Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
despre cic !??! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


despre cic !??!

15 replies to this topic

#1 ARMATAS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI& FOCSANI

Postat 07 August 2005 - 11:54 PM

daca o salariata este in concediu ingrijire copil:
- remuneratia primita de mama de la firma este impozitata cu 16% ?
- contributia in valoare de 6,5% CASS se scade din contributia de 22% CAS platita de societate?
- cum se recupereaza remuneratia CIC de la casa de pensii?
va miultumesc



#2 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 08 August 2005 - 12:01 AM

- nu
- da
- printr-o cerere




#3 ARMATAS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI& FOCSANI

Postat 08 August 2005 - 02:59 AM

MULTUMESC!
6,% * 3 100 000 ?
Dar ce valoare arer inprezent CIC?



#4 Vranau Sorina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 104 Postari:
  • Location:Suceava

Postat 08 August 2005 - 06:40 AM

Trebuie sa faci 3100000*6.5%*2=403.000
indemnizatia pt CIC = 7.829.350 (adica 85% din 9.211.000 - salaiul mediu brut pe economie)



#5 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 08 August 2005 - 07:21 AM

valoare CIC 7830000 rol=783 ron



#6 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 08 August 2005 - 07:22 AM

:D
treaba cu 783 e ca daca nu te uitai pe site-u' cnpas nu stiai ... si cum multi nu se uita au calculat 85% * sal mediu http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif



#7 ARMATAS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI& FOCSANI

Postat 08 August 2005 - 12:35 PM

indemnizatia este de 783 indiferent de momentul in care a inceput CIC?



#8 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 08 August 2005 - 03:07 PM

cred ca la ora asta mai sunt cic-uri incepute inainte de 01.01.04 asa ca toata lumea are la fel daca a inceput cic-ul dupa acea data



#9 paidolat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 204 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Resita
  • Interests:contabilitate

Postat 08 August 2005 - 05:10 PM

Incepand cu 01.01.2005 toate persoanele aflate in plata la aceasta data sau intrate in plata dupa aceasta data primesc 85% din salariu mediu brut pe economie pe anul 2005 respectiv 7.830.000 lei ROL/783 lei RON. Suma nu se impoziteazã si este deductibilã din CAS Angajator. De asemenea angajatorul mai preleva din CAS fondul de sanatate (CASS 6.5%) pentru persoana aflata in concediu ptr crestere copil in cuantumul a 2 salarii minime pe economie respectiv 40 lei RON (310 lei RON x 2 x 6.5%) :roll:



#10 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 09 August 2005 - 02:41 PM

si totusi, persoanele intrate in cic in noiembrie 2003, pe legea veche adica, raman cu cuantumul lor, parol :P
de fapt este vorba despre toti asiguratii AFLATI IN PLATA la 31.12.2003 in cic

am gasit chiar si pe cnpas.org, bolduita fraza cheie

Pentru aceste categorii de drepturi, stabilite în cursul anului 2004 sau care urmeazã a fi stabilite în cursul anului 2005, cuantumul brut lunar al acestei indemnizaþii este de 7.830.000 lei, reprezentând 85% din salariul mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurãrilor sociale de stat pentru anul 2005.



#11 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 09 August 2005 - 02:49 PM

yo am patit-... era in concediu din 2003 si prin aprilie anu asta MISA spus de la CAS sa refac declaratiile, cererile, statele pt ca suma este 7.830.000... deci :roll:



#12 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 09 August 2005 - 02:52 PM

baza legala pt modificarea unui cuantum aflat in plata, septimiu? trebuie sa stii daca ai muncit atat!

erai in cic :shock: ?



#13 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 09 August 2005 - 04:40 PM

nu stiu aza legala ca... doamna ispector resurse umane ne-a spus... si nici nu stiu daca mai stie, dar ideea e ca era in CIC (unele abrevieri sunt aiurea rau :D )... si ne-a pus sa modificam tot... bineinteles si contabilitatea + declaratia 100 :evil: ...



#14 Irina007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 187 Postari:

Postat 12 August 2005 - 01:21 PM

Bad, bad, bad - dna inspector resurse umane!!
Zau ca a gresit!



#15 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 12 August 2005 - 01:31 PM

:idea:



#16 cornell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Male

Postat 12 August 2005 - 01:43 PM

05 Ianuarie 2005

Pentru corecta informare a beneficiarilor de indemnizaþii pentru creºterea copilului în vârstã de pânã la 2 ani, respectiv 3 ani în cazul copilului cu handicap, acordate în sistemul public de pensii, în urma apariþiei – în zilele de 4 ºi 5 ianuarie a.c. – a numeroase informaþii în presa scrisã ºi audio-vizualã, Casa Naþionalã de Pensii ºi Alte Drepturi de Asigurãri Sociale face urmãtoarele precizãri:


Conform prevederilor art. 125 din Legea nr.19/2000, astfel cum au fost modificate prin Legea nr. 577/2003, pentru drepturile care se stabilesc dupã data de 31 decembrie 2003 cuantumul brut lunar al indemnizaþiei pentru creºterea copilului în vârstã de pânã la 2 ani, iar în cazul copilului cu handicap pânã la împlinirea vârstei de 3 ani, este de 85% din salariul mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurãrilor sociale de stat ºi aprobat prin legea bugetului asigurãrilor sociale de stat.

În anul 2005, conform prevederilor Legii nr. 512/2004, salariul mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurãrilor sociale de stat este de 9.211.000 lei.
*********************************************************
În aceste condiþii, pentru anul 2005, cuantumul brut lunar al indemnizaþiilor care sunt stabilite dupã data de 31 decembrie 2003 este de 7.830.000 lei, reprezentând 85% din salariul mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurãrilor sociale de stat ºi aprobat prin legea bugetului asigurãrilor sociale de stat.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL