Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Salariu minim pe economie 330 lei?????????? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Salariu minim pe economie 330 lei??????????

18 replies to this topic

#1 Biz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 03 August 2005 - 10:12 PM

Am o problema in legatura cu salariul minim pe economie.
Am fost la ITM cu decizii colective in ceea ce priveste denominarea (3.100.000 lei = 310 lei) si nu au vrut sa le inregistreze deoarece nu am facut si decizie de majorare salariu din 3.100.000 lei in 3.300.000 lei.
Cand i-am intrebat baza legala mi-au spus ca s-a modificat un articol in Codul Muncii. Acel articol cred ca se refera la intreprinderile mari, SA-urile care au Sindicat si care-si negociaza salariile si nicidecum la o mititica de firma cu un singur angajat.
Vreau sa fac si eu statul de plata pe luna iulie si nu stiu ce sa fac.
Voi cum faceti cu salariul minim?
Am nevoie urgent!!!!!



#2 Cristi_C

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 102 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 04 August 2005 - 05:32 AM

Si la ITM Sibiu a fost problema aceasta. Se refera la cei care au contracte colective de munca...deci pt. firmele mici ramane 310 lei...




#3 PISOIAS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 04 August 2005 - 09:05 AM

:shock: De unde ati tras concluzia ca se refera doar la firmele mari?
NU! Este valabil pentru toti angajatii care vor trebui sa aiba in contracte cel putin 3.300.000 ROL, sau mai nou 330 RON.
Asa ca va trebui sa faci decizii de majorare salarii la 330 RON.



#4 Biz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 04 August 2005 - 09:32 AM

Da, intr-adevar m-am interesat la Inspectia Muncii Bucuresti si cei de acolo mi-au spus ca in contract salariul minim trebuie sa fie de 330 lei si ca salariul minim brut pe tara garantat in plata, prevazut de lege este de 310 lei.



#5 xint

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad
  • Interests:resurse umane

Postat 04 August 2005 - 10:10 AM

Biz a spus:

Da, intr-adevar m-am interesat la Inspectia Muncii Bucuresti si cei de acolo mi-au spus ca in contract salariul minim trebuie sa fie de 330 lei si ca salariul minim brut pe tara garantat in plata, prevazut de lege este de 310 lei.

adica? negociez cu omul un salariu si i-l scriu in contract si de la alt salariu de incadrare ii calculez statul de plata? e o aberatie...
la ITM Arad s-a denominat de la 3100000 la 310 RON... era afisat pe usa si inspectorul ITM mi-a primit decizia asa.



#6 Biz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 04 August 2005 - 10:15 AM

Da! In contract salariul negociat este de 330 lei RON iar cel realizat in luna respectiva poate sa fie de minim 310 lei RON. Acesta a fost raspunsul dat de catre un domn de la Inspectia Muncii.
Aberatii, aberatii...



#7 AlexiaM

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 04 August 2005 - 12:53 PM

Cred ca fiecare inspector de la ITM interpreteaza legea cum vrea el.
Eu am depus ieri decizia cu denominarea pentru 310 lei pentru fiecare salariat si mi-a operat-o in cartile de munca si nu mi-a spus nimic ca ar trebui sa modific salariul minim din contracte.
Unde este trecuta aceasta suma de 330 lei in contractul colectiv la nivel national?



#8 PISOIAS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 04 August 2005 - 12:56 PM

DA. CCM la nivel national valabil pentru anii 2005-2006



#9 AlexiaM

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 04 August 2005 - 01:02 PM

Oricum este discutabil paragraful din codul muncii referitor la salariul minim garantat in plata. De ce nu ar fi salariul oferit de o societate chiar salariul minim garantat in plata? Poate societatea nu poate sa ofere mai mult salariatilor, dar le da salariul minim garantat in plata. Eu nu cred ca trebuie sa modificam salariul minim de 310 lei din contractele de munca.



#10 PISOIAS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 04 August 2005 - 01:10 PM

Noi am facut adresa la ITM si ni s-a "recomandat" sa marim toate sal la 330 RON.



#11 AlexiaM

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 04 August 2005 - 01:19 PM

Vi s-a "recomandat" nu vi s-a impus. Deci este discutabil. La ITMB ati facuta adresa?



#12 ciprian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 405 Postari:

Postat 04 August 2005 - 03:41 PM

Biz a spus:

Da! In contract salariul negociat este de 330 lei RON iar cel realizat in luna respectiva poate sa fie de minim 310 lei RON. Acesta a fost raspunsul dat de catre un domn de la Inspectia Muncii.
Aberatii, aberatii...



hahahaha! adica daca a lucrat 1 zi trebuie sa-i dau musai 310 ron. ca daca lucreaza toata luna ia 330 ron, in afara de cazul in car ar fi platit in acord!



#13 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 05 August 2005 - 11:27 AM

Daca nu ma insel in CCM la nivel national scria ca nu se pot negocia salarii mai mici decat cel din CCM la nivel national dupa data intrarii in vigoare a CCM la nivel national.Gresesc?



#14 AlexiaM

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 05 August 2005 - 11:47 AM

Nu inteleg de ce se agita lumea cu salariul minim de 330 lei de la 01.07.2005, cind CCM este in vigoare din februarie 2005, deci ar fi trebuit ca din februarie sa fie salariul minim de 330 conf CCM. Ma lamureste si pe mine cineva?



#15 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 05 August 2005 - 11:57 AM

Uneori se fac conexiunile mai greu...... :D



#16 danab16

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 05 August 2005 - 10:06 PM

potrivit contractului colectiv de munca unic la nivel national pe anii 2005 - 2006, încheiat conform art. 10 si 11 din Legea nr. 130/1996, republicatã, înregistrat la Ministerul Muncii, Solidaritatii Sociale si Familiei cu nr. 20.01/31.01.2005 si publicat in Monitorul Oficial in februarie, in partea a IV-a, salariul minim pe economie este de 330 RON. art. 39 (3) Salariul de baza minim brut negociat pentru un program complet de lucru de 170 de ore, in medie, este de 3.300.000 lei, adica 19.412 lei/ora, incepand cu 1 ianuarie 2005



#17 elena1969

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Interests:diverse

Postat 22 October 2005 - 12:19 PM

ITM Gorj s-a trezit mai târziu. Salariile pe luna septembrie trebuie sã fie 330 RON. Cum rãmâne însã cu carnetele de muncã ºi cu deciziile de majorare? Ianuarie sau septembrie? Trag concluzia cã, în þara asta, bîjbâim un timp... apoi înþelegem sã aplicãm sau nu, o anumitã lege. Ce fac însã cei care au depus declaraþiile aferente lunii septembrie, au întocmit statele ºi au ºi fãcut deja plãþile?



#18 ISA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 369 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 22 October 2005 - 03:09 PM

Se pare ca este o intreaga nebunie privind acest subiect. La Constanta, eu am depus in august deciziile de denominare la salariile cu 3.100.000, deci 310 RON. De atunci am avut 4 controale de la ITM, care mi-au verificat tot ce inseamna acte de personal ( contracte de munca, state de plata, decizii, acte aditionale, reg. salariati, decizii denominare, dosare personal, C.O, C.M, fisa postului, organigrama.......etc ) si nu au avut nimic de comentat de salariul minim de 310 RON.
Nu inteleg eu sau ce ?.......Fiecare ITM interpreteaza cum vor ei ? Nu exista o interpretare unitara a C.M colectiv pe tara ?
Cine sa mai inteleaga ceva ?



#19 elena1969

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Interests:diverse

Postat 22 October 2005 - 06:37 PM

Chiar aºa este. De ce oare nu existã în þara asta cineva care sã se ocupe strict de aceste probleme de care se izbeºte toatã lumea? Noi discutãm în van; legi clare ºi concise... Când oare? Mereu scapã câte ceva, mereu existã o portiþã ce dã naºtere la interpretãri. O fi în avantajul avocaþilor care au nevoie de asta... Probabil cã aºa este la noi. Mult, complicat ºi prost, decât simplu ºi cuprinzãtor.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL