Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Vanzare Autoturism (Norma de Venit) - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Vanzare Autoturism (Norma de Venit)

autoturism norma de venit vanzare impozit plafon tva
3 replies to this topic

#1 Eduard Stefan

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Gender:Male

Postat 20 January 2023 - 09:17 AM

Buna ziua!

Sunt un PFA pe norma de venit si detin un autoturism pe PFA. Autoturismul a fost luat prin credit auto in Oct 2020 iar in Oct 2023 se termina creditul.

De la anul voi fi nevoit sa trec pe sistem real (depasesc cei 25.000€) si sunt 90% convis sa trec pe SRL din 2024 insa am o problema - autoturismul.

1. Din ce stiu, la inchiderea PFA-ului voi fi nevoit sa mi-l vand mie si sa platesc impozit pe suma respectiva insa, fiind inca pe norma de venit, banuiesc ca nu ma va impacta, nu? Voi plati tot aceleasi taxe, cele de pe norma de venit.
2. Daca veniturile mele in acest an ar fi sa zicem 250.000 lei iar prin vanzare autoturismului voi depasi suma de 300.000 lei, voi fi nevoit sa devin platitor de TVA ulterior vanzarii, nu?
3. Daca inchid creditul mai devreme (sa zicem in aprilie) si imi vand autoturismul mie, inainte sa ating cei 300.000 (incluzand valoarea vanzarii autoturismului), si inchid PFA-ul cand ma apropii de 300.000, este vreo problema?

Practic, imi doresc sa inchid creditul, imi vand autoturismul mie, inchid PFA-ul inainte de a atinge pragul de 300.000 (pentru a nu complica contabilitatea doar pentru cateva luni) si infiintez SRL-ul mai devreme, acum, in loc de 2024.

Este ceva gresit in modul in care ma gandesc sa procedez? Incerc sa nu imi influentez taxele si contabilitatea din cauza vanzarii autoturismului fiindca oricum din 2024 voi fi 100% nevoit sa trec pe SRL.

Multumesc!



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 January 2023 - 06:11 PM

Buna, Stefan,

1. Da, vei plati acelasi taxe la norma de venit.
2. Da, la depasirea celor 300.000 lei devii platitor de TVA obligatoriu.
3. Nu vad ce ar putea fi.

Vezi postareaEduard Strefan, la 20 January 2023 - 09:17 AM, a spus:

Practic, imi doresc sa inchid creditul, imi vand autoturismul mie, inchid PFA-ul inainte de a atinge pragul de 300.000 (pentru a nu complica contabilitatea doar pentru cateva luni) si infiintez SRL-ul mai devreme, acum, in loc de 2024.
Cred ca este cea mai buna varianta.

Bravo, ai fler economic !

:smile:




#3 Eduard Stefan

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Gender:Male

Postat 23 January 2023 - 09:27 AM

Merci frumos! Ma bucur sa mi se confirme ca m-am gandit bine :happy:

As mai avea o intrebare legata de plafonul de TVA:

Daca astept sa il despasesc si sa zicem ca ating 301.000 lei pe 5 August, eu pot sa inchid PFA-ul pana pe 9 Septembrie (stiu ca pana pe 10 a lunii urmatoare depasirii plafonului trebuie depusa cererea de inregistrare pentru TVA) fara sa incep sa mai depun documentatia pentru TVA? Sau trebuie mai intai sa depun documentatia de TVA si abia apoi sa ma ocup de inchiderea lui?

Multumesc frumos din nou!



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 January 2023 - 12:17 PM

<p>Cod fiscal, Norme metodologice
SECȚIUNEA 1 - Înregistrarea persoanelor impozabile în scopuri de TVA


88. (1) În cazul în care o persoană este obligată să solicite înregistrarea în condițiile art. 316 alin. (1), (2), (4) sau (6) din Codul fiscal ori optează pentru înregistrare conform art. 316 alin. (4) din Codul fiscal, înregistrarea respectivei persoane se va considera valabilă începând cu:
a) data comunicării certificatului de înregistrare în scopuri de TVA sau a deciziei privind înregistrarea, din oficiu, în scopuri de TVA, în cazurile prevăzute la art. 316 alin. (2), (4) și (6) din Codul fiscal;
b) prima zi a lunii următoare celei în care persoana impozabilă optează pentru aplicarea regimului normal de taxă, în cazurile prevăzute la art. 316 alin. (1) lit. d) din Codul fiscal;
c) prima zi a lunii următoare celei în care persoana impozabilă solicită înregistrarea, în cazurile prevăzute la art. 316 alin. (1) lit. b) și c) din Codul fiscal;

Ti-am bolduit ce ti se aplica !

Prin urmare, pt un PFA activ, daca depasesti plafonul in aug, depui cererea de inreg pana pe 10 sept, si devii platitor incepand cu 1 oct.

Dupa parerea mea, ar trebui sa inchizi PFA pana pe 31 aug, astfel incat sa dispara cu totul obligativitatea depunerii cererii de inreg. - in lipsa PFA.
Eu asa as proceda pt maxim de siguranta, DAAAR in functie de cum interpreteaza /intelege administratia financiara de care apartii sa aplice prevederile legale, termenul de 31 aug s-ar putea extinde si cu luna sept., asa ca cel mai bine ar fi sa mergi la ei si discuti chiar acolo despre variantele de lucru.

:smile:
Cu drag si alta data !






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL