Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Ajutor! Concediu de odihna - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Ajutor! Concediu de odihna

17 replies to this topic

#1 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 09 August 2005 - 05:03 PM

Am urmatoarea situatie:
Un angajat a plecat prin demisie in luna iulie. In luna martie a efectuat concediul de odihna pentru tot anul 2005.
Intrebare: ce sume trebuie sa recuperez, de la cine si cum?

HELP! :cry:



#2 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 09 August 2005 - 05:28 PM

De la cel ce a demisionat.Imparti nr. zile CO /12, vezi cat da pe luna ,vezi cat trebuia sa aiba dreptul si scazi di ce a luat, dif se recupereaza ca si concediu necuvenit.




#3 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 09 August 2005 - 06:14 PM

Merci!



#4 Irina007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 187 Postari:

Postat 12 August 2005 - 01:16 PM

Si daca suma bruta calculata cf Bibi ( :) ) depaseste drepturile brute din luna in care pleaca - ce faci?!



#5 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 12 August 2005 - 01:35 PM

logic ar fi sa faci acest calcul inainte de a inchide cartea de munca, nu?La noi asa se procedeaza



#6 Irina007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 187 Postari:

Postat 12 August 2005 - 09:07 PM

Nu inteleg; ce legatura are cartea de munca?
Sa zicem ca ai de recuperat 5 mil, iar el, pt perioada lucrata in luna in care si-a dat demisia, are dreptul sa primeasca doar 3 mil. De unde le scazi pe celelalte 2 in BRUT?!
Ca nu inchizi cartea de munca pana nu-ti recuperezi banii e clar, dar CUM ii recuperezi?



#7 PISOIAS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 16 August 2005 - 04:52 PM

pai.... trebuie sa vina cu bani de acasa. Eu asa vad situatia. Firma il face debitor si pe fisa de lichidare ii si trece acest lucru: ca are debite. Si daca tot nu aduce bani de acasa, atunci cred ca singura solutie ramane tribunalul. http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif



#8 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 16 August 2005 - 05:05 PM

Daca ai interes sa pleci de la o firma, iti platesti toate hanganalele.CM nu se inchide daca nu ai toate debitele achitate.Cel putin asa procedeaza serv. personal de la noi.In monentul lichidarii cuiva i se fac toate calculele, iar financiarul nu semneaza foaia de lichidare decat in monentul in care prezinti chitanta eliberata de casierie ca ti-ai achitat datoria.Chiar de curand a plecat un inspector de la personal si nu i s-a semnat lichidarea decat atunci cand a achitat c/v curs platit de societate.A plecat inainte de expirarea actului aditional incheiat cu ocazia scolarizarii.Dupa toate astea cartea de munca se inchide si se vizeaza a 2-a zi de ITM.



#9 Irina007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 187 Postari:

Postat 16 August 2005 - 05:08 PM

OK; si CAT ii pui debitul? Ca tu stii o valoare bruta, nu ii poti cere acea valoare bruta, nu? Plus ca asta inseamna ca ai platit taxe mai mari pt el pt suma aceasta acordata in plus, necuvenit.

PS Asta e o problema veche, a carei rezolvare nu am aflat-o inca :)



#10 Irina007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 187 Postari:

Postat 16 August 2005 - 05:15 PM

BIBI a spus:

[...] iti platesti toate hanganalele.
Intrebarea mea se refera la cuantumul acestor hangarale, cum il calculezi. Privesc problema din punctul de vedere al angajatuliu de la Salarizare, caruia seful i-a spus sa recupereze de la angajatul X, plecat, sumele acordate necuvenit.



#11 rusana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Gender:Female
  • Location: MURES
  • Interests:CONTABILITATE

Postat 26 August 2005 - 11:27 AM

Am si eu o intrebare: Daca un salariat nu a beneficiat de concediu pentru anul anterior 2004, se poate sa beneficieze de cele 10 zile de concediu ramase in anul 2005 sau se pot plati?
Va rog sa ma ajutati sunt in impas si nu stiu ce sa fac.
XXXXXXXXXX



#12 gabitza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 26 August 2005 - 01:00 PM

Concediu de odihna este obligatoriu sa se efectueze in anul respectiv . Nu se mai accepta plata concediului de odihna pe anul trecut . Daca ai un angajat in 1 decembrie pana la sfarsitul lunii trebuie sa-i dai 2 zile CO.
gabi



#13 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 August 2005 - 02:29 PM

Si care ar fi problema?
L-ai chemat din concediu 5 zile si nu poate sa mai lipseasca ( pt.recuperarea zilelor de concediu). Bun, atunci ii platesti o prima la salariu pt. acele zile. Darile au aceleasi procente...



#14 ciprian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 405 Postari:

Postat 26 August 2005 - 02:38 PM

iar te grabesti, fboji. concediul de odihna se compenseaza in bani doar daca angajatul pleaca din firma. daca nu si-a efectuat co in anul respectiv, il poate efectua anul viitor.



#15 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 August 2005 - 12:09 PM

Si, deci omul si-a intrerupt concediul doar asa de dragul firmei!
A venit la lucru cateva zile pe degeaba, in ideea ca la anul o sa-si recupereze zilele de conced ramase?



#16 ciprian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 405 Postari:

Postat 30 August 2005 - 04:47 PM

problema sta cumva altfel dacat ai pus-o tu: daca vine la lucru, e pontat si e platit in consecinta. la co ii treci 5 zile mai putin, deci nu vine degeaba la lucru. cele 5 zile ii raman pentru anul viitor.



#17 arisaro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 01 September 2005 - 11:08 AM

am si eu nevoie de o lamurire.
-daca un angajat pleaca pe 18 septembrie prin demisie, cate zile i se cuvin?
-are dreptul pe an la 21 zile de concediu.
-este bine> 21/12luni *8.5luni lucrate=14.87zile.
i se cuvin 15 zile sau 14 zile?
-se ia in considerare si jumatatea de luna lucrata de pe 1 pe 18 sept sau se ia in considerare numai lunile intregi?
- puteti sa imi spuneti si mie un act normativ in care spune cum se face?
multumesc mult.



#18 bkati

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 84 Postari:

Postat 01 September 2005 - 11:41 AM

Aveti grija cu concediu necuvenit. Daca are in luna in care lichideaza un venit mai mic decat concediul necuvenit, atunci baza de calcul pentru declaratia CAS devine negativ! Programul la CAS nu permite sa ai baza negativa. Trebuie sa faci rectificare la declaratia CAS pe o luna anterioara din care poti scade acest concediu necuvenit si nu devine baza negativa.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL