Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ordinul nr.19/12.01.2005 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


ordinul nr.19/12.01.2005

12 replies to this topic

#1 gfecker

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 03 August 2005 - 07:01 PM

Dacã a apãrut ceva legat de ordinul 19/2005 referitoare la RON?
ORDINUL 19/2005 spune:
Art.4. Sumele reprezentând deducerile personale potrivit art.2 ºi 3 pentru venitul brut din salarii cuprinse între 10.000.001 ºi 30.000.000 lei sunt calculate prin rotunjire la suta de mii lei,în sensul cã fracþiuniile sub 100.000 lei se majoreazã la 100.000 lei.
Art.5.(1)..........................................................
(2)Baza de calcul a venitului supus impozitului se calculeazã prin rotunjire la 1.000 lei în favoarea contribuabilului.

toatã stima george



#2 danL

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 689 Postari:
  • Location:CONTAdava

Postat 04 August 2005 - 08:08 AM





#3 pcl

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 04 August 2005 - 08:55 AM

Da..dar de Art.5.(1)..........................................................
(2)Baza de calcul a venitului supus impozitului se calculeazã prin rotunjire la 1.000 lei în favoarea contribuabilului.
CUM RAMANE?
Claudia P.
Numai la noi se poate intampla



#4 PISOIAS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 04 August 2005 - 09:11 AM

DA!! A aparut Ordinul 1016/2005 care spune:
Art. 4
Pentru stabilirea deducerilor personale potrivit art. 3, venitul brut lunar din salarii se rotunjeºte la nivel de leu, fãrã subdiviziuni, prin rotunjire la leu pentru fracþiunile de peste 50 de bani inclusiv ºi prin neglijarea fracþiunilor de pânã la 50 de bani.
Art. 5
Sumele reprezentând deducerile personale potrivit art. 2 ºi 3 pentru venitul brut lunar din salarii cuprins între 1.001 ºi 3.000 lei sunt calculate prin rotunjire la 10 lei, în sensul cã fracþiunile sub 10 lei se majoreazã la 10 lei.



#5 pcl

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 04 August 2005 - 11:28 AM

PISOIAS a spus:

DA!! A aparut Ordinul 1016/2005 care spune:
 
Art. 5
Sumele reprezentând deducerile personale potrivit art. 2 ºi 3 pentru venitul brut lunar din salarii cuprins între 1.001 ºi 3.000 lei sunt calculate prin rotunjire la 10 lei, în sensul cã fracþiunile sub 10 lei se majoreazã la 10 lei.

Acest art.5 face referire la deducerile personale si nu la venitul supus impozitari......Ma interesa acest aspect pentru ca desi se rotunjesc si salariu de incadrare si retinerile, mai sunt de exemplu avantajele in natura sau concediile medicale care dau cu zecimale si implicit venitul baza de calcul pentru impozitare va fi cu zecimale.Inainte se precizase ca acesta sa se rotunjeasca la 1.000 lei in favoarea contribuabilului, dar acum nu mai apare deloc acest alineat.Deci.....cum sa fie?



#6 PISOIAS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 04 August 2005 - 11:40 AM

Conform instructiunilor CNPAS, indemnizatiile de CM se rotunjesc la 1 leu.
In ceea ce priveste rotunjirea venitului impozabil, parerea mea este ca in lipsa unor precizari pe aceasta tema, venitul impozabil nu se va mai rotunji.



#7 pcl

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 04 August 2005 - 11:58 AM

cu concediile medicale ai dreptate....si eu ma gandesc sa nu rotunjesc venitul baza de calcul pentru impozit....
Claudia P.
Numai la noi se poate intampla



#8 ciprian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 405 Postari:

Postat 04 August 2005 - 03:47 PM

pai hai s-o luam logic : pe leul vechi se rotunjeau la 1000 de lei. pe leul nou cf legii privind denominarea, in care se spune ca orice suma cuprinsa in vreun act legislativ se denomineaza prin impartire la 10000, s-ar rotunji la 0.10 ron. dar salariile si contributiile se rotunjesc la leu. deci venitul impozabil nu va avea fractiuni de leu. atuunci nu mai am ce sa rotunjesc.



#9 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 04 August 2005 - 04:49 PM

cred ca in intrebare e mai mult satisfactia de a intreba... daca din lei scazi lei nu are cum sa-ti dea cu virgula :roll:



#10 pcl

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 04 August 2005 - 05:57 PM

Septimiu a spus:

cred ca in intrebare e mai mult satisfactia de a intreba... daca din lei scazi lei nu are cum sa-ti dea cu virgula  :roll:

Iti spun eu ca are cum...am avantaje in natura sa zicem de 175.000 lei vechi,care dupa denominare dau 17.5 RON.Venitul impozabil baza de calcul da cu zecimala chiar daca eu rotunjesc salariu lunar de incadrare si retinerile...de aceea am intrebat.Pentru ca inainte se preciza cu exactitate cum se face rotunjirea la venitul baza de calcul dar acum nu s-a mai facut referire la acesta.S-au facut referiri la contributii,taxe....ciprian, te rog sa-mi spui daca s-a facut undeva precizarea sau e o deductie bazata pe precizarile facute in legatura cu denominarea la celelalte elemente?
Multumesc.



#11 gfecker

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 04 August 2005 - 08:35 PM

Mulþumiri tuturor, pentru rãspunsuri.
toatã stima george



#12 gfecker

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 04 August 2005 - 08:49 PM

pcl ai spus cã:

Citeaza

...am avantaje in natura sa zicem de 175.000 lei vechi,care dupa denominare dau 17.5 RON.
Dacã nu mã înºel,avantajele în naturã contribuie la realizarea venitului brut(nu a bazei de impozitare),care conform Ordinului 1016 se rotunjeºte ca atare.Oare mã înºel eu?Adevãrul este cã nu am state de salarii cu asemenea venituri.
toatã stima george



#13 pcl

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 05 August 2005 - 09:04 AM

datorita exprimarii genul venitul brut lunar, precum si datorita faptului ca au facut referire intr-una din legi la salariu de incadrare asa am perceput rotunjirea...doar la salariu de incadrare.Daca se rotunjeste si salariu realizat atunci e ok si venitul baza de calcul al impozitului va fi rotunjit.Si nu vor mai exista zecimale.... :D
Multumesc pentu sugestii.....
Claudia P.
Numai la noi se poate intampla






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL