele sume facturate asa cum v-a spus o colega mai sus sunt penalitati contracte economice.
Ok?Succes!
„Doar doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana. In legatura cu universul nu sunt sigur. Albert Einstein " , (attributed)



#9 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 30 July 2005 - 12:11 PM

deductibil inseamna ca se includ in baza de impozitare

nedeductibil reprezinta ct 691 , chelt cu penalitatile si se aduna la ct 121 pentru calculul impozitului


OK ?

(4)Urmatoarele cheltuieli nu sunt deductibile:
....
b)amenzile, confiscarile, majorarile de întârziere si penalitatile de întârziere datorate catre autoritatile române, potrivit prevederilor legale. Amenzile, penalitatile sau majorarile datorate catre autoritati straine ori în cadrul contractelor economice încheiate cu persoane nerezidente în România si/sau autoritati straine sunt cheltuieli nedeductibile, cu exceptia majorarilor, al caror regim este reglementat prin conventiile de evitare a dublei impuneri.
Amenzile, majorarile de întârziere si penalitatile de întârziere, datorate ca urmare a clauzelor prevazute în contractele comerciale, altele decât cele încheiate cu autoritatile, nu intra sub incidenta prevederilor prezentei litere;
Asta zice Codul Fiscal.
Trebuie sa vezi unde te incadrezi.[/quote]



#10 carabela.anca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 311 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:cunoastere, perfectionare...

Postat 30 July 2005 - 12:21 PM

In conditiile astea ma mai autofacturez? Ce fac cu tva-ul?.....Cum ar trebui sa procedez (ma refer la contari) in conditiile in care acelasi furnizor imi emite un invoice "pentru lichidarea materialelor de impachetat"? HELP ME..



#11 carabela.anca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 311 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:cunoastere, perfectionare...

Postat 30 July 2005 - 01:12 PM

PLEASE!!!!!Nu am mai intalnit astfel de facturi si nu stiu cum sa procedez cu ele.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL