Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Cazarea compensata cu suma de 0.50 lei? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Cazarea compensata cu suma de 0.50 lei?

9 replies to this topic

#1 ralucasuvite

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 02 August 2005 - 09:30 AM

Conform H543/1995 pct 27 “in situatia in care salariatii aflati in delegare nu se cazeaza in conditiile prevazute la pct.25 cheltuielile de cazare se compenseaza prin plata, pentru fiecare noapte, a sumei de 5.000 lei(vechi)”
Intrebarea mea este daca s-a mai marit aceasta compensare? Cu ce suma? In ce act?



#2 Cristian Manea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 140 Postari:

Postat 03 August 2005 - 03:36 PM

Ha, ha, ha ...
Da, stiu de aceasta suma care nu s-a mai indexat, spre deosebire de cuantumul diurnei.

Asa ca, nu prea e avantajos sa dormi pe la prieteni sau rude! http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif




#3 ralucasuvite

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 04 August 2005 - 08:12 AM

Da. Intrebarea mea (nu foarte exacta) era daca este obligatoriu sa o acorzi atunci cand faci decontul de cheltuieli.



#4 Cristian Manea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 140 Postari:

Postat 04 August 2005 - 08:52 PM

ralucasuvite a spus:

Da. Intrebarea mea (nu foarte exacta) era daca este obligatoriu sa o acorzi atunci cand faci decontul de cheltuieli.

Nu e obligatoriu.



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 August 2005 - 08:24 AM

Nu am Ordinul la indemana, dar parca imi amintesc de o cota de 75% din diurna pt. cazarea neconventionala ( adica, daca nu poti primi documente fiscale pt. cazare). Gresesc?



#6 Cristian Manea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 140 Postari:

Postat 05 August 2005 - 01:39 PM

Nu-i procent din diurna (din pacate!), e suma aia fixa, ridicola prin faptul ca nu s-a mai indexat.



#7 cornell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Male

Postat 05 August 2005 - 04:10 PM

deductibila este 12.500 rol restul cf. HG art.2
HG 543/1995
Art. 2. - (1) Pentru salariaþii din cadrul societãþilor comerciale ºi regiilor autonome la care drepturile salariale se acordã prin negociere, drepturile bãneºti pe perioada delegãrii ºi detaºãrii în altã localitate, precum ºi în cazul deplasãrii în cadrul localitãþii, în interesul serviciului, se stabilesc în condiþiile prevãzute în contractele colective sau individuale de muncã

Cod fiscal
suma cheltuielilor cu indemnizaþia de deplasare acordatã salariaþilor pentru deplasãri în România ºi în strãinãtate, în limita a de 2,5 ori nivelul legal stabilit pentru instituþiile publice, în cazul în care contribuabilul realizeazã profit în exerciþiul curent ºi/sau din anii precedenþi. Cheltuielile de transport, cazare ºi indemnizaþia acordatã salariaþilor, în cazul contribuabilului care realizeazã pierdere în exerciþiul curent ºi/sau din anii precedenþi, sunt limitate la nivelul legal stabilit pentru instituþiile publice;



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 August 2005 - 08:49 PM

Mai dragilor, chiar e ceva cu acel procent de 75% pt cazarea necoventionala. Are cineva Hotãrârea Guvernului nr. 543/1995 sa-mi spuna ce informatie mi-a ramas in minte in legarura cu acest procent?
Off... n-am acum acces la programul de legi... ca nu v-as deranja cu asta, dragii mei :)



#9 cornell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Male

Postat 05 August 2005 - 09:10 PM

la extern!

http://www.reclama.ro/forum.html?view=tree...g=1&subj=cazare



#10 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 August 2005 - 09:40 PM

Multumesc frumos, Cornell! :) Aveam un rest de informatie in cap'sor...

O seara racoroasa.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL