Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
livrari intracomunitare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

livrari intracomunitare

1 reply to this topic

#1 GabrielaIorga

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 17 February 2022 - 03:13 PM

Buna ziua,

Am urmatoarea problema :
- contract comercial incheiat intre o firma din Romania si o firma din Germania
- s-a platit o factura proforma emisa de o firma din Germania cu VAT de Germania
- s-a emis factura fiscala pe numele firmei din Germania cu VAT Belgia
- VAT din Belgia trecut pe factura este VAT -ul depozitului unde firma din Germania isi tine marfa
- firma din Germania are inchiriat un depozit in Belgia

Nu stiu daca este corect emisa facura .( apare numele firmei din Germania si VAT depozitului din Belgia).
Mentionez ca marfa vine direct din Belgia in Romania.
Nu stiu cum trebuie inregistrata aceasta factura pentru a declara corect aceasta marfa.
va rog sa ma ajutati cu idei despre aceasta problema.

Multumesc!



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 February 2022 - 03:43 PM

Factura proforma din Germania NU se inreg in contabilitatea romaneasca, ea este doar o justificare extracontabila a platii. Cred ca a fost emisa de la sediul central al firmei germane.
Factura din Germania cu VAT de Belgia a fost emisa, probabil, de catre vreo filiala/punct de lucru din Belgia, oricum aceea e factura pe care o inreg. in conta. Banuiesc ca are aceeasi suma totala de plata ca proforma, doar ca in interiorul sumei e alta baza/VAT. Daca da, nu vei avea nici diferente de plata/compensare/restituire.

:smile:







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL