Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Proces-Verbal AGA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Proces-Verbal AGA

2 replies to this topic

#1 adrianac

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 01 August 2005 - 10:34 PM

In PV AGA pe 2004 care l-am depus la Finante o data cu bilantul am impartit profitul in: rezerve legale iar diferenta in distribuirea de dividende. Intre timp m-am razgandit si nu as mai distribui dividende deoarece nu doresc sa platesc impozit pe dividende. Mentionez ca firma este microintreprindere iar anul acesta am pierdere.
In 2005, dupa predarea bilantului as putea sa fac urmatoarea inregistrare contabila: 117=1068 ? Se poate intocmi un alt PV AGA?



#2 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 01 August 2005 - 10:46 PM

Nu prea este in ordine sa te razgandesti, mai ales ca motivul este in evitarea platii impozitului pe dividende. Nu exista interdictie in sensul modificarii Hotararii AGA, dar vei avea de dat explicatii.




#3 cornell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Male

Postat 02 August 2005 - 08:59 AM

AGA poate hotari oricum si oricand asupra profitului net curent sau reportat; in acest caz, daca nu au fost platite dividendele, pe baza uneei hot. AGA se storneaza inreg. pt. divid. si profitul poate ramane in 117, iar la inchiderea ex. fin. 2005, sau la definit. bilantului 2005, AGA poate sa hot. acoperirea unei eventuale pierderi (117=121)






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL