Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
TVA - intracomunitar - declaratii - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


TVA - intracomunitar - declaratii


3 replies to this topic

#1 don diabloo

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 16 March 2022 - 09:44 AM

Buna ziua draga comunitate,


Vin catre voi cu o intrebare la care nu i-am gasit un raspuns sigur.

Factori:

PFA it - export de servicii UE
PFA are cod intracomunitar de TVA pus pe facturi
Acest PFA nu a depasit plafonul de 300.000 ron pt tva.

Intrebari:
Trebuie depusa lunar cand se factureaza UE declaratia D390, chiar daca este sub plafon?
Cum ar trebui procedat pentru clientii NON-UE, acolo stiu ca este neimpozabil in RO dar ce declaratii ar trebui de puse inainte si dupa depasire plafon TVA.


Va multumesc :smile:



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16296 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 March 2022 - 12:49 PM

Buna ziua, draga utilizator, :biggrin:

Declaratia 390 (VIES) "Declaraţie recapitulativă privind livrările/achiziţiile/prestările intracomunitare" nu are de-a face cu plafonul de 300.000 ron, ci cu prestarea ta catre UE (intracomunitara). Vei depune D390 si dupa ce depasesti plafonul, DACA vei presta servicii catre UE.
Extras din instructiunile de completare : " Declaraţia recapitulativă se depune lunar, ......., până la data de 25 inclusiv a lunii următoare unei luni calendaristice ... de către persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA conform art. 316 sau 317 din Codul fiscal." Art. 316 este pt inreg normala ca platitor de TVA, iar art. 317 este cel ref la inreg. cu cod special de TVA, asa cum ai tu acum.

PFA neinregistrata in scop normal de TVA va emite facturi fara TVA pentru prestari de servicii catre persoane fizice din UE, pana la depasirea plafonului de scutire de TVA, intr-un an fiscal. Factura nu se declara in Declaratia 390.

Pt clientii Non-UE nu este implicata D390, ea fiind exclusiv pt cei din UE.
Pentru prestarile de servicii catre firme Non-UE, PFA neplatitor de TVA nu are obligatia sa se inregistreze in scop special de TVA fiindca in acest caz nu se aplica prevederile art. 317 din Codul fiscal. Numai dupa depasirea plafonului de scutire de TVA, intr-un an fiscal, PFA are obligatia sa se inregistreze in scop de TVA in termen de 10 zile de la data atingerii sau depasirii plafonului, cf. art. 316 din Codul fiscal. Data atingerii sau depasirii este prima zi a lunii calendaristice urmatoare celei in care plafonul a fost atins / depasit.




#3 don diabloo

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 16 March 2022 - 03:24 PM

Multuemesc @Otilia, am mai citit pe aici pe forum si am gasit toate scenariile cred pentur clienti PJ ue si non-ue, export de servicii in IT, PFA:

1. ue

Pana la plafon - inregistrare 091
dupa palfon 098 si D390/lunar

2.non ue

NU truebuie nici 091 nici 390 - neimpozabil in RO
dupa plafon 098


Ce nu sunt sigur este daca trebuie depusa acea declaratie 300 in acest caz.
Desi am gasit si raspuns ca ar putea fi depus si compeltat doar randul 3 fara 3.1

Aceasta postare a fost editata de don diabloo: 16 March 2022 - 03:26 PM




#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16296 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 March 2022 - 05:27 PM

Daca PFA nu e platitoare de TVA normala, nu depui nicio D300 - care e numai pt acesti platitori !

Vezi instructiuni de completare, te rog.





1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL