Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
registru de evid fiscala a imp pe profit - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


registru de evid fiscala a imp pe profit

120 replies to this topic

#1 Dzsygy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 154 Postari:
  • Location:Zalau

Postat 03 July 2005 - 12:43 PM

Registrul de evidenta fiscala - document cu regim special
În Monitorul Oficial nr. 549 din 28.06.2005 a fost publicat OMF nr. 870/2005 privind Registrul de evidenþã fiscalã

Art. 1. - (1) Contribuabilii, înregistraþi ca plãtitori de impozit pe profit, sunt obligaþi sã întocmeascã Registrul de evidenþã fiscalã în conformitate cu prevederile prezentului ordin.
(2) Modelul, conþinutul, caracteristicile de tipãrire, modul de difuzare, utilizare ºi pãstrare ale Registrului de evidenþã fiscalã sunt prezentate în anexele nr. 1 ºi 2 care fac parte integrantã din prezentul ordin.
Art. 2. - Registrul de evidenþã fiscalã are ca scop înscrierea tuturor informaþiilor care au stat la determinarea profitului impozabil ºi a calculului impozitului pe profit cuprins în declaraþia privind obligaþiile de platã la bugetul general consolidat.
Art. 3. - Informaþiile din Registrul de evidenþã fiscalã vor fi înregistrate în ordine cronologicã ºi vor corespunde cu operaþiunile fiscale ºi cu datele privind impozitul pe profit din declaraþia privind obligaþiile de platã la bugetul general consolidat.
Art. 4. - Operaþiunile înregistrate în Registrul de evidenþã fiscalã sunt la latitudinea contribuabilului, în funcþie de specificul activitãþii ºi de necesitãþile proprii ale acestuia.
Art. 5. - Registrul de evidenþã fiscalã se utilizeazã în strictã concordanþã cu destinaþia acestuia ºi se completeazã astfel încât sã permitã în orice moment identificarea ºi controlul operaþiunilor efectuate pentru determinarea impozitului pe profit cuprins în declaraþia privind obligaþiile de platã la bugetul general consolidat.
Art. 6. - Impozitul pe profit calculat ºi înscris în Registrul de evidenþã fiscalã va fi identic cu cel înscris în declaraþia privind obligaþiile de platã la bugetul general consolidat.
Art. 7. - Contribuabilii, plãtitori de impozit pe profit, au obligaþia de a prezenta Registrul de evidenþã fiscalã organelor de inspecþie fiscalã competente.
Art. 8. - Registrul de evidenþã fiscalã se pãstreazã la domiciliul fiscal al contribuabilului.
Art. 9. - Înregistrãrile în Registrul de evidenþã fiscalã se vor face pentru fiecare perioadã pentru care contribuabilul are obligaþia de a declara impozitul pe profit.
Art. 10. - Registrul de evidenþã fiscalã este document cu regim special de tipãrire ºi distribuire ºi se executã de Compania Naþionalã "Imprimeria Naþionalã - S.A.", cu utilizarea unor elemente de securizare ºi cu respectarea prevederilor Hotãrârii Guvernului nr. 831/1997 pentru aprobarea modelelor formularelor comune privind activitatea financiarã ºi contabilã ºi a normelor metodologice privind întocmirea ºi utilizarea acestora, cu modificãrile ºi completãrile ulterioare.
Art. 11. - (1) Registrul de evidenþã fiscalã se elibereazã contra cost de unitãþile fiscale din raza teritorialã în care contribuabilul îºi are declarat domiciliul fiscal, pe baza copiei certificatului de înregistrare emis de Oficiul Naþional al Registrului Comerþului.
(2) În termen de 60 de zile de la data intrãrii în vigoare a prezentului ordin, contribuabilii, plãtitori de impozit pe profit, vor achiziþiona Registrul de evidenþã fiscalã.
(3) Contribuabilii nou-înfiinþaþi, declaraþi plãtitori de impozit pe profit, vor achiziþiona Registrul de evidenþã fiscalã în termen de 30 de zile de la data înregistrãrii.
(4) Contribuabilii care nu mai îndeplinesc condiþiile de plãtitor de impozit pe veniturile microîntreprinderilor vor achiziþiona Registrul de evidenþã fiscalã în termen de 30 de zile de la data la care au devenit plãtitori de impozit pe profit.
Art. 12. - Prin derogare de la prevederile art. 1 alin. (1), contribuabilii înregistraþi ca plãtitori de impozit pe profit pot þine Registrul de evidenþã fiscalã în formã electronicã.
Art. 13. - Direcþiile generale ale finanþelor publice judeþene ºi a municipiului Bucureºti, Direcþia generalã de administrare a marilor contribuabili din cadrul Ministerului Finanþelor Publice, Direcþia economicã ºi administrativã din cadrul Agenþiei Naþionale de Administrare Fiscalã ºi Compania Naþionalã "Imprimeria Naþionalã" - S.A. vor lua mãsuri pentru ducerea la îndeplinire a prevederilor prezentului ordin.
Art. 14. - Prezentul ordin va fi publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I.






ANEXA Nr. 1

Modelul ºi conþinutul Registrului de evidenþã fiscalã
──────────────────────────────────────────────────────────
Nr. Explicaþii privind operaþiunile efectuate ºi calculul impozitului pe profit*) Valoarea - lei -
crt.
──────────────────────────────────────────────────────────





──────────────────────────────────────────────────────────

*) Se va înscrie ºi simbolul contului în care au fost înregistrate sumele care fac obiectul acestor explicaþii.




ANEXA Nr. 2

Caracteristicile de tipãrire, modul de difuzare, utilizare ºi
pãstrare ale Registrului de evidenþã fiscalã

1. Denumire: Registrul de evidenþã fiscalã
2. Format: A4/t1
3. Caracteristici de tipãrire: carnete de 100 file, numerotate automat
4. Se difuzeazã: contra cost, prin unitãþile fiscale teritoriale
5. Se utilizeazã: de cãtre contribuabili pentru înscrierea tuturor informaþiilor care au stat la determinarea profitului impozabil ºi a impozitului pe profit
6. Se întocmeºte: într-un exemplar
7. Circulã: la contribuabil pentru justificarea calculului impozitului pe profit
8. Se arhiveazã: la contribuabil.
Poate ca banii vorbesc, dar cu auzul nu stau prea bine, pentru ca niciodata nu vin cind ii chem.



#2 vioboss2004

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 03 July 2005 - 05:09 PM

"Art. 12. - Prin derogare de la prevederile art. 1 alin. (1), contribuabilii înregistraþi ca plãtitori de impozit pe profit pot þine Registrul de evidenþã fiscalã în formã electronicã"

Oare cum se obtine derogarea ???




#3 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 09 August 2005 - 08:24 PM

vreti sa stiti cat costa? e incredibil 50lei ron. :(



#4 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 09 August 2005 - 08:44 PM

e veche treaba



#5 floris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1376 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 09 August 2005 - 09:25 PM

deabia imi revenisem din soc, acum mi-ai adus aminte. :(



#6 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 09 August 2005 - 09:26 PM

yo ma gandesc cum vor reactiona vreo 60 platitirori de 16 % pe care tebuie sa-i anuntam :D



#7 floris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1376 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 09 August 2005 - 09:29 PM

ii anunti prin telefon, ca sa ramai teafar. http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif



#8 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 09 August 2005 - 09:41 PM

tot trebuie la un moment dat sa dam cu ochii de ei :lol: ...



#9 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 09 August 2005 - 11:14 PM

se vor mira si ei cum ne-am mirat si noi.



#10 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 09 August 2005 - 11:15 PM

stie cineva cum se complecteaza?!



#11 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 09 August 2005 - 11:24 PM

il ai in fata de intrebi cum se completeaza ??



#12 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 09 August 2005 - 11:27 PM

dece intrebi daca-l ai in fata? :lol:



#13 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 09 August 2005 - 11:32 PM

nu-l am in fata! La banii care este.... mai astept pana la sfarsitul saptamanii sau inca o saptamana.
am intrebat din curiozitate. am crezut ca l-a cumparat cineva si stie mai exact despre ce e vorba.



#14 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 09 August 2005 - 11:50 PM

va dati seama repede cum se completeaza ... e usor ... este neste coloane cu sumele, langa este coloana cu ce e neneductibil, langa este coloana cu suma impozitata... restu merge de la sine... mie imi face programul de contabilitate... o situatie exact cum este in registru fiscal.... doar completez cu ce sicrie pe coala de la imprimanta :D



#15 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 10 August 2005 - 12:05 AM

suuuuuuper!
vom avea ce scrie cu pix-ul!
alte 5 minute pirdute .......



#16 florinzmarandache

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Location:Craiova

Postat 10 August 2005 - 07:48 AM

Poate sa-mi spuna cineva cum se completeaza registrul de evidenta fiscala, din OMFP 870/2005 nu am inteles nimic.
FLORIN ZMARANDACHE



#17 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 10 August 2005 - 06:26 PM

Hai ca am cumparat si eu. Mama, ce mandra sunt de mine!

Pentru cei care nu stiu, e bine sa va asigurati ca nu aveti probleme cu vectorul fiscal (vreo decl. 010 nedepusa cu mentiunea ca sunteti platitori de imp. pe profit), ca nu vi-l da.

Cred ca au gasit metoda de incasa amenzile la decl.010.



#18 floris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1376 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 10 August 2005 - 06:57 PM

cand o sa-l cumparam, vom avea ce conversa.
la sectorul 5 nu a aparut.



#19 Cristian Manea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 140 Postari:

Postat 10 August 2005 - 09:22 PM

Care e termenul limita pt. achizitionarea noului registru ?



#20 LuizaM

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 762 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate-fiscalitate

Postat 10 August 2005 - 09:46 PM

29.08.2005






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL