Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
profit nerepartizat - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


profit nerepartizat

11 replies to this topic

#1 ritta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 01 August 2005 - 02:37 PM

Buna,
am urmatoarea situatie:
- profit 2004 = 500.000.000 (suma se afla in 117 , deoarece AGA nu l-a repartizat )
- pierdere la 30.06.05 = 138.000.000

Intrebare : AGA poate propune recuperarea pierderii si repartizarea profitului ramas (respectiv plata dividendelor ?)???
rita



#2 LuizaM

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 762 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate-fiscalitate

Postat 01 August 2005 - 02:41 PM

Din cate stiu eu nu se poate acum ci la finalul anului.




#3 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 01 August 2005 - 02:59 PM

de ce nu poate distribui profitul nerepartizat pe dividende?

nu cred ca poate sa hotreasca recuperarea pierderii, nici nu prea inteleg de ce ar face asta, dar poate sa lase un profit nerepartizat



#4 LuizaM

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 762 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate-fiscalitate

Postat 01 August 2005 - 03:08 PM

La recuperarea pierderii m-am referit si eu, nicidecum la dividente.



#5 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 01 August 2005 - 04:28 PM

ok, gand la gand! :D



#6 ritta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 01 August 2005 - 10:27 PM

M-ati cam buimacit...Deci profitul de anul trecut pot sa- l repartizez pe dividende acum la 6 luni , iar pierderea se recupereaza la sf.anului...
Am inteles bine ?
rita



#7 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 02 August 2005 - 11:17 AM

eu as repartiza TOT pe dividende acum cat mai platesc inca 10% impozit! o aga mica antedata, daca se poate si cum se poate, si lasa pierderea in pace pt la anul!



#8 ritta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 02 August 2005 - 03:13 PM

Multumesc mult pt.sfat !
rita



#9 george75

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 27 August 2005 - 10:35 PM

Pierderea sau profitul inreg in cursul unui an acoperi respectiv repartizezi numai la sfarsitul anului . Obligatoriu . Exercitiul financiar este anul calendaristic si numai la sfarsitul lui se poate sti rezultatul exact inreg de firma : profit ssau pierdere.



#10 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 August 2005 - 04:15 PM

Daca vrei sa nu ai pierderi la sfarsitul anului ( si te astepti la asa ceva, dar tii mortis sa nu figureze firma cu pierderi , deh, licitatiile! :P ) si numai daca nu vrei asa ceva - poti repartiza o transa de profitul net al anului trecut pe rezerve ordinare din care sa acoperi eventuala pierdere. Pierderile se acopera din rezultatele urmatoare si nu din cele anterioare ( decat daca din acestea au fost deja sume repartizate la rezerve ordinare).
Daca nu te intereseaza sa n-ai pierder, recomandabil este sa repartizezi pe dividende tot profitul anului trecut.
Daca oricum n-ai disponibil in cont amana cat poti repartizarea - pana afli cum vor fi impozitate dividendele la anul.
Am fost destul de explicita?



#11 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 31 August 2005 - 01:26 PM

dar ce se mai poate schimba in impozitarea dividendelor? e clar deja 16% si e IMPOSIBIL sa diminueze :roll:



#12 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 August 2005 - 02:44 PM

A aparut o lege cu impozit pe dividende pers. fizica 16% si nu am eu in baza de date?






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL