Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Transfer etichete, cutii si alte - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Transfer etichete, cutii si alte

productie fabricatie prin contract
3 replies to this topic

#1 Hunor

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 21 February 2022 - 05:48 PM

Buna ziua!

Intram in productie prin contract cu o fabrica de cosmetice. Partenerul da cremele, eu (firma mea) dau etichetele si cutiile.

Voi plati pentru produs (crema) si serviciile de etichetare, etc.

Eu nu am nici un angajat, nu am activitate propriu zisa in firma (totul este externalizat).

Exista un document pentru transferul etichetelor si cutiutelor la fabrica? Ca sa nu ramana la mine ca eu nu pot sa le pun pe produse. Si ar fi bine sa nu avem "miscari" de bani, sa fie un transfer.

Multumesc anticipat!



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 February 2022 - 01:14 PM

Buna, :smile:

Dupa cum ai prezentat-o, eu nu sunt sigura ca am inteles corect cum se deruleaza afacerea asta.
Sa vedem :
- Facturile aferente vin pe firma ta, doar locul de desfasurare a activitatii de productie/ambalare e la fabrica de cosmetice. Daca lucrurile stau asa, atunci e corecta si necesara reflectarea intrarilor in contabilitatea ta ca fiind stocuri aflate la terti si astfel nimic nu trece prin gestiunea ta efectiva pana, eventual, la produsul finit gata de vanzare si poate nici atunci.
- Pare ca tu cumperi cremele de la fabrica, dar ele raman acolo pt a fi ambalate si etichetate. Factura ta va fi inreg. 354 (produse aflate la terti) = 401 (Furnizori) si probabil ca nu este nevoie de aviz de insotire (expeditie) fiindca cremele raman pe loc (depinde cum considera fabrica necesar pt a se scadea cu ele din gestiunea sa).
- Cumperi si cutiile + etichetele, dar aici nu am inteles exact cum vrei sa ajunga ele in fabrica. Vrei sa eviti incarcarea/descarcarea de gestiune in firma ta ? Daca ambalajele intra la tine in gestiune, le trimiti in fabrica cu aviz de insotire care nu implica transfer de bani, ci doar de bunuri. Daca ele se duc direct in fabrica, factura ta de la furnizor va fi inregistrata 358 (ambalaje aflate la terti) = 401 (furnizori) si furnizorul va face aviz de insotire (expeditie) catre fabrica - un ex vine la tine. Per total, toate avizele insumate vor cuprinde exact aceeasi cantitate ca cea facturata.

Ai putea da mai multe detalii ca sa incerc o soluite mai aplicata, sau am inteles bine si te-ai lamurit deja ?
__________________________________


AVIZ DE ÎNSOŢIRE A MĂRFII
(Cod 14-3-6A)

EXTRAS :
................
Avizul de însoțire a mărfii se întocmeşte de către entitățile care nu au posibilitatea întocmirii facturii în momentul livrării produselor, mărfurilor sau altor valori materiale, precum şi în alte situaţii stabilite prin procedurile proprii ale entității.
........................
Pe Avizul de însoţire a mărfii emis pentru valori materiale trimise pentru prelucrare la terţi se face menţiunea "Pentru prelucrare la terţi".
..................................




#3 Hunor

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 22 February 2022 - 04:42 PM

Buna ziua!

In cazul meu, etichetele si cutiile merg direct de la parteneri la fabrica de creme (eu nu am depozit).

In cazul acesta trebuie sa fac un aviz de insotire cu mentiunea: pentru prelucrare la terti, corect?

Multumesc foarte mult!



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 February 2022 - 05:48 PM

Cu drag :biggrin: !

Ti-am spus mai sus : in cazul asta nu tu faci avizul, ci furnizorul tau, pt ca nu tu le expediezi (fiindca nici nu le primesti). El face factura pe firma ta si aviz de insotire catre fabrica. Scrie pe aviz cum am citat cu rosu, eventual mentioneaza si ca sunt pt firma ta (ca sa fie f clar ale cui sunt).
Fabrica va face NIR cu aceste ambalaje, ca sa se incarce cu ele in gestiunea ei, pt folosirea lor ulterioara ca ambalaje de la terti. Un ex din aviz (si unul din NIR daca sunt diferente, adica ambalaje stricate, alte cant decat in aviz) trebuie sa ajunga si la tine, ca sa stii ce a dat furnizorul tau la fabrica. Daca apar dif, acestea se storneaza din avizul resp. (se emite aviz cu rosu).

Facturile pe care le primesti de la firma de ambalaje trebuie sa se "pupe" cu avizele, per total - chiar daca la un moment dat pot fi mici decalaje in timp intre livrarea efectiva a ambalajelor si facturarea lor. Ideal ar fi sa iti emita factura pe aceeasi cantitate din fiecare aviz (ai capsa avizul de factura si asa le-ai "imperechea" f usor), dar macar la sfarsitul lunii ar fi f bine sa se inchida cantitativ si sortimental avizele cu facturile fiindca altfel va fi din ce in ce mai dificil sa le mai "cuplezi". Eu am trecut prin asa ceva la o firma, acum vreo 25-26 de ani in urma, m-au angajat special pt asta fiindca nu se mai stia cine cu cine, era un dezastru total adunat in ani de zile, despre a carui anvergura nu am stiut la angajare ... A fost o munca extenuanta, pt nervi de otel si rabdare imensa. Mi-a mancat ficatii faza aia, crede-ma... Bine, erau si multe produse, fel de fel, la un magazin mai maricel.


Alte pareri, oameni buni ? :smile:






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL