Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
nu mi-am depus decontul trimestrial de TVA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


nu mi-am depus decontul trimestrial de TVA

17 replies to this topic

#1 stiutor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Interests:bani

Postat 06 August 2005 - 12:39 PM

salut,

Am o problema mi-am infintat firma in mai 2005 si la sectia financiara mi-a zis sa depun decont de tevea trimestrial adica la 3 luni, dar cand intru in decontul de TVA si vreau sa bifez decont TVA trimestrial trebuie sa am luna 3, 6, 9, 12 iar eu dupa cum mi-au spus la sectia financiara, la inregistrare la depunerea declaratiei 010, depuneti pana la 25 august TVA.


intrebarea mea e una singura:
Ce pot pati daca nu l-am depus pana in 25 iulie si mentionez ca am TVA de recuperat si nu de plata.

Si apropo as mai avea una intrebare:
- daca ai pierdere pe primele 6 luni si in bilant ai dopar cheltuieli mai depui bilant la luna a 6, nu de alta dar nu vreau sa treaca si termenul asta.

va multumesc anticipat si spor la munca.



#2 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 06 August 2005 - 12:50 PM

Declaratia de TVA trebuia depusa pana la 25 iulie. Pentru nedepunere trebuie sa platesti amenda 2.500.000 (cred ca asta este suma, , nu am acces la legislatie acum). Si nu are importanta daca este de plata sau de recuperat.
Daca te descurci si gasesti intelegere, poate scapi numai cu un avertisment (am mai auzit cazuri).

In privinta bilantului, in cazul in care nu ai avut activitate (venituri din exploatare, salariati) si ai numai cheltuielile legate de infiintarea firmei, atunci depui doar declaratie de inactivitate. Vezi ca are termen 10 august.




#3 stiutor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Interests:bani

Postat 06 August 2005 - 09:10 PM

:D

asta e, a fost o scapare a mea, consider o bila neagra pentru mine, dar nu este un capat de tara.
multumesc pentru raspuns, e asa si asa, amenda e naspa, dar ca se poate rezolva si altfel e ok.

sper sa iasa pana la urma bine



#4 hipclip

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:

Postat 07 August 2005 - 01:28 AM

Eu sint din Oradea. Una din tipele de la ghiseele din Finante la o intrebare asemanatoare mi-a raspuyns ca au avertisment, amenda pentru declaratia 100, dar pentru 300 nu. Este adevarat ca eu am intirziat doar o zi depunerea ei.



#5 Irina007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 187 Postari:

Postat 08 August 2005 - 06:54 PM

Dar ce trebuie sa fac in cazul in care am gresit decontul de TVA pe iunie (am declarat mai putin de plata)? Cum fac cu declaratia, pt ca am TVA trimestrial?
Ce fac cu plata, ca am platit diferenta descoperita ulterior cam la o saptamana dupa 25 iulie? Calculez sau nu dobanzi si penalitati de intarziere? (nu am calculat si nu am platit).
Ce pedepse ma "pasc"?



#6 kimba

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures
  • Interests:to rule the world

Postat 08 August 2005 - 07:15 PM

Ar trebui sa depui o declaratie rectificativa 710



#7 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 08 August 2005 - 07:26 PM

kimba a spus:

Ar trebui sa depui o declaratie rectificativa 710

mai taticule... :lol: :lol: :lol:
fa tu 710 pt TVA si daca iti primesc la administratie ai o prajitura de la mine http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif si o cafea sau tzuc :D



#8 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 08 August 2005 - 09:04 PM

Irina007 a spus:

Dar ce trebuie sa fac in cazul in care am gresit decontul de TVA pe iunie (am declarat mai putin de plata)? Cum fac cu declaratia, pt ca am TVA trimestrial?
Ce fac cu plata, ca am platit diferenta descoperita ulterior cam la o saptamana dupa 25 iulie? Calculez sau nu dobanzi si penalitati de intarziere? (nu am calculat si nu am platit).
Ce pedepse ma "pasc"?

In decontul pentru trim. III treci diferentele la regilarizari. Pentru deconturile de TVA (decl. 300) nu exista declaratie rectificativa. Balanta trebuie sa fie cea corecta, sa includa si sumele omise din decont.
Nu calcula accesorii. Daca vrei sa le platesti, mai bine mergi si scoti fisa de platitor de la Administratie, sa stii exact care sunt sumele. Dar asta dupa ce depui decontul urmator.

Nu te pedepseste nimeni. Ai gresit si te-ai corectat.



#9 floris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1376 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 08 August 2005 - 09:17 PM

Septimiu a spus:

ai o prajitura de la mine  http://www.conta.ro/forum/public/style_emoticons/default/wink.gif  si o cafea sau tzuc  :D

ce inseamna tzuc? :roll:



#10 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 08 August 2005 - 09:24 PM

tzuc - suc :D ( in loc de cafea... )



#11 floris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1376 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 08 August 2005 - 09:26 PM

mie imi zburare mintea la altceva. :shock:



#12 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 08 August 2005 - 09:26 PM

:D :lol: :lol: eram sigur



#13 Irina007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 187 Postari:

Postat 08 August 2005 - 10:30 PM

ctanela a spus:

Irina007 a spus:

Dar ce trebuie sa fac in cazul in care am gresit decontul de TVA pe iunie (am declarat mai putin de plata)? Cum fac cu declaratia, pt ca am TVA trimestrial?
Ce fac cu plata, ca am platit diferenta descoperita ulterior cam la o saptamana dupa 25 iulie? Calculez sau nu dobanzi si penalitati de intarziere? (nu am calculat si nu am platit).
Ce pedepse ma "pasc"?

In decontul pentru trim. III treci diferentele la regilarizari. Pentru deconturile de TVA (decl. 300) nu exista declaratie rectificativa. Balanta trebuie sa fie cea corecta, sa includa si sumele omise din decont.
Nu calcula accesorii. Daca vrei sa le platesti, mai bine mergi si scoti fisa de platitor de la Administratie, sa stii exact care sunt sumele. Dar asta dupa ce depui decontul urmator.

Nu te pedepseste nimeni. Ai gresit si te-ai corectat.
Sarumana, sarumana!!!!



#14 ellys

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 September 2005 - 10:36 AM

Dar daca am depus lunar decontul de TVA in loc de trimestrial?
Am TVA de recuperat.
Firma este infiintata in luna decembrie 2004. In 2005 am depus declaratia 300 lunar pana cand mi-a venit o adresa de la ad-tia financiara in care imi spunea ca trebuie sa depun trimestrial declaratia 300.
Ok. Am depus trimestrial, insa in luna iulie am depasit cifra de afaceri de 100.000 EUR si am inceput sa depun declaratia lunar.

Este vreo probelma?



#15 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 28 September 2005 - 10:59 AM

ellys a spus:

Dar daca am depus lunar decontul de TVA in loc de trimestrial?  
Am TVA de recuperat.
Firma este infiintata in luna decembrie 2004. In 2005 am depus declaratia 300  lunar pana cand mi-a venit o adresa de la ad-tia financiara in care imi spunea ca trebuie sa depun trimestrial declaratia 300.
Ok. Am depus trimestrial, insa in luna iulie am depasit cifra de afaceri de 100.000 EUR si am inceput sa depun declaratia lunar.

Este vreo probelma?

Daca in anul 2005 esti platitor de TVA trimestrial, asa ramai pana la sfarsitul anului. Nu are importanta in ce luna ai depasit cifra de afaceri. Vei deveni platitor de TVA lunar incepand cu 01.01.2006, si tot de atunci depui si decl.300 lunar.
In ianuarie nu uita sa depui decl. 010. http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif



#16 Guest__*

  • Guests

Postat 28 September 2005 - 11:20 AM

Nu-i bai, ei îþi vor înrtegistra doar pe cele de la trimestru, restul vor ajunge la... gunoi. Mã mir cã þi le-au primit (probabil ai folosit prioripost).
Mai bine-n plus, :D decât în minus...



#17 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 01 October 2005 - 08:35 PM

Pt. a corecta erorile din deconturile de TVA exista posibilitatea oferita de
OMF nr. 520/2005 pentru aprobarea instructiunilor de corectare a erorilor materiale din deconturile de TVA
publicat In M.O. nr. 408 din 13.05.2005



#18 cristibotze

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 181 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 19 June 2006 - 01:36 PM

ctanela a spus:

ellys a spus:

Dar daca am depus lunar decontul de TVA in loc de trimestrial?  
Am TVA de recuperat.
Firma este infiintata in luna decembrie 2004. In 2005 am depus declaratia 300  lunar pana cand mi-a venit o adresa de la ad-tia financiara in care imi spunea ca trebuie sa depun trimestrial declaratia 300.
Ok. Am depus trimestrial, insa in luna iulie am depasit cifra de afaceri de 100.000 EUR si am inceput sa depun declaratia lunar.

Este vreo probelma?

Daca in anul 2005 esti platitor de TVA trimestrial, asa ramai pana la sfarsitul anului. Nu are importanta in ce luna ai depasit cifra de afaceri. Vei deveni platitor de TVA lunar incepand cu 01.01.2006, si tot de atunci depui si decl.300 lunar.
In ianuarie nu uita sa depui decl. 010. :wink:

Poate ca este un raspuns fff intarziat dar eu cred ca merita (mai bine mai tarziu decat niciodata) pentru a evita neplaceri pe viitor.
Trecerea de la tva trimestriala la TVA lunara in cazul depasirii plafonului se face imediat (parca in termen de 10 zile se notifica Administratia Financiara despre depasirea plafonului si se depune 010 pentru trecera la TVA lunara).
A nu se confunda cu situatia trecerii de la impozit pe venit la impozit pe profit.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL