Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
help please- nelamuriri concedii medicale - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


help please- nelamuriri concedii medicale

3 replies to this topic

#1 GABRIELAD

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 127 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 08 August 2005 - 10:19 PM

Va rog mult sa ma ajutati - lamuriti - la primul concediu medical pe care-l am!
Am un salariat angajat din data de 08.02.2005.
Pe 04.08.2005 mi-a adus 2 cerfificate de concediu medical astfel:
-initial, cod indemnizatie 01,din 26.07.05-28.07.05 si apoi la externare din 29.07.05-31.07.05 si,
- in continuare,cod indemnizatie 01 din 01.08.05-04.08.05 urmand sa-i mai dea medicul de familie inca o saptamina de CM,pana pe 11.08.05.
Din calculele mele NU are stagiu de cotizare in societatea noastra de minim 6 luni in ultimele 12 anterioare producerii riscului. Inainte de a veni la noi a lucrat in alta parte - i-a incetat contractul de munca (art 55 alin b) in data de 07.02.2005.
Va rog mult sa ma ajutati- am voie sa-i dau indemnizatie pt.concediu medical neavind la noi stagiu de cotizare 6 luni?
Se poate completa acesta cu cel avut la fostul loc de munca si daca da, cum se procedeaza, ce acte trebuie sa fac ?
Stiu ca firma va suporta primele 7 zile calendaristice de concediu medical adica 5 lucratoare, in intervalul 26-31iul fiind doar 4 zile lucratoare in acest caz va suporta si 1 zi (prima zi) din concediul acordat in continuare? Sau la cel in continuare fiind in alta luna trebuie sa calculez alte 7 zile pe care sa le suporte societatea ?
Concediile medicale se prind in declaratiile pt CNPAS la lunile la care se refera, in cazul meu la iulie si la august asa-i ?
Rog mult pe cei care stiu sa-mi dea un raspuns cit mai detaliat!
Multumesc



#2 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 10 August 2005 - 09:52 PM

http://www.conta.ro/forum/viewtopic.php?t=...ncedii+medicale

da cautare concedii medicale si vei gasi multe lamuriri




#3 PISOIAS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 16 August 2005 - 05:03 PM

In cazul în care un asigurat deþine un certificat medical pentru toatã luna, dar nu poate beneficia de indemnizaþie pentru incapacitate temporarã de muncã întrucât nu a realizat stagiul de cotizare prevãzut de lege, toate zilele lucrãtoare din lunã sunt considerate zile de concediu fãrã platã ºi nu se înregistreazã în Anexa 1.1 a Declaraþiei nominale.
In cazul în care asiguratul a lucrat o parte din lunã, iar cealaltã parte din lunã este în situaþia expusã mai sus, în Anexa nr.1.1 a Declaraþiei nominale vor fi înregistrate doar zilele lucrate de salariat, precum ºi venitul obþinut de acesta, celelalte zile fiind considerate zile de concediu fãrã platã.
http://www.cnpas.org/cnpas/jsp/content.jsp...p?chapterId=127



#4 dede

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 168 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 17 August 2005 - 08:15 AM

GABRIELAD a spus:

Citeaza

Din calculele mele NU are stagiu de cotizare in societatea noastra de minim 6 luni in ultimele 12 anterioare producerii riscului. Inainte de a veni la noi a lucrat in alta parte - i-a incetat contractul de munca (art 55 alin B) in data de 07.02.2005.  
Va rog mult sa ma ajutati- am voie sa-i dau indemnizatie pt.concediu medical neavind la noi stagiu de cotizare 6 luni?  
Se poate completa acesta cu cel avut la fostul loc de munca si daca da, cum se procedeaza, ce acte trebuie sa fac ?
In cazul in care salariatul a lucrat inainte la alt angajator in momentul desfacerii CIM acesta avea obligatia sa intocmeasca o fisa/nota de lichidare . In aceasta se trec (pe langa latele) salariile realizate in ultimele 12 lunii anterioare desfacerii CIM si zilele de fara plata tocmai in vederea calcularii CM-ului.
Nota/fisa de lichidare este semnata si stampilata de catre unitatea emitenta(fostul angajator) si pe baza datelor inscrisa in ea se poate determina perioada si cuantumul stagiului.
In cazul in care nu exista asa ceva fostul angajator poate/are obligatia de a elibera o adeverinta care sa contina cele mentionate anterior.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL