Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
D112 rectificativa - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

D112 rectificativa

2 replies to this topic

#1 alinescoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:

Postat 18 January 2023 - 07:00 AM

Bua ziua,

Sunt PFA si am angajat cu norma partiala. D112 din generat si depus in octombrie, aferent lunilor iulie, augusti si septembrie au fost depuse cu contributiile aferente normelor partiala. Acum din cate inteleg, trebuie sa depun declaratii rectificative si sa platesc diferenta pentru lunile cu problema.

Acum intrebarile:
- pe ce luni trebuie sa depun rectificativa. Am aflat din 2 surse ca ar trebui sa fie pe iulie, august si septembire. Ori eu din cate am vazut OG a fost emisa in 15 iulie si normal mi s-ar parea sa fie aplicata incepand cu luna august
- trebuie folosita varianta D112 care a fost disponibila in octombrie sau pot sa folosesc ultima varianta?

Multumesc.



#2 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 18 January 2023 - 02:43 PM

In OUG.16 - Punctul 68 este cel cu supra-taxa iar la finalul OUG scrie destul de clar ca se aplica din august, nu stiu ce "surse" ai gasit cu iulie.

ART.IX ......
g) prevederile pct. 26 referitor la prevederile art. 60 pct. 5 lit. c), pct. 28 referitor la prevederile art. 60 pct. 7 lit. c), pct. 54, 55, 58, 68, 69 și 80 se aplică veniturilor aferente lunii august 2022;

Faci rectificative pe versiunea curenta, functioneaza incepand cu august 2022 (scrie la descarcare declaratii la ce perioade se refera).




#3 alinescoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:

Postat 18 January 2023 - 02:51 PM

Multumesc tare mult pentru clarificari! Sanatate maxima.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL