Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Nelamurire recipisa declaratie unica - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Nelamurire recipisa declaratie unica

4 replies to this topic

#1 juliafree

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Gender:Female

Postat 22 March 2022 - 10:29 AM

Fisier atasat  decl si recipisa edit .jpg   1.58MB   6 downloads

Buna,

Am un PFA si am depus declaratia unica pentru 2021, insa pe recipisa scrie "perioada de raportare 12.2022". Declaratia a fost completata de contabila mea, ambele capitole (impozite 2021 + estimare 2023) fiind completate - zicem noi, corect.

Oare e in regula sau am facut ceva gresit?

Am atasat un screenshot de pe SPV.

Multumesc!

Aceasta postare a fost editata de juliafree: 22 March 2022 - 10:34 AM




#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 March 2022 - 12:49 PM

Estimarea trebuie sa fie pe 2022, nu pe 2023 !




#3 juliafree

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Gender:Female

Postat 22 March 2022 - 01:38 PM

Asa e, pardon, m-am exprimat gresit. E pe 2022 - capitolul II din declaratia unica.

Am verificat si declaratia care apare in PDF-ul de pe SPV si la sfarsitul ei toate datele privind taxele datorate pe 2021 + taxele estimate pe 2022 sunt corecte. Dar ma ingrijora perioada de raportare din recipisa, respectiv "12.2022". Imi parea ca nu are sens.



#4 georgyc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 23 March 2022 - 09:52 AM

Stai linistit, asa apar pe declaratiile anuale. Ei trebuie sa completeze si un camp de luna la crearea recipisei la perioada de raportare, si in lipsa lui in cazul declaratiilor anuale, trece luna 12 automat.
Asa-mi apare si mie pe toate declaratiile unice sau bilanturi, etc.

Iar daca vrei sa aiba sens lucrurile atunci te-ai fi minunat cum o buna perioada de timp, pe declaratiile de tip A4200 (raportarea tranzactiilor prin casele de marcat) aparea luna in care creai declaratia cu Dukintegrator, nu perioada pe care o declarai, iar ei ca raspuns spuneau ca e ok, astea sunt doar detalii, treci peste, vezi tu mai incolo ce se intampla.



#5 juliafree

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Gender:Female

Postat 23 March 2022 - 10:04 AM

:)) Super. Autoritatile romanesti nu inceteaza niciodata sa surprinda. :)

Si inca o intrebare, daca mi se permite: am depus declaratia de vreo 3 zile, insa pe SPV la "Plati creante" nu-mi apar inca sumele datorate pentru a le plati. Mai e ceva ce trebuie sa fac eu sau dureaza mult pana se inregistreaza declaratia?





2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL