Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
concediu crestere copil - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


concediu crestere copil

6 replies to this topic

#1 pinzaru_andreea77

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Location:vaslui

Postat 02 August 2005 - 03:24 PM

buna ziua . Am urmatoarea problema : o persoana angajata la o societate este in concediu pt. cresterea copilului pina la 2 ani , fiind platita de catre societatea respectiva pe statul de plata . Dupa cum se stie , pe perioada concediului pt cresterea copilului pina la doi ani contractul de munca se suspenda . Insa persoana respectiva nu vrea sa mai ia banii de la societate , ci de la Casa de Pensii . Intrebarea mea este urmatoarea : este corect si legal ca persoana respectiva sa-si faca o cerere de reincepere a activitatii , apoi in aceeasi zi sa-si dea demisia de la societate si apoi sa -si incheie un contract de asigurare la Casa de Pensii , urmind sa solicite acolo concediu pt. cresterea copilului ?
va multumesc !



#2 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 02 August 2005 - 03:43 PM

Foarte elaborat "traseul", dar asa ceva nu se poate. Odata incetata contractul de munca, inceteaza si drepturile care decurg din el. Daca persoana isi da demisia, inseamna ca renunta din motive care o privesc la indemnizatia de crestere a copilului.
Contractul individual cu Csa de Pensii la ce i-ar folosi acum?




#3 pinzaru_andreea77

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Location:vaslui

Postat 02 August 2005 - 04:31 PM

contractul cu Casa de Pensii ii foloseste pt a redobindi calitatea de asigurat . Plateste contributia de 31.5% la venitul minim asigurat pt. o zi si incepind cu a doua zi face cerere pt conc. pt cresterea copilului . Are stagiu de cotizare , deci nu vad de ce nu ar putea primi aceasta indemnizatie .



#4 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 02 August 2005 - 04:42 PM

ce inginerii :D



#5 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 04 August 2005 - 01:20 PM

ctanela, demisia e legata de contractul de munca nu si de calitatea de asigurat si beneficiile ce au legatura cu asta

cam complicat dar cred ca se poate face asa cum vrea persoana



#6 ciprian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 405 Postari:

Postat 04 August 2005 - 03:52 PM

teoretic, se poate. daca i place sa stea la coada la casa de pensii, nu are decat sa o faca.



#7 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 04 August 2005 - 10:46 PM

LEGEA 19/2000

Art. 129. - În cazul în care angajatorul îºi înceteazã activitatea sau a expirat termenul pentru care a fost încheiat contractul individual de muncã al asiguratului, drepturile de asigurãri sociale prevãzute la art. 98 alin. (1) lit. a), c), d), e) ºi f) ºi la art. 109 alin. (1) lit. c), care s-au nãscut anterior ivirii acestor situaþii, se achitã din bugetul asigurãrilor sociale de stat de cãtre casele teritoriale de pensii.

Pe asta m-am bazat cand am spus ca nu se poate.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL