Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Omitere prefix RO cod TVA intracomumitar - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Omitere prefix RO cod TVA intracomumitar

3 replies to this topic

#1 Anaac

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 20 February 2022 - 05:09 PM

Buna ziua,

Am un SRL neplatitor de TVA pentru care am obtinut un cod de TVA intracomunitar.
Am prestat servicii si emis facturi catre o firma din UE pe CIF-ul intracomunitar...dar in facturi am omis prefixul RO. Am folosit un serviciu online de emitere facturi in care initial am introdus CIF-ul intracomunitar, el a preluat toate datele ...dar nefiind platitor de TVA a scos RO din fata.
Abia acum am observat discrepanta (facturile au fost emise timp de mai multi ani). CIF ul este corect, lipseste doar prefixul RO.
Facturile contin CUI si celelate date. Toate facturile au fost fara TVA.
Ce ar trebui facut? Care ar fi sanctiunile pentru o astfel de omisiune.
Clientul (Google Ireland Ltd) nu solicita facturi (desi eu le trimit) si face taxare inversa.

Multumesc.



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 February 2022 - 11:06 AM

Eu nu cred sa fie vreo pbl cata vreme operatiunile in sine s-au derulat legal, iar taxele au fost aplicate corect. Evaziunea fiscala trebuie sa aiba suport in eludarea taxelor, impozitelor si contributiilor, ceea ce nu s-a intamplat.
Google te-a cautat, cu siguranta, in VIES, dupa CIF si acolo te-a gasit ca fiind operator economic din Romania, platitor de TVA intracomunitar, de aceea a si aplicat taxarea inversa, deci a facut ce a trebuit.

Pana la urma, eroarea nu este una de fond, ci doar de forma. Ea nu a produs efecte fiscale, deci nu te ingrijora (zic eu ...) :smile: Chiar daca ai reemite toate facturile (anulandu-le pe cele deja emise) nu s-ar schimba absolut nimic dpv fiscal, asa ca nu ai de ce sa-ti faci griji cu ANAF.

Spor mare ! :biggrin:




#3 Anaac

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 23 February 2022 - 08:13 AM

Multumesc pentru raspuns.
Pe Google nu-l intereseaza facturile mele.
Chiar zice pe sa nu-i trimit facturi decat daca sunt inregistrat ca platitor TVA in Irlanda.
Codul meu de TVA intracomunitar nu il cere si nu este mentionat pe nici un document emis de ei.
Nu stiu care sunt regulile in Irlanda, eu emit facturile ca sa fiu OK in Romania.
Stiu ca trebuie sa raporteze si ei tranzactiile in VIES, dar nu stiu cum fac fara codul meu de TVA. Au doar denumirea firmei, adresa si contul bancar.



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 February 2022 - 11:13 AM

Pai, nu ziceai ca ai pus CIF-ul intracomunitar pe facturi, dar fara RO ?

Vezi postareaAnaac, la 20 February 2022 - 05:09 PM, a spus:

Am folosit un serviciu online de emitere facturi in care initial am introdus CIF-ul intracomunitar, el a preluat toate datele ...dar nefiind platitor de TVA a scos RO din fata.
Abia acum am observat discrepanta (facturile au fost emise timp de mai multi ani). CIF ul este corect, lipseste doar prefixul RO.
Facturile contin CUI si celelate date.

Acum spui ca ei nu au CIF-ul tau intracomunitar ...

Vezi postareaAnaac, la 23 February 2022 - 08:13 AM, a spus:

Stiu ca trebuie sa raporteze si ei tranzactiile in VIES, dar nu stiu cum fac fara codul meu de TVA. Au doar denumirea firmei, adresa si contul bancar.

Eu nu mai inteleg nimic ...






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL